Zahtevek za pokojnino vložite pri zavodu za pokojninsko zavarovanje v državi prebivališča ali v državi, v kateri ste nazadnje delali. Če v državi prebivališča nikoli niste delali, bo ta država vaš zahtevek poslala državi, v kateri ste nazadnje delali.
Ta država bo nato pristojna za obravnavo vašega zahtevka in zbiranje podatkov o prispevkih iz vseh držav, v katerih ste delali.
V nekaterih državah vam mora zavod za pokojninsko zavarovanje obrazec zahtevka za pokojnino poslati, še preden dopolnite starost za upokojitev, ki velja v tej državi. Če ga ne prejmete, pri zavodu za pokojninsko zavarovanje preverite, ali vam ga bodo poslali samodejno.
Kako je na primer s tistimi, ki so delali v Nemčiji, in ali imajo pravico do nemške pokojnine?
Če v Nemčiji delate vsaj pet let in če prejemate vsaj povprečno nemško plačo, potem imate pravico do ene pokojninske točke za vsako leto. Torej v petih letih bi zbrali pet pokojninskih točk.
Spletna stran Fenix Magazin poroča, da je letos povprečna bruto plača na vzhodu Nemčije 41.967 evra, na zahodu države pa 43.142. Če bi torej vsaj pet let delali na zahodu, bi za vsako točko prejeli določeno vrednost pokojnine, ki je zakonsko določena za omejeno obdobje. Tako je na primer od junija letos na zahodu pokojninska točka vredna 36,02 evra, na vzhodu pa 35,52 evra. Če to vrednost pomnožite s pet let delovne dobe, boste tisti, ki ste delali na zahodu države, prejeli 180,10 evra nemške pokojnine, na vzhodu pa 177,60 evra.
Sicer pa: če boste več zaslužili, boste plačevali višje prispevke, kar pomeni, da boste letno prejeli več pokojninskih točk, posledično pa višjo pokojnino.

Ali morate v Nemčiji delati najmanj pet let?
V nekaterih državah EU velja, da morate za pridobitev pravice do pokojnine delati določeno število let (t. i. delovna doba).
V tem primeru mora zavod za pokojninsko zavarovanje ob ugotavljanju, ali izpolnjujete pogoje za upokojitev, upoštevati vsa obdobja dela v drugih državah EU enako, kot če bi ves ta čas delali v tej državi (načelo seštevanja dob).
Primer, ki so ga predstavili na strani europa.eu:
Tom je delal 4 leta v Nemčiji in 32 let na Portugalskem.
V Nemčiji velja, da za pridobitev pravice do pokojnine potrebujete vsaj 5 let delovne dobe. Ker je Tom v Nemčiji delal samo 4 leta, načeloma ne bi bil upravičen do starostne pokojnine v tej državi.
Vendar pa je moral nemški zavod za pokojninsko zavarovanje upoštevati tudi leta delovne dobe, ki jih je Tom nabral na Portugalskem. Tako so Tomu priznali pravico do pokojnine in mu izplačali pokojnino za 4 leta delovne dobe v Nemčiji.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV