Poznate basen, ko se srečata zajček in lisica? Pa lisica reče: "Zajček, baje študiraš na gozdni šoli. Kmalu boš imel zaključni izpit, boš moral kaj napisati?" Zajček odgovori: "Da, zagovarjal bom tezo, kako zajček s tačko premaga volka." Lisica, prepričana, da ni mogoče, zajčka zatoži volku. Volk se razjezi, češ mu bom že pokazal, in se odpravi k zajčku. Srečata se pred velikim grmom. Volk jezno reče zajčku, da je slišal, kako se hvali, da ga lahko premaga. Zajček prikima, kar volka tako razjezi, da besno skoči vanj. Zajček pravočasno odskoči, iz grma pa skoči medved. S šapo volka udari tako močno, da ga odbije 50 metrov stran, kjer obleži ves ubog. Nauk basni? Ni pomembna tema, važen je mentor, ki stoji za tabo.
Basen je na Festivalu vajeništva povedal Marko Juhant, specialni pedagog in priznan strokovnjak, ki ponuja sveže in uporabne poglede na vzgojo in izobraževanje. Po njegovem mnenju bi morali pustiti otrokom in mladim opravljati težka in zahtevna dela, pri čemer v prvi vrsti prosi starše, naj zaupajo otrokom. Samo tako bodo lahko zgradili pozitivno samopodobo, zavedanje, da zmorejo, da so sposobni, da so lahko kos novim situacijam. "Mladi vajenci so ponosni, ko težko delajo. In ni težava v mojstrih, ampak v starših, ki jih slišimo reči 'ubogi otrok'. Otrok pa ve, da lahko opravilo ne šteje niti med vrstniki niti med odraslimi. Ob lahkem delu ne občutiš zadovoljstva v delu, ker je bilo prelahko, kratkotrajno, temveč čutiš olajšanje. Naša mladina pa danes prevečkrat občuti samo olajšanje. Če otroci trdo delajo, si želijo vedno več, ker občutijo zadovoljstvo ob uspehu. Potrebujejo težko delo, da vidijo, česa so sposobni. Sposobni pa so neverjetnih stvari," je poudaril.
Skozi leta je bilo fizično delo podcenjeno, češ da bo treba celo življenje fizično delati. Danes je drugače - mladi s praktičnim in konkretnim znanjem hitreje dobijo službo, so iskan in zaželen kader. V karieri lahko dosežejo veliko in še več. Zato naj starši pustijo otrokom vpis v poklicne šole. "Začetno fizično delo je danes samo vstopna stopnja. Starši bi morali razmišljati v smeri: če bo šel otrok v vajeništvo, bo prej samostojen. Ne bo prej ob otroštvo, ampak bo prej samostojen in bo kot mladostnik lahko prej užival svoje življenje neodvisno in odgovorno," poudarja Marko Juhant.
Torej, starši, pustite svojega otroka (trdo) delati. Mentorji pa naj vajencu večkrat povedo, da je vreden, pomemben. "Na primer: recite mu, da ima danes najpomembnejše delo v tovarni. Ponazorite, da direktor lahko zamudi, bo pač imel sestanek pozneje, da on pa izdeluje zavoro na otroškem vozičku. Če dela ne bo dobro opravil, zavora ne bo prijela in lahko se bo zgodila huda nesreča, tragedija," je pozval.

In kako mladostnika v današnjem svetu motivirati brez denarja? Marko Juhant ima kar nekaj idej: zelo bo cenil izredni dopust, morebitno pomoč pri nakupu rabljenega avtomobila. Vzemite ga sabo na sestanek s stranko, saj ima lahko izjemno dobre ideje, ker še ni omejen s stroko. Dajte mu pismo z zapisom, zakaj je njegovo delo pomembno. Če ga navdušuje oblikovanje, mu podarite velik kamen in naj jo oblikuje po svoji volji. Dajte mu priložnost, vzpodbujajte ga. Vprašajte ga, kaj mu je pomembno, vključite ga v različne procese proizvodnje in tudi v poslovni del.
Pogoji za dobro vajeništvo so korektni odnosi in ugodna klima. "Oseb, ki jih ves čas grdo gledajo, imajo mladi že vrh glave," je še dodal. Na koncu je pozval k razmisleku, kakšne zgodbe pripovedujete, ko se srečate s sošolci na obletnicah. Odgovori so bili hitri in zelo enoznačni: pogovarjamo se o učiteljih in mentorjih.
Komentarji (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV