Zasebno prostovoljno sklepamo odnose, medtem ko smo v poslovnem okolju včasih primorani sodelovati tudi s tistimi, ki nam karakterno ne ustrezajo. A kakor koli pogledamo, iz partnerskih odnosov se lahko ogromno naučimo in zakaj ne bi tega znanja prenesli v poslovne odnose, še posebej če želimo dolgoročno in uspešno sodelovati na dobrih temeljih.
Dobri temelji za dober »team«
Nikoli ne gre samo za enosmerno komunikacijo, saj sta vanjo običajno vpleteni dve osebi ali več njih, ki morajo čim bolje sobivati in delati skupaj. Včasih se to zgodi povsem naravno, spet drugič se moramo malo bolj potruditi. In pri tem nam lahko pomagajo ključne sestavine kakovostnih partnerskih odnosov.
Sprejemanje razlik in razumevanje
Največ nerazumevanja izhaja iz nas samih, saj nas drugi pogosto motijo, ker jih poskušamo razumeti izključno po svojem vzorcu in predalčkih, torej sodimo njihove besede in dejanja po sebi. Na primer, nekdo nas lahko mimogrede užali, medtem ko ni nujno, da je to želel ali se tega sploh zaveda. Za nekatere je to lahko običajen način komuniciranja oziroma delovanja, ki je nam nepoznan in tuj, zato v takih primerih ne smemo vzeti vsega dobesedno ali osebno, ampak moramo najprej presoditi, ali je naša užaljenost v tej situaciji res upravičena. Včasih je bolje, kot da kuhamo mulo, pogledati širšo sliko in sprejeti sodelavca takega, kot je, vključno z njegovimi slabostmi, saj ga sami verjetno ne bomo spremenili. Vse, kar lahko naredimo, je, da se ga navadimo ali še bolje, se naučimo z njim komunicirati.

Prav tako je dobro vzeti v obzir, da smo vsi samo ljudje in vsak ima kdaj tudi slab dan, za katerega so na primer lahko krive hujše težave doma, obremenjenost, bolezen ali katere koli druge stiske, ki se kažejo v odnosu do nas. V tem primeru ta oseba bolj kot našo kritiko potrebuje naše razumevanje, mogoče celo topel objem, običajno pa zaležejo že vprašanja, ali je vse v redu, si dobro, lahko kaj pomagam? Torej, ni treba vedno takoj v napad in se "vojskovati", ampak je včasih bolje pokazati razumevanje in sočutje. S tem še vedno opozorimo, da iščemo pojasnilo, saj smo opazili, da je način vedenja drugačen.
Uspešna komunikacija in reševanje konfliktov
Konflikti so sestavni del vseh odnosov, ampak predvsem je pomembno, kako k njim pristopimo. Nihče ne mara dram in kričanja, zato se v takih trenutkih ustavimo, si vzamemo čas in se odločimo za pogovor, ko smo pomirjeni in lahko nadzorujemo svoja čustva. Slednja bi nam v teh situacijah le zameglila razum, sočasno pa ne bi osvetlila pravega problema, ki ga je treba razrešiti. V pogovoru zato vedno uporabljamo mirno in spoštljivo retoriko, medtem ko se raje osredotočimo na iskanje rešitve kot vseh možnih krivcev.
Kredibilnost, spoštovanje in zaupanje
Svojo kredibilnost si moramo najprej zgraditi sami, saj nam je ne bodo podarili kar tako, brez smiselnega razloga. To pomeni, da svojim sodelavcem in vsem, s katerimi sodelujemo, moramo tudi dokazati, da naša beseda dejansko nekaj pomeni. Če nam nekdo zaupa, tega ne delimo, še manj obešamo na veliki zvon, ampak zadržimo zase. Enako kot za ljudi velja tudi za poslovne projekte in dolžnosti. V primeru, da smo zlorabili zaupanje, smo v resnici tudi tistemu, ki smo mu izdali to "skrivnost", izdali sami sebe in mu pokazali, kdo smo – nevredni pomembnejših informacij. Na tak način ne bomo samo rušili dobrih poslovnih odnosov, ampak ne bomo več na tekočem z dragocenimi informacijami, ki bi nam mogoče še kako koristile.
Svojega dela se moramo vedno lotiti vestno in skrbno, saj bomo le na tak način upravičili zaupanje in si pridobili tako želeno spoštovanje. Ampak ni dovolj, da smo samo "pridni in delavni", kot tudi ne, da poprimemo za vsako delo in to v nedogled. Pogosto na tak način dosežemo manj, kot bi si želeli, saj po nepotrebnem izgubljamo energijo in sčasoma smo zato vedno bolj nezadovoljni, iztrošeni in zagrenjeni. Še več, nimamo niti volje, motivacije ali navdušenja za dobro opravljeno delo. Že na samem začetku se moramo postaviti za sebe, določiti korektne meje, pa tudi izpostaviti svoje prednosti in biti dovolj samozavestni, da predlagamo svoje, na primer nove in boljše ideje. Če se ne bomo cenili, spoštovali in si določili lastne vrednosti, potem ne moremo to pričakovati niti od drugih.
Zvestoba, pripadnost in skupna prihodnost
Nekaj, kar je tako samoumevno v partnerskih odnosih, je v resnici pomembno tudi v poslovnih krogih. Zvestobo in pripadnost se lahko vzpostavi v primerih, ko so cilji podjetja kompatibilni s sanjami zaposlenega, a vseeno k temu ogromno prispeva tudi poslovna klima oziroma samo ozračje med delavci. Ekipa zaposlenih, ki se izjemno dobro poveže prek sodelovanja, skupaj preživlja ogromno časa, se dopolnjuje in si pomaga, je že skoraj neke vrste "družina", ki gradi skupno prihodnost.

Opravljeno delo, najrazličnejši projekti in podvigi so prav zaradi tega le še bolj uspešni in zadovoljni smo tudi mi sami. Tak sistem delovanja je potem tudi težje zapustiti, zato je več možnosti, da bomo odklonili mamljive ponudbe drugih podjetij, ampak se bomo raje potrudili za podjetje, ki nam omogoča vse, kar si želimo oziroma pričakujemo od svojega delovnega okolja, torej dobro sodelovanje, spodbudo, napredek in rast.
Podpora in spodbujanje tudi v težkih časih
Vzponi in padci, dobri in slabi časi, uspešna in neuspešna obdobja, vse to je del življenja in kot takega ga moramo tudi sprejeti. Še posebej v teh trenutkih je zaželeno, da ekipa stopi skupaj, pozabi na morebitna nesoglasja in spore, saj skupaj diha isti zrak, kar tudi pomeni, da bodo le kot zdrava enota ne le "preživeli", ampak tudi uspeli.
Torej, izplača se potruditi za dobre odnose in nekje je treba začeti ... Zakaj ne bi začeli kar pri sebi? Za dober odnos sta sicer res odgovorna dva, a s pravim pristopom lahko tudi sami zgradimo boljše temelje, ki jim bodo drugi lahko sledili.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV