Cekin.si
Brezposelni na zavodu

Brezposelnost

Nadomestilo za brezposelnost: višji zneski, a strožja pravila vračila

STA
10. 04. 2025 09.52
0

Vlada pripravlja spremembe zakona o urejanju trga dela, ki vključujejo pomembne ukrepe za brezposelne. Eden od ključnih predlogov je vezava denarnega nadomestila za brezposelnost na minimalno plačo, kar bi znatno povečalo najnižje nadomestilo.

Vladna izhodišča za spremembe zakona o urejanju trga dela so danes romala na posebno delovno skupino Ekonomsko-socialnega sveta (ESS). Nanizanih je kar nekaj predvidenih ukrepov, med njimi je tudi ta, s katerim bi povečali delovne aktivnosti starejših brezposelnostih oz. rušenje t. i. mostu do upokojitve. O tem smo pisali več v spodnjem članku. 

Preverimo, kakšne ukrepe je vlada še predvidela. 

Vezava nadomestil za brezposelnost na minimalno plačo

Iskalci zaposlitve
Iskalci zaposlitveFOTO: Adobe Stock

Ministrstvo v najnovejšem osnutku ohranja predlog zvišanja denarnega nadomestila za brezposelnost, a v nekoliko blažji obliki. Medtem ko je po veljavni zakonodaji najnižji znesek nadomestila kar v zakonu določen pri 530,19 evra in najvišji pri 892,50 evra, bi se po novem tako zgornjo kot spodnjo mejo nadomestila vezalo na minimalno plačo. Najnižje denarno nadomestilo bi se zvišalo na 60 odstotkov, najvišje pa na 80 odstotkov minimalne plače (v prejšnjem predlogu na raven bruto minimalne plače).

V praksi bi to letos pomenilo skok najnižjega nadomestila za okoli 236 evrov na 767 evrov in najvišjega nadomestila za okoli 130 evrov na 1022 evrov bruto.

Z namenom odprave težav pri izračunavanju osnove za odmero denarnega nadomestila - zdaj namreč prihaja do primerov, ko je treba višino plač preverjati tudi za več let nazaj - se predlaga, da bi bila osnova za odmero denarnega nadomestila povprečje osmih najvišjih izplačil plače ali nadomestil plače zavarovanca v 24 mesecih pred mesecem nastanka brezposelnosti, pri mlajših od 30 let pa bi bila osnova povprečje štirih najvišjih izplačil plače ali nadomestil plače v tem obdobju.

Zahteva za vračilo neupravičeno izplačanih denarnih nadomestil

Ob tem bi na ministrstvu dodali dva dodatna razloga, ob katerih lahko zavod za zaposlovanje zahteva vračilo neupravičeno izplačanih denarnih nadomestil. Tako bi se lahko zahtevalo vračilo že v primeru prve kršitve obveznosti aktivnega iskanja zaposlitve in v primeru, ko se prejemnik denarnega nadomestila zaposli za krajši delovni čas.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861