Cekin.si
Mehke veščine

Brezposelnost

Po teh veščinah delavcev 'hrepenijo' delodajalci

M.M.
01. 08. 2022 05.00
0

Seveda je tehnična usposobljenost za opravljanje dela nujna, a v ospredje se prebijajo tudi veščine, ki jih ima marsikdo za samoumevne. Pa so res? Očitno ne, saj so jih delodajalci začeli mrzlično iskati na trgu dela. Za katere veščine gre?

Obstajajo trde in mehke veščine. Trde veščine so povezane s posebnim tehničnim znanjem in usposabljanjem, lahko jih izmerimo in dokazujemo. Pridobimo jih preko izobraževanja in so nujno potrebne za opravljanje določenega poklica.

Mehke veščine pa so osebnostne oz. karakterne lastnosti, ki so težje za vrednotenje. Na primer: ali znate prisluhniti, kakšna je vaša komunikacija, ali ste motivirani, kako se odzivate na določene situacije ...

Čeprav so trde veščine nujne za opravljanje določenega poklica, pa so mehke veščine enako pomembne kot trde, če ne še bolj. Zakaj? Zato, ker smo lahko še tako dobro usposobljeni za opravljanje delovnih nalog, a če nimamo osnovnih veščin za delo z ljudmi, potem je vse zaman. Prav slednje ustvarijo dobrega vodjo ali dobrega zaposlenega. 

To se je še močneje pokazalo med pandemijo, ki je spremenila način našega dela. Sodelovanje, odnosi in način dela so se spremenili, tako da so delodajalci dojeli, da potrebujejo zaposlene z razvitimi mehkimi veščinami, poroča britanska spletna stran BBC

Za nekatere delavce so nekatere mehke veščine prirojene – osebnostne lastnosti, zaradi katerih je nekdo naravno dober komunikator ali analitični mislec. Toda za druge je lahko razvoj in piljenje mehkih veščin večji izziv. Je pa treba poudariti, da lahko vsak delavec razvije in izpopolni te lastnosti ter se nauči, kako jih pokazati. 

Katere mehke veščine poznamo?

Ali znate poslušati in slišati sogovornika?
Ali znate poslušati in slišati sogovornika?FOTO: Thinkstock

Dokončnega seznama mehkih veščin ni, vendar se izraz v bistvu nanaša na sposobnosti, ki presegajo tehnične veščine.

Določeno znanje (na primer programiranja) je torej trda veščina. Znanje, kako analizirati različne programske sklope, z namenom ugotavljanja, kaj naj podjetje uporablja, pa zahteva kritično razmišljanje. In to je mehka veščina.

Drugo pomembno področje mehkih veščin je komunikacija. Učinkovito komuniciranje s sodelavci, strankami in vodstvom zahteva spretnost in čustveno inteligenco. Empatija, timsko delo in sočutje so prav tako veščine, ki spadajo v skupino mehkih veščin.

Mehke veščine so izredno pomembne za delavce, ki delajo od doma ali imajo hibridni način dela – nekaj dni na delovnem mestu, nekaj pa od doma. Številne mehke veščine so namreč zelo praktične, na primer produktivnost, upravljanje s časom, organizacija, določanje prioritet, produktivnost. To so vse veščine, ki jih potrebuje delavec za delo od doma. 

In tudi: komunikacija je lahko v primeru dela od doma veliko bolj zapletena, če delavci ne vidijo kolegov iz oči v oči. Hitro se lahko pojavijo nesporazumi, še posebej, če komunicirajo ljudje, ki nimajo razvitih mehkih veščin, kar pomeni, da se ne znajo izražati, nimajo občutka za empatijo, so brez čustvene inteligence in podobno. 

Zakaj delodajalci iščejo delavce z razvitimi mehkimi veščinami?

BBC poroča, da številne tehnične delovne naloge postajajo vse bolj avtomatizirane oz. jih lahko že opravljajo roboti, zato podjetja iščejo delavce, ki znajo reševati probleme, dobro sodelovati in ki so multipraktiki. 

Takšni delavci napredujejo in ostajajo dlje pri enem delodajalcu, kar je v času pomanjkanja kadra izredno pomembno. 

Lani, torej leta 2021, je neprofitna organizacija America Succeeds pregledala več kot 80 milijonov objav delovnih mest v 22 industrijskih sektorjih in ugotovila, da sta skoraj dve tretjini delovnih mest med svojimi kvalifikacijami navajali mehke veščine, poroča BBC.  

V vseh objavah delovnih mest je bilo od 10 najbolj iskanih veščin sedem "mehkih", vključno s komunikacijo, reševanjem težav in načrtovanjem.

Poročilo je pokazalo tudi, da nekatere vrste delovnih mest še bolj dajejo prednost mehkim veščinam: v 91 odstotkih pri oglasih za vodstvena mesta, v 86 odstotkih pri oglasih za delovna mesta v poslovnih operacijah ter kar 81 odstotkov oglasov za inženirje. 

Pred leti je bilo dovolj, da si samo dober v tem, kar počneš. Sedaj to nikakor ni zadosti. 

Če ste inženir, ste dobri v na primer kodiranju ali oblikovanju. Če delate v financah, ste dobri v numerični analizi podatkov. A to ni več dovolj. Potrebno je globlje razumevanje, da morajo biti ljudje na prvem mestu, in sicer pred uspešnostjo. 

To ne pomeni, da so se tehnične spretnosti znašle na stranskem tiru, vendar podjetja vedno bolj ugotavljajo to, da so medosebne veščine tiste, ki držijo organizacije skupaj in ki poganjajo odlične rezultate. 

Globalno spletno mesto za zaposlovanje Monster's The Future of Work 2021: Global Hiring Outlook je razkrilo, da so mehke veščine, kot so sodelovanje, zanesljivost in prilagodljivost, med veščinami, ki jih delodajalci najbolj cenijo pri delavcih, poroča BBC.  

Kljub temu vodilni delavci poročajo o težavah pri iskanju kandidatov, ki imajo dobro razvite mehke spretnosti. In te težave beležijo že leta.

Vedno večji poudarek na mehkih veščinah lahko vznemiri nekatere delavce, zlasti tiste, ki po naravi niso dobri komunikatorji ali rojeni vodje. Vendar so to veščine, ki se jih je mogoče naučiti, čeprav se bodo nekateri morda morali nekoliko bolj potruditi. S tem bodo bolj uspešni ne le v službenem, temveč tudi v zasebnem življenju. A da bi se jih naučili ali nadgradili, se je treba prisiliti k izstopu iz območja udobja. To tudi storite. 

Nato razmislite, katere mehke veščine so pri vas najbolje razvite. Zapišite jih v življenjepis in tako prepričajte delodajalca, da vas povabi na razgovor. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861