Nekateri Američani, ki so bili odpuščeni z visoko plačanih delovnih mest, so pristali na občutno slabše plačana dela in položaje, kot so jih imeli prej, poroča ameriška spletna stran Business Insider.
Tako je na primer 65-letni Bill Rees še pred kratkim delal kot generalni direktor hotela in zaslužil približno 130.000 dolarjev na leto (125.632 evrov), vendar je po lanski izgubi službe težko našel delo s podobnim plačilom.
Rees zdaj zasluži približno 25 dolarjev na uro (približno 24,15 evra) v podjetju za upravljanje nepremičnin v Wisconsinu, kamor se je preselil, da bi skrbel za svojo mater. Zavedal se je, da mora plačati stroške življenja in tudi kar visoko zavarovalno premijo zdravstvenega zavarovanja. Poslal je več sto prošenj za prosta delovna mesta, a znesku, ki ga je služil še lani, se ne more približati.
"Ničesar si ne morem več privoščiti," je dejal Rees. "Predvidevam, da bom moral delati še vsaj 20 let po smrti, da se bo vse skupaj izravnalo," je dejal z dozo sarkazma.
Rees je eden od številnih Američanov, ki imajo v zadnjem času težave pri iskanju zaposlitve. Od oktobra se je več kot 800 nedavnih iskalcev zaposlitve, starih od 18 do 76 let, odzvalo na neformalne, nereprezentativne raziskave Business Insiderja o iskanju zaposlitve in z novinarji po elektronski pošti delilo svoje zgodbe.
Težave s preživetjem
58-letna Jamie Jewell je delala na področju odnosov z javnostmi in kot administrativna pomočnica ter na vrhuncu svoje kariere zaslužila približno 50.000 dolarjev (48.290 evrov), imela službeni avto in številne druge ugodnosti. Nato je opravljala začasna dela kot radijska producentka in inštruktorica vožnje, vendar je v zadnjih nekaj letih težko našla stabilno zaposlitev, s katero bi lahko plačevala račune.
Jewellova se je leta 2016 soočila z ločitvijo, ki jo je finančno izčrpala, pred šestimi leti pa se je preselila k stricu, ko več ni imela dovolj denarja za samostojno življenje.
Jewell, ki živi na območju Dallasa, mesečno zasluži približno 1000 dolarjev (965,60 evra), ko odgovarja na telefonske klice v podjetju za proizvodnjo generatorjev ter skrbi za očeta in strica. Dejala je, da nima denarja za upokojitev ali finančno pomoč otrokom, zato namerava še naprej delati. Kljub stotinam neuspešnih prošenj pravi, da ohranja upanje, da bo dobila bolje plačano delo.
Ko se je prijavila za delo v nekem podjetju, je doživela celo to, da so bili kadroviki, stari med 20 in 30 let, vidno razočarani nad njeno starostjo, saj je bila popolna za to delovno mesto, a želeli so nekoga mlajšega.
Business Insider je že poročal, da starejši Američani pogosto obžalujejo svojo poklicno pot, na primer, da niso dajali prednosti izobraževanju ali da so prepogosto menjavali službe. Statistični podatki kažejo, da se starejši Američani pogosto težje vrnejo na primerljivo delovno mesto po tem, ko prejmejo odpoved. K temu prispeva tudi diskriminacija na podlagi starosti. V raziskavi, ki jo je leta 2022 izvedel AARP, je 64 odstotkov ljudi, starih 50 let in več, izjavilo, da so se že srečali s starostno diskriminacijo na delovnem mestu ali pa so ji bili priča.
Težave odpuščenih in iskalcev zaposlitve so delno posledica upočasnitve zaposlovanja v ZDA. Če izvzamemo dvomesečni upad zaposlovanja zaradi pandemije v letu 2020, podjetja v ZDA po podatkih Urada za statistiko dela zaposlujejo najmanj od leta 2013. Po podatkih BLS je bilo decembra 2024 približno 1,6 milijona ljudi brezposelnih vsaj šest mesecev, kar je več kot leto prej, ko jih je bilo 1,3 milijona.
Zagotovo pa je stopnja brezposelnosti v primerjavi z zgodovinskimi ravnmi še vedno nizka, prav tako je po podatkih BLS nizka tudi stopnja odpuščanja, poroča omenjena spletna stran.
Kako se znajti na zahtevnem trgu dela?
60-letni Cam je delal kot grafični oblikovalec in tehnični vodja s plačo v povprečju 200.000 dolarjev (193.134 evrov), preden je bil junija 2023 odpuščen. Po 18 mesecih je novembra prevzel mesto podpredsednika za trženje v podjetju za vodovodne inštalacije, kar je pomenilo nadgradnjo naziva, vendar s petmestno plačo, ki je bila za polovico nižja od njegove prejšnje funkcije.
"Obžalujem, da sem obtičal v eni sami panogi, saj menim, da mi je to še posebej otežilo ponovno zaposlitev, ker sem bil izključno v tehnološki industriji," je dejal Cam. Meni, da verjetno ne bi imel toliko težav s prošnjami in razgovori, če bi bil njegov življenjepis bogatejši z različnimi izkušnjami. Kljub temu je dejal, da upa, da bo dobil delovno mesto, ki bo izpolnjevalo njegova pričakovanja glede plače, in da bo imel dovolj sredstev za preživetje.
"Na zahtevnem trgu dela je lahko sprejetje slabše plačanega ali nižjega delovnega mesta odskočna deska v karieri in ne korak nazaj," je za Business Insider povedala Jennifer Herrity, karierna strokovnjakinja pri podjetju Indeed. Pravi, da morajo delavci, ki sprejmejo delo, ki se precej razlikuje od njihove želene vloge, to priložnost izkoristiti za pridobivanje izkušenj, razvijanje spretnosti in učinkovito mreženje.
Andrew McCaskill, karierni strokovnjak pri LinkedInu, je dejal, da lahko "opravljanje premostitvenega dela" pomaga ljudem, da ostanejo povezani z delovno silo, pridobijo izkušnje in se izognejo vrzelim v življenjepisu, kar lahko na koncu olajša pridobitev želene službe, ko se trg dela izboljša. Vendar je ta poklicna odločitev povezana s tveganji. McCaskill je dejal, da ima lahko sprejetje slabše plačane vloge dolgoročne posledice za zaslužek, saj lahko traja nekaj časa, da nekdo doseže prejšnjo plačo. "Dodatni izzivi se lahko pojavijo, če sprejmete bistveno drugačno delo, če pridobljenih znanj in izkušenj ne morete zlahka prenesti na vloge, ki jih iščete," je dejal.
Posamezniki, ki preidejo na nižje položaje v svoji panogi, bi lahko imeli več možnosti, da se vrnejo nazaj na visoke plače in položaje. Scott Fite je bil aprila lani odpuščen z delovnega mesta sistemskega analitika. Začel je intenzivno iskati službe na področju IT. Vsak dan je porabil nekaj ur za prijavo na delovna mesta, vendar je imel malo sreče. "Prijavil sem se na vse, za kar sem bil lahko usposobljen, tudi če je bila vožnja na delo neprijetna," je povedal Fite, ki je star 60 let in živi v Pensilvaniji.
Oktobra, ko se je Fiteju iztekla odpravnina, je bil še vedno brezposeln. Povedal je, da je šele konec novembra prejel prvo ponudbo za delo: delovno mesto programerja, ki je bilo precej podobno njegovemu prejšnjemu delovnemu mestu. Slaba stran je bila, da je plača znašala 68.000 dolarjev letno (65.663 evrov), kar je približno 21.000 dolarjev manj (20.278 evrov), kot je zaslužil na svojem zadnjem delovnem mestu. Kljub temu se je odločil, da ponudbo sprejme.
Fite je povedal, da sta se zaradi nižjega dohodka z ženo manj prehranjevala zunaj, zmanjšala nekaj naročnin in plačala popravila svojih dveh vozil, namesto da bi kupila nova. Je pa Fite optimističen, da mu bo v prihodnostu uspelo doseči prejšnjo plačo. "Mislim, da se bom v treh ali štirih letih vrnil na raven, na kateri sem bil. Če dobim drugo ponudbo za več denarja, jo lahko vedno sprejmem. Moral sem samo začeti znova delati," je dejal z veliko dozo optimizma.
Vir: Business Insider