"Da bi lahko zmanjšali vrzel v pokojninskih blagajnah, je treba poskrbeti za dobre in preproste informacije o možnostih varčevanja. To mora potekati na dolgi rok," je poudaril Parente. Pri tem se Eiopa po njegovih besedah trudi pomagati tako vladam pri prepoznavanju vrzeli in oblikovanju strategij, kako jih zapolniti, kot zaposlenim pri prepoznavanju njihovih potreb in načrtovanju obdobja, ko se bodo upokojili.
Kaj je vseevropski osebni pokojninski produkt, imenovan PEPP?
Prihodnjo pomlad se bo na evropskem trgu uveljavil vseevropski osebni pokojninski produkt, imenovan PEPP, po katerem bodo lahko potrošniki iz držav EU izbrali produkte po vsej EU, zanje pa bodo veljala enotna pravila. Vlagatelji bodo imeli večjo izbiro na področju varčevanja za starost, sistem bi bil bolj prilagodljiv potrebam posameznika.
Predsednik uprave NLB Blaž Brodnjak je bil skeptičen do tega, kako bodo to možnost izkoristili varčevalci v Sloveniji. Ljudje namreč večinoma varčujejo v depozitih, nekateri v gotovini, ter z naložbami v nepremičnine. Kot je dejal, se že dolgo trudijo ljudi spodbuditi k dolgoročnemu varčevanju v drugih oblikah, a neuspešno.

Zgrešeno vlaganje
Vodja analitike pri Gospodarski zbornici Slovenije, Bojan Ivanc, je ocenil, da bi morali za spremembo vlagati napore v izobraževalni sistem. Kot je orisal, država ne bo imela le težav z vse manjšim obsegom pokojninske blagajne, ampak bo imela tudi odhodke zaradi financiranja sistema dolgoročne oskrbe. Posamezniki pa vlagajo v nepremičnine in nato na starost živijo v velikih hišah ob nizkih pokojninah, je povzel.
Predstavnik britanskega združenja delničarjev UKSA, Martin White, je menil, da bi moral biti sistem varčevanja za pokojnino transparenten. Po njegovem mnenju je med varčevalci in finančnim sektorjem, ki je eden najbolj dobičkonosnih, prevelik razkorak. "Ljudje potrebujejo nekoga, ki mu zaupajo," je dejal in ocenil, da bi morali biti svetovalci na tem področju neodvisni od finančnega sektorja.
Denar zdaj močno izgublja vrednost
Na razkorak med stroški in dolgoročno donosnostjo je opozoril izvršni direktor Better Finance Guillaume Prache. Nemalokrat se zgodi, da so naložbe nedonosne in da ne ohranjajo vrednosti. Tudi Brodnjak je opozoril, da denar zdaj močno izgublja vrednost, ne samo zaradi inflacije, temveč tudi zaradi politike centralne banke. "Banke sedimo na denarju, a imamo zelo omejene priložnosti za financiranje," je dejal.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV