Cekin.si
Starši in otrok

Vzgoja za uspeh

Kaj se zgodi z otrokom, na katerega starši pritiskajo, da mora biti odličnjak?

M.M.
08. 01. 2021 05.00
0

Dobro je, če otroka vzpodbujate k dobrim učnim rezultatom. A če zahtevate, da je odličnjak, ima lahko vaša zahteva negativen vpliv na otroka. Kakšen?

Starši in otrok
Starši in otrokFOTO: iStockphoto

Številni starši od svojih otrok zahtevajo in pričakujejo, da bodo odličnjaki. Pri tem so prepričani, da delajo dobro za otroka. Pa je res tako? Raziskave namreč kažejo, da lahko otroci tovrstna pričakovanja doživljajo kot pritiske. Slednji pa nikakor ne morejo pripeljati do uspeha. 

Če otrok čuti, da je pod pritiskom ter se boji, da bo razočaral starše, bo manj uspešen. Takšen stres je prevelik, da bi ga mlada oseba prenesla brez posledic. Lahko se pojavijo težave s samopodobo, lahko se otrok počuti ničvrednega in nesposobnega. Najverjetneje se bo tako naučil, da mora v življenju le ugajati drugim. 

Dobro je, da otroka spodbujate k uspehu. A nikar ne pozabite otroku pokazati, kaj je poleg uspeha pomembno v življenju - empatija, dobrota, socialne veščine ...

Raziskovalci univerze v ameriški Arizoni so opravili raziskavo, s katero so skušali dognati, kakšno vlogo so imeli starši pri psihološkem zdravju in akademskem uspehu lastnih otrok. 506 učencev šestih razredov osnovnih šol so pozvali, naj iz šestih naštetih lastnosti izberejo top tri, h katerim jih pozivajo in usmerjajo starši. 

Tri navedene lastnosti so bile povezane z uspehom, kot je na primer dobra ocena, uspešna kariera pozneje v življenju, osebni dosežki. Tri lastnosti pa so bile povezane z dobroto, spoštovanjem drugih in podobno. Nato so odgovore otrok primerjali z njihovimi šolskimi ocenami in poročili učiteljev o vedenju. 

Najboljše učne rezultate so zabeležili pri otrocih, ki so poročali o tem, da njihovi starši dobroto vrednotijo enako ali celo bolj kot osebni uspeh. 

Zaznali so tudi, da pri tistih otrocih, katerih starši bolj cenijo osebni uspeh kot dobroto, vljudnost in spoštovanje drugih, obstaja večja možnost za kasnejši razvoj depresije, tesnobe, nižjega samospoštovanja, slabših ocen in podobno. 

Raziskovalci so opozorili tudi na ugotovitev, da ni dovolj, da le eden od staršev teži k dobroti. Torej, če eden od staršev teži k osebnem uspehu, drugi pa k dobroti, bo otrok vseeno čutil negativne posledice. 

Nič ni narobe, če starši otroka spodbujajo k uspehu. Narobe je, če k temu pristopijo napačno - s pritiski, vsakodnevno kritiko, celo poniževanjem ... Prav tako je sporno, če starši učijo otroka, da mora zmagati ne glede na ceno. Pomembno je, da se starši ne osredotočajo le na slabe ocene in napake, ki jih otrok občasno naredi. 

Si želite aktualne novice prejemati tudi na elektronski naslov? Potem se prijavite na Cekinove e-novice!

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 856