
Že nekaj let tudi v Sloveniji lahko kupimo električne skiroje, čeprav jih povsem zakonito ne moremo uporabljati praktično na nobeni javni površini. Tako številni deležniki, med drugim Agencija RS za varnost prometa (AVP), vlado že nekaj časa pozivajo k spremembi zakonodaje o cestnem prometu, ki bi vključevala tudi to novo prevozno sredstvo. E-skiroji so namreč vse bolj razširjeni tako v Sloveniji kot drugih evropskih državah. Veljavni zakon o pravilih cestnega prometa pa določa, da uporaba posebnih prevoznih sredstev, ki jih poganja motor in ki presegajo hitrost gibanja pešcev, v cestnem prometu ni dovoljena.
V zvezi z ureditvijo vožnje z e-skiroji je bilo doslej že več predlogov zakonodaje, prvi osnutek je pripravila že junija lani prejšnja, Šarčeva vlada. Svoj predlog novega zakona o cestnem prometu pa je nedavno predstavila tudi aktualna Janševa vlada. Z njim naj bi končno zakonsko uredili uporabo vse bolj priljubljenih e-skirojev.
Zakonodaja je trenutno v medresorskem usklajevanju za končno mnenje ministrstva za notranje zadeve, ministrstva za pravosodje, ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo in službe vlade RS za zakonodajo. Predlog pa je že v celoti usklajen z ministrstvom za izobraževanje, znanost in šport, ministrstvom za okolje in prostor, ministrstvom za javno upravo, ministrstvom za zdravje, ministrstvom za finance, ministrstvom za notranje zadeve in ministrstvom za pravosodje.
Kje bomo lahko uporabljali e-skiroje?
Zakon najprej definira električne skiroje in jih uvršča med lahka motorna vozila, v isto kategorijo kot denimo invalidske vozičke na motorni pogon. Gre za vozila, pri katerih konstrukcijsko določena hitrost ne presega 25 kilometrov na uro in niso širša od 80 centimetrov, prav tako pa jih ne ureja uredba EU o dvo- in trikolesnih vozilih in štirikolesnikih. "Med lahka motorna vozila torej štejemo vse skiroje na motorni pogon, pri katerih konstrukcijsko določena hitrost ne presega 25 km/h ter niso širša od 80 cm, rolke na električni pogon, segwayi na električni pogon ipd.," so zapisali v predlogu zakona.
Predlog zakona določa, da morajo vozniki e-skiroje voziti zgolj po kolesarskem pasu, kolesarski stezi ali kolesarski poti. Tam, kjer ni teh prometnih površin, pa smejo voziti ob desnem robu smernega vozišča ceste, vendar le v naselju, kjer je najvišja dovoljena hitrost vožnje do 50 kilometrov na uro. "Vozniki lahkih motornih vozil morajo voziti drug za drugim, razen na kolesarski poti, kjer smeta voziti dva vzporedno, če širina poti to omogoča," piše v novem zakonu. Uporaba v cestnem prometu tudi po predlagani zakonodaji ni dovoljena. Parkirano lahko motorno vozilo pa mora biti postavljeno tako, da ne ovira prometa.
Kdo bo lahko vozil e-skiro?
Predlog zakonodaje določa, da bodo lahko motorna vozila upravljale le osebe, ki so starejše od 14 let. Trenutno se namreč pogosto dogaja, da starši e-skiroje kupujejo tudi mlajšim otrokom, ki pa morda cestno-prometnih pravil še niti ne poznajo. Poleg tega se kdaj zgodi, da se z enim e-skirojem vozi več otrok, ali pa starš in otrok skupaj. To bo po novem prepovedano. "Med vožnjo z lahkim motornim vozilom je prepovedano voditi, vleči ali potiskati druga vozila, pustiti se vleči ali potiskati, prevažati druge osebe (razen če je lahko motorno vozilo, skladno z navodili proizvajalca, konstruirano za prevoz oseb) in prevažati predmete, ki ovirajo voznika pri vožnji," so zapisali v predlogu zakona.

Obvezna oprema za vožnjo z e-skirojem in predvidene globe
Zakonodaja določa tudi, da bodo morali vozniki in potniki na lahkih motornih vozilih med vožnjo obvezno uporabljati zaščitno kolesarsko čelado, in sicer do dopolnjenega 18. leta starosti. Podobno kot to velja že sedaj tudi za kolesarje.
Lahka motorna vozila morajo biti opremljena z lučmi in odsevniki. "Voznik lahkega motornega vozila mora imeti ponoči in ob zmanjšani vidljivosti prižgan na sprednji strani žaromet za osvetljevanje ceste, ki oddaja belo svetlobo, na zadnji strani pa pozicijsko svetilko, ki oddaja rdečo svetlobo. Na zadnji strani lahkega motornega vozila mora imeti nameščen rdeč odsevnik, na obeh straneh pa rumene ali oranžne bočne odsevnike," piše v predlogu zakona.
Za neupoštevanje pravil glede pravilne rabe e-skirojev bodo vozniki kaznovani z globo v višini 40 evrov. Če se bodo z njimi vozili po cesti, kjer to ni dovoljeno, pa je za takšen prekršek predvidena globa 250 evrov.
Tudi za voznike lahkih motornih vozil bo veljala prepoved vožnje pod vplivom alkohola, prepovedanih drog, psihoaktivnih zdravil in snovi. Prav tako bo prepovedana uporabo telefona med vožnjo električnega skiroja, za obe kršitvi je zagrožena globa v višini 120 evrov.
Zakaj potrebujemo zakon?
E-skiroji lahko razvijejo visoke hitrosti, tudi 25 kilometrov na uro ali več, odvisno od tipa in modela. So skoraj neslišni, zato jih drugi uporabniki v prometu (pre)hitro lahko spregledajo, ob visokih hitrostih pa je to lahko usodno. Zato je regulacija njihove uporabe bistvena, pravijo v AVP. "Kolesa e-skirojev so majhna in občutljiva, zato so lahko prej podvrženi padcem, predvsem na neravninah, v primeru kamenja ali drugih predmetov na vozišču. E-skiroji so, kot navedeno, zelo tihi, zato jih drugi udeleženci v prometu težje zaznajo, prav tako pogosto ne pričakujejo, da so tako hitri, zato lahko pride do neustreznih ali prepoznih reakcij pešcev oziroma drugih udeležencev v prometu. Zaradi majhne površine silhuete so uporabniki e-skirojev tudi slabo vidni. Pa tudi samo zaviranje je veliko manj učinkovito, in ob čemer je e-skiro zelo nestabilen. Vse to so dejstva, ki jih je treba upoštevati z vidika prometne varnosti," so zapisali.

Ker zakona ni, policija v praksi posebne pozornosti voznikom električnih skirojev ni namenjala. A to ne pomeni, da gre za povsem varna prevozna sredstva. Septembra 2019 so začeli beležiti statistiko prometnih nesreč, v katerih so udeleženi e-skiroji. In od lanskega septembra so jih zabeležili 17, samo v enem primeru pa je bila uporabljena zaščitna čelada.
"V letošnjem letu (podatki od januarja do maja) so bili uporabniki e-skirojev udeleženi v devetih evidentiranih prometnih nesrečah, v katerih so bili v osmih primerih lažje telesno poškodovani, v enem primeru pa ni bilo poškodbe. V obdobju september–december 2019 so bili uporabniki e-skirojev udeleženi v osmih evidentiranih prometnih nesrečah, v katerih je bilo sedem poškodovanih (šest lažje, en huje)," so statistične podatke navedli na Agenciji za varnost prometa.
Kršitve voznikov e-skirojev so podobne kršitvam kolesarjev: vožnja po napačni strani oziroma smeri, neupoštevanje pravil o prednosti, neprilagojena hitrost in podobno. "V letošnjem letu (podatki od januarja do maja) je bil najpogostejši vzrok prometne nesreče z udeležbo uporabnikov e-skirojev neupoštevanje pravil o prednosti (štiri prometne nesreče), napačna stran/smer vožnje (dve prometni nesreči), neprilagojena hitrost (dve prometni nesreči) in "ostalo" (ena prometna nesreča). Uporabniki e-skirojev so povzročili šest od devetih prometnih nesreč, noben od njih ni uporabljal zaščitne čelade. Od devetih udeleženih jih je bilo sedem starih med 15 in 29 let," kažejo podatki AVP.
E-skiroji predstavljajo obliko trajnostne mobilnosti, h kateri stremita Slovenija in EU, zato je treba njihovo prisotnost v prometu prilagoditi. Hkrati pa postaviti zakonski okvir za njihovo varno uporabo in sankcioniranje morebitnih prekrškov.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV