Cekin.si
Spolnost med nosečnostjo

Naslovnica

Zakaj je seks tudi gospodarski problem?

M.K.
08. 05. 2015 14.46
0

Se tudi vam zdi, da gospodarstvo in spolnost nimata prav nobenega vpliva en na drugega? Strokovnjaki pravijo, da temu ni tako!

Spolnost med nosečnostjo
Spolnost med nosečnostjoFOTO: Profimedia
Kaj se zgodi med in po seksu, je odvisno od dohodka. Do tega spoznanja so prišli sodelavci na inštitutu Brookings iz Združenih držav Amerike. Njihova raziskovalca Richard Reeves in Joanna Venator sta približno 10 tisoč žensk, starih med 15 in 44 povprašala o njihovem materialnem položaju, partnerskem odnosu, družini oziroma načrtovanju le-te. Njihove odgovore sta nato skrbno analizirala in ugotovila, da je imelo kar dve tretjini vseh anketiranih pripadnic nežnejšega spola preteklo leto spolne odnose. Za otroka pa se je odločilo več materialno šibkejših in posledično bolj ogroženih žensk – in prav to naj bi bil ključen problem sodobnih gospodarstev.

Seks ni vprašanje prihodkov ...

Richarda Reevesa in Joanno Venator je najprej zanimala spolna aktivnost anketiranih pripadnic nežnejšega spola. Pri tem sta jih razdelila v več socialnih skupin, od tistih, ki živijo pod pragom revščine, do tistih, ki zaslužijo tudi 400 odstotkov več kot najrevnejše anketirane. Ugotovitve: vse ženske, ne glede na materialni položaj, imajo približno enako pogosto spolne odnose – v preteklem letu je bilo tako spolno aktivnih dve tretjini anketiranih.

Stopnja rodnosti pa je po drugi strani s povečanjem prihodkov postajala vse nižja, prav tako se je nižalo tudi število tistih, ki se odločajo za kontracepcijska sredstva in splave. Iz tega bi lahko sklepali, da bogatejše ženske ne želijo imeti otrok, revnejšim pa je to glavni cilj v življenju – a ta ugotovitev naj bi bila napačna.

... preprečevanje nosečnosti pa je!

Želja po otroku naj ne bi bila odvisna od dohodkov, kažejo rezultati opravljene študije. Približno dve tretjini vseh žensk je namreč zatrdilo, da si trenutno ne želijo zanositi, približno 30 odstotkov pripadnic nežnejšega spola pa ne bi motilo, če bi jutri izvedele, da so noseče. Razlog za velike razlike v rodnosti med bogatimi in revnimi se torej skriva nekje drugje. Prav zato sta se raziskovalca odločila ponovno proučiti podatke in spremeniti parametre analize. Tokrat sta predpostavljala, da imajo vse ženske enak dostop do kontracepcije in splava kot tiste najpremožnejše – in ugotovila, da prav tu tiči razlog za razlike v rodnosti.

skok iz dolgov
skok iz dolgovFOTO: iStockphoto

Enak dostop zmanjšuje rodnost

Enak dostop do možnosti splava bi kar za tretjino zmanjšal stopnjo rodnosti v skupinah žensk z najnižjimi prihodki. Če k temu prištejemo še enak dostop do kontracepcijskih sredstev, bi stopnja rodnosti padla kar za polovico. Najrevnejše ženske bi imele v tem primeru sicer še vedno kar dvakrat toliko otrok kot najpremožnejše, a bi to bilo kljub temu veliko manj kot sedaj, ko jih imajo kar petkrat toliko in s tem, ko jih enostavno ne morejo preživeti, močno obremenjujejo državo, njen proračun, s tem pa posredno tudi slabijo gospodarstvo. 

So rezultati študije relevantni tudi za nas?

So kontracepcijska sredstva v Združenih državah torej predraga za revne ženske? No, tega vsekakor ne moremo trditi za kondome, čeprav je cena teh v Združenih državah Amerike nekoliko višja kot v večini evropskih držav. Vsekakor niso najvarnejša oblika kontracepcije, že samo zato, ker jih je potrebno vsakič znova ročno natikati na spolni ud. avtomatska in dolgoročnejša zaščitna sredstva, kot je denimo spirala, pa so onstran Atlantika pogosto precej draga, čeprav se v primerjavi z nezaželeno nosečnostjo še kako splačajo. Kljub temu so, kot zaključujeta tudi Reeves in Venator, je to za revnejše skupine prebivalstva enostavno previsok strošek. Ob tem poudarjata, da so rezultati njunega raziskovanja relevantni izključno za Združene države Amerike in jih torej niti približno ne moremo posploševati na celotni svet, saj je zdravstvena zakonodaja pri nas in v večini drugih evropskih držav kar zadeva preprečevanje neželene nosečnosti prijazna do vseh žensk, ne glede na materialno stanje.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861