Vsi vemo, kako je bilo v preteklosti težko dobiti prosto mesto v domovih za starejše. Sedaj so se razmere spremenile. 1. januarja je bilo v domovih za starejše prostih kar 842 mest, so za Cekin.si povedali na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. In vse več je tistih, ki se odločajo, da svojim svojcem v teh časih priskrbijo mesto, saj je to drugače misija nemogoče.
Med njimi je tudi gospa Jelka iz Obalno-kraške regije, ki je vlogo poslala za svojega moža. Za Cekin.si je povedala, da je vlogo oddala osebno na recepciji doma za ostarele in odgovor je prejela zelo hitro. Na dom je pošta prišla v štirih dneh od oddaje vloge.
"V odgovoru na vlogo so zapisali, da je orientacijska vrsta oskrbe št. 4. Pri oddaji vloge sem morala oddati opis, ki ga je pripravil zdravnik. V opisu je pisalo, kakšno bolezen ima moj mož in kakšna zdravila jemlje ter kakšne medicinske pripomočke uporablja: hojica, bolnišnična postelja, očala in tako dalje," je razložila gospa, ki je z odzivom osebja iz doma zelo zadovoljna. "Pred samo oddajo vloge sem tudi tja poklicala in govorila s socialno delavko, ki mi je prijazno razložila, kaj vse moram priložiti k oddaji vloge," je še dodala.
Torej če so svojci v preteklosti na prosto mesto čakali mesece in leta, je sedaj vse bolj preprosto in hitro.
A kako varno je? Na ministrstvu so za Cekin.si razložili, da domovi sprejemajo nove stanovalce v skladu s priporočili za preprečevanje in zajezitev okužb z virusom SARS-CoV-2 v socialnovarstvenih zavodih. "Novo sprejeti uporabnik je za sedem dni nameščen v sivo cono, nato pa je po opravljenem testu nameščen v običajni oddelek v belo cono. Zaradi namestitve novih uporabnikov v sivih conah je sprejemanje nekoliko upočasnjeno. V skladu z usmeritvami so v belo cono lahko sprejeti uporabniki, ki so že preboleli covid-19 in že v celoti cepljeni uporabniki," so razložili postopek.
Izvajajo se tudi obiski v domovih za starejše. Ob tem se spremlja zdravstveno stanje in epidemiološke razmere pri obiskovalcih, obiski se izvajajo načrtovano ob ustrezni uporabi osebne varovalne opreme. Sprostitve pri obiskih se izvajajo pri uporabnikih, ki so dokazano preboleli covid-19 oz. pri tistih, ki so v celoti cepljeni proti covidu-19.

Kaj pa zaračunavanje oskrbe?
V začetku meseca je Sindikat upokojencev Slovenije na vlado naslovil javno pismo, v katerem opozarja, da v zadnjem času prejema pritožbe in vprašanja stanovalcev domov za starejše in njihovih svojcev v zvezi z zaračunavanjem storitev oz. z razvrščanjem stanovalcev domov v višje kategorije oskrbe po prebolelem covidu-19, pa tudi po drugih boleznih.
Za pojasnila smo prosili ministrstvo, ki je za Cekin.si odgovorilo, da je način zaračunavanja oskrbe v domovih za starejše predpisan in vseskozi enak. "Tako ob covidu-19 kot ob vsakem povečanju zdravstvenih težav ali drugih stanj in okoliščin. Ko pride do poslabšanja stanja stanovalca v domu za starejše in se poveča potreba po dodatni pomoči, ZZZS plača storitve, ki so opredeljene kot storitve zdravstvene nege, povečan obseg storitev socialne oskrbe, ki jih je pa bistveno več, pa plača stanovalec (oblačenje, prinašanje hrane v sobo, pomoč pri kopanju itd.)," so nam razložili.
Stanovalec, ki preboli bolezen (covid-19) ali je njegovo gibanje omejeno, lahko izgubi velik del svojih funkcionalnih sposobnosti in zato postane vedno bolj odvisen od pomoči drugih. "Na MDDSZ smo prepoznali potrebo stanovalcev po dodatnih storitvah fizioterapevtov, kineziologov in delovnih terapevtov. Zavedamo se, da je fizioterapija pomemben del okrevanja starejših, ki prispeva k izboljšanju, vzdrževanju in ohranjanju psihofizičnega zdravja stanovalcev. Ministrstvo bo v sodelovanju z ministrstvom za zdravje iskalo rešitev o možnosti vključitve izvajalcev zdravstvene dejavnosti, ki navedene storitve izvajajo," so še dodali. Namestnica predstojnika Centra za nalezljive bolezni na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) Nuška Čakš Jager je včeraj predstavila številke okužb in razložila, da se je med oskrbovanci domov za starejše izrazito zmanjšalo število potrjenih primerov. V ponedeljek tako ni bilo potrjenega nobenega primera okužbe. Od 6. do 8. februarja smo imeli v domovih tri okužbe. Za to vidi razlog v ukrepih, ki jih izvajajo v domovih, pa tudi v cepljenju in delni prekuženosti.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV