Delavci migranti so v Kanadi izpostavljeni šokantnim zlorabam in diskriminaciji, in sicer kot začasno zaposleni tuji delavci v okviru vladnega programa, je sporočila organizacija Amnesty International. Amnesty je kritiziral program kanadske vlade za tuje delavce (TFVP), ki delodajalcem omogoča zaposlovanje delavcev migrantov za nizko plačana dela v sektorjih, kot so kmetijstvo, predelava hrane, gradbeništvo in storitvene dejavnosti.
Amnesty je navedel, da so bili delavci izpostavljeni zlorabam z nekaterimi "škodljivimi pravili" programa TFVP, ki vključujejo t. i. zaprta delovna dovoljenja, ki delavca veže le na enega delodajalca. Potem ga lahko ta delodajalec izsiljuje z njegovim statusom prek delovnih pogojev, je zapisano v poročilu, ki ga povzema spletna stran CNN.
Poročilo navaja, da so se predstavniki Amnesty pogovarjali s 44 priseljenci iz 14 držav, večinoma z globalnega juga, in večina teh delavcev je doživela, da jim niso izplačali vseh plač in nadur. Nekateri so poročali, da sploh niso imeli prostih dni. Številni so bili deležni diskriminacije na delovnem mestu, tudi zaradi opravljanja najtežjih fizičnih del. Nekateri med njimi so se na takih delih poškodovali ali imeli zdravstvene posledice zaradi nevarnih delovnih razmer.
"Nisem pričakovala, da bom sužnja"
Ženska iz Kameruna je za Amnesty povedala, da je doživela rasistične, psihične in spolne zlorabe na kmetiji. Za delo je imela dovoljenje, in sicer dveletno delovno dovoljenje izključno za to kmetijo. Storilec je bil, kot je povedala, njen delodajalec. Ko je leta 2018 zaradi tega zapustila kmetijo, na kateri je delala, ji je delodajalec preklical delovno dovoljenje, zaradi česar je izgubila status zakonite priseljenke. "Nisem pričakovala, da bom tukaj sužnja," je povedala za Amnesty.

Miguel iz Gvatemale, ki je imel prav tako dveletni priseljenski vizum prek TFVP, je dejal, da mu je delodajalec grozil in mu omejeval svobodo gibanja. Delodajalec mu je odvzel potni list in namestil kamere v kontejnerju, kjer je živel, in v garaži, kjer je delal. "Zloraba, ki jo doživljajo priseljenski delavci v Kanadi, je zelo zaskrbljujoča, zlasti za državo, ki trdi, da je vodilna pri zaščiti človekovih pravic," je dejala Erika Guevara Rozas iz Amnesty International.
Številni delavci so poročali, da živijo v neustreznih razmerah, nekateri med njimi niso imeli pitne vode, piše Amnesty. Uradnica kanadske podružnice Amnesty Keti Nivjabandi je kanadske oblasti pozvala k izvedbi reform in uskladitvi razmer z obveznostmi države na področju človekovih pravic ter spoštovanju pravic delavcev.
Predstavniki kanadskih oblasti so povedali, da so seznanjeni s tem poročilom. "Kanadska vlada resno jemlje varnost in dostojanstvo začasnih tujih delavcev in sprejema pomembne korake za njihovo zaščito," je dejala Nancy Caron, tiskovna predstavnica kanadskega urada za migracije, begunce in državljanstvo. Dodala je, da imajo začasni tuji delavci, medtem ko so v Kanadi, enake pravice kot kanadski državljani. Kot je povedala, potekajo nenehne izboljšave programa za tuje delavce, vključno z uvedbo odprtih delovnih dovoljenj, ki jim bodo omogočila zamenjavo delodajalca.
Vir: CNN in NIN
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV