Babica se je uprla trendu, da pripadnike baby boom generacije izkoriščajo za brezplačno varstvo otrok, medtem ko bi morali uživati v svojih zlatih letih. Vzgojo otrok je opisala kot skrajno naporno delo, ki ga je sama že zaključila, ko je vzgojila svoje otroke. Vnukov pa ne želi brezplačno paziti.
Njene izjave, gre za pisateljico iz avstralskega Melbourna Avril Moore, so sprožile ognjevito razpravo. "Z možem ne bova pomagala pri vzgoji najinih vnukov," je sporočila in poudarila, da se v javnosti zelo "promovira" ideja o tem, da se starejši bolje počutijo in so zadovoljnejši v življenju, če (brezplačno) skrbijo za vnuke. Sama pravi, da z možem v tem ne uživata in da jima "to preprosto ni všeč", je dejala za časopis The Age.
Babica osmih otrok je dejala, da je dolga leta vzgajala svoje otroke in da z možem v poznejših letih ne želita ponovno prevzeti te odgovornosti. "Skrb za predšolske otroke, zlasti mlajše od štirih let, je neusmiljen režim hranjenja, spanja, menjavanja plenic, brisanja, čiščenja, nošenja, zibanja, bruhanja, kakanja, bolečega izraščanja zob, temperatur, bolezni, branja brezumnih slikanic, otroških igrišč in poskusa razvozlavanja otroške govorice," je zapisala.
Moore je pojasnila, da nima težav s prevzemanjem vloge babice – z občasnimi obiski, dejavnostmi in izleti –, vendar meni, da je velika razlika med tem in varstvom otrok od 8. do 18. ure ... več dni na teden, medtem ko starši delajo. Sama je sicer še vedno aktivna in je predavateljica za polovični delovni čas.

Ogorčena je tudi nad tem, da v družbi vlada pričakovanje, ki ga podpirajo podatki iz vladne strategije za enakost spolov, da morajo babice redno skrbeti za otroke samo zato, ker so ženske. Poudarila je, kako ji gredo v nos stari moški, ki so nenadoma navdušeni nad varstvom otrok, čeprav s svojimi otroki niso nikoli preživljali časa in za njih skrbeli – "... ti isti moški niso niti s prstom mignili, ko so bili njihovi otroci majhni in zdaj pričakujejo, da bodo svetniki, če bodo nenadoma zamenjali plenico".
Poplava komentarjev
Njena objava je sprožila poplavo komentarjev bralcev, pri čemer so se nekateri strinjali, da gre za nehvaležno delo, pri katerem jih njihovi odrasli otroci pogosto poučujejo o pravilnem ravnanju z otroki in se pritožujejo, kako ne znajo čuvati vnukov.
Drugi pa so menili, da je privilegij sodelovati pri vzgoji vnukov.
So pa tudi taki, ki so poudarili, da so bile starejše generacije deležne številnih privilegijev, ki jih sedaj mlade družine nimajo – lažje so prišli do strehe nad glavo, niso potrebovali nekaj služb, da lahko preživijo in podobno.
Brezplačna delovna sila
Eden od komentatorjev pa se je strinjal s pritožbo Moorove, da je brezplačna delovna sila. "Pričakovati, da bodo stari starši skrbeli za otroke več kot en dan na teden, je sebično ... Rad jih imam, ne razumite me narobe, vendar niso moji, da bi jih vzgajal," je zapisal.
"Popolnoma se strinjam ... Vlade se zanašajo na velikodušnost večinoma žensk, ki pomagajo zagotavljati brezplačno varstvo otrok. Predstavljajte si, da moški ne bi mogli delati, ker ne bi imeli varstva otrok? Stanje bi se popravilo v nekaj mesecih," je dejal drugi.
"Vedno me je presenečalo, koliko mladih pričakuje, da bodo njihovi starši prevzeli vlogo skrbnika, medtem ko se oni pehajo za kariero in odplačujejo ogromne hipoteke. To je tako krivično do starih staršev, ki so to že enkrat storili in zdaj lahko počnejo, kar želijo," se je pridružil tretji.
Spletna stran Daily Mail poroča, da je v Avstraliji, tako kot drugje, kar težavno priti do mesta v vrtcih, če pa že, potem je to varstvo izredno drago.
Kako ta vprašanja rešujejo na Švedskem?
Na Švedskem je od začetka julija starim staršem omogočeno, da pomagajo svojim otrokom in prejemajo nadomestilo za varstvo svojih vnukov do tri mesece v njihovem prvem letu življenja. Po zakonu lahko starši del nadomestila, ki ga prejmejo v okviru starševskega dopusta, prenesejo na stare starše otroka. Starševski par lahko prenese na druge največ 45 dni, medtem ko lahko starš samohranilec prenese 90 dni, navaja Agencija za socialno varnost, poroča AP.
Starši na Švedskem so po rojstvu otroka upravičeni do 480 dni oziroma 16 mesecev dopusta. Prvih 390 dni se nadomestilo izplačuje glede na dohodke osebe, preostalih 90 dni pa v fiksnem znesku 15,32 evra na dan. Na Švedskem obstajajo tudi druge ugodnosti za starše, kot je skrajšan delovni čas, dokler otrok ne dopolni osem let, ali dokler otrok ne dopolni dvanajst let za javne uslužbence. Švedska je pred 50 leti prva na svetu uvedla plačan starševski dopust tudi za očete, ne le za matere.
Povzeto po Daily Mail in AP.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV