Dodatek za pomoč in postrežbo je zelo pomemben tistim, ki nujno potrebujejo pomoč drugih. Dodatek torej lahko prejmete, če nujno potrebujete pomoč in postrežbo za opravljanje vseh osnovnih življenjskih potreb, če nujno potrebujete pomoč in postrežbo za opravljanje večine osnovnih življenjskih potreb, ob slepoti in slabovidnosti ali ob zmanjšani zmožnosti premikanja za najmanj 70 odstotkov.
Poglejmo, kdo je upravičen do dodatka za pomoč in postrežbo.
Do dodatka ste upravičeni, če ste:
◾ upokojenec s stalnim prebivališčem v Sloveniji in potrebujete pomoč druge osebe pri opravljanju osnovnih življenjskih potreb,
◾ slepi ali slabovidni in ste zaposleni oziroma opravljate dejavnost,
◾ slepi in ste zdravstveno zavarovani po drugem zavarovancu zavoda/upokojencu,
◾ nepokretni in ste zaposleni ali opravljate dejavnost, primerno svojim delovnim zmožnostim.

Pravice do dodatka nimate, če ste:
◾ bili kot zavarovanec pretežni del zavarovalne dobe zavarovani za ožji obseg pravic,
◾ upokojeni po Zakonu o starostnem zavarovanju kmetov,
◾ upokojeni na podlagi tujih predpisov, čeprav je vaše stalno prebivališče v Sloveniji, razen če ste upokojeni v kateri od držav bivše SFRJ.
Dodatek lahko začasno prenehate prejemati. To se zgodi v času, ko bivate v bolnišnici ali kakšnem drugem stacionarnem zavodu za čas nad šest mesecev takšne oskrbe ter tudi v primeru, ko stalno prebivate v tujini, čeprav imate v Sloveniji dovoljenje za stalno ali začasno prebivanje. Kljub temu se vam dodatek za pomoč in postrežbo izplačuje, če imate stalno prebivališče v državi članici Evropske unije.
Vir vseh podatkov: ZPIZ
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV