Cekin.si
Kreganje na delovnem mestu

Zaposlitev

V službi se je odvil dogodek, ki ima lahko hude posledice

Ma.K.
05. 03. 2024 08.01
0

Najbrž ga ni odraslega človeka, ki se ni že kdaj sprl v službi. Običajno gre za izmenjavo ostrih besed, morda nekoliko povzdignjen ton glasu, nadaljuje pa se z nekaj dnevi ali tedni grdih pogledov. A ti grdi pogledi lahko prerastejo v trajno izolacijo iz kolektiva, širjenje laži, trpinčenje, šikaniranje in izživljanje. V tem primeru pa gre že za mobing, ki je v Sloveniji sicer prepovedan, a v delovnem okolju vseeno pogostejši, kot si morda mislite. Prav zato je ključnega pomena, da si pravočasno zagotovite ustrezno zaščito, ne da bi morali za to najeti kredit.

Nesoglasja na delovnem mestu niso nekaj neobičajnega. Ljudje imamo namreč različne poglede na svet in se o številnih temah, načrtih, projektih ne strinjamo. Dokler gre za dejanja, pri katerih ne pride do zlorabe moči, uporabe nasilnih sredstev in so vpleteni približno enaki v osebni, položajni ali družbeni moči, govorimo o konfliktu. Zanj so soodgovorni vsi vpleteni, obenem pa zadolženi tudi za njegovo reševanje, zato intervencija nevpletenih sodelavcev ali vodstva praviloma ni potrebna. 

Če pride do sistematičnega duševnega, verbalnega in ekonomskega nasilja, trpinčenja, ustrahovanja in/ali sovražne komunikacije s strani enega ali več sodelavcev, ki je načrtno usmerjena proti posamezniku ali posameznici in traja daljše časovno obdobje (vsaj šest mesecev) ter v pogostih intervalih (vsaj enkrat na teden), gre za mobing – neznosne psihične pritiske, ki jih lahko povzročajo tako sodelavci kot nadrejeni. 

Mobing lahko izvajajo tako nadrejeni kot sodelavci.
Mobing lahko izvajajo tako nadrejeni kot sodelavci.FOTO: iStock

Mobing je v Sloveniji prepovedan in v določenih okoliščinah tudi kaznivo dejanje 

V Sloveniji je mobing prepovedan z ustavo, prepoveduje ga več členov Zakona o delovnih razmerjih (ZDR-1), iz katerih je jasno razvidno, da je vsako ponavljajoče se ali sistematično, graje vredno ali očitno negativno in žaljivo ravnanje ali vedenje usmerjeno proti posameznim delavcem na delovnem mestu, prepovedano in da mora delodajalec sprejeti ukrepe za preprečevanje, obvladovanje in odpravljanje primerov nasilja, trpinčenja, nadlegovanja in drugih oblik psihosocialnega tveganja na delovnih mestih, ki lahko ogrozijo zdravje delavcev. 

V določenih okoliščinah je mobing lahko tudi kaznivo dejanje. Kazenski zakonik (KZ-1) namreč v 197. členu določa, da je za primere z delom povezanega spolnega nadlegovanja, psihičnega nasilja, trpinčenja, ali neenakopravne obravnave, ki imajo za posledico ponižanje ali prestrašenost zaposlenega, zagrožena zaporna kazen do dveh let. Če ima to dejanje za posledico psihično, psihosomatsko ali fizično obolenje ali zmanjšanje delovne storilnosti zaposlenega, se storilca kaznuje z zaporno kaznijo do treh let.

Koliko Slovenk in Slovencev je v službi izpostavljeno mobingu?

V teoriji je torej vse jasno razdelano, a praksa je pogosto povsem druga zgodba. Prepoznati mobing na delovnem mestu namreč ni vedno preprosto, saj se ta oblika nadlegovanja pogosto pojavlja v subtilnih oblikah. Raziskave sicer kažejo, da se mobing najpogosteje pojavlja v slabo organiziranih in slabo vodenih delovnih okoljih, a to ni pravilo. Prav tako med žrtvami niso samo posamezniki z nižjo izobrazbo, značajsko šibkejši in deprivilegirani, temveč vse pogosteje tudi nadpovprečno sposobni, izobraženi, kreativni in v vseh pogledih izstopajoči posamezniki.

Trpinčenje v službi se lahko zgodi prav vsakomur, v vsakem obdobju kariere, zato je pametno, da razmislite o zavarovanju pravne zaščite in si  zagotovite ustrezno strokovno pomoč pri zavarovalnici ARAG – že od 12,59 EUR na mesec!

Rezultati ankete o pojavnosti spolnega in drugega nadlegovanja ter trpinčenja v delovnih okoljih, ki jo je konec leta 2022 izvedla Zveza svobodnih sindikatov Slovenije, so razkrili, da je mobing oziroma trpinčenje na delovnem mestu v šestih mesecih pred opravljeno anketo doživljalo 35 % anketirancev. 38 % jih je trpinčenje doživljalo na tedenski, kar 23 % pa celo na dnevni ravni. Med žrtvami so sicer prevladovale ženske (73 %), storilci pa so bili v 89 % nadrejeni. 

A to je le zelo grob oris dejanskega stanja, saj mnoge žrtve ne izdajo, da so v službi izpostavljene psihičnemu nasilju. Včasih zato, ker zaradi dolgotrajnega trpinčenja psihičnega nasilja enostavno ne prepoznajo več kot mobing, pogosto je prisoten tudi strah pred morebitnimi sankcijami ali celo izgubo službe, ki je močnejši od želje po ukrepanju. Toda dolgotrajnejše trpinčenje lahko pusti kopico psihičnih posledic in vodi celo v nezmožnost za delo, zato je pomembno, da čim prej ukrepate. Vse, ki izvajajo mobing, in nadrejene, ki ne ukrepajo, lahko prijavite pristojni inšpekciji in policiji. 

Zavarujte se, še preden doživite psihično nasilje na delovnem mestu!

Prav tako je pomembno, da za varnostne in zaščitne ukrepe poskrbite, še preden sploh pride do mobinga na delovnem mestu – z zavarovanjem pravne zaščite v paketu Služba pri zavarovalnici ARAG! Vsaka izkušnja mobinga v službi je zgodba zase, zato je vsakokrat treba natančno preučiti proces, vpletene, pregledati časovnico izvajanja nadlegovanja (koliko časa traja, kdaj se dogaja itd.) in preučiti posledice, ki jih je deležen posameznik. Sami tega v dani situaciji vsekakor ne bi bili zmožni, zato je dobro imeti možnost posveta z odvetnikom, ki je specializiran za obravnavo tovrstnih primerov in vam lahko pomaga pri odpravi mobinga ter vam svetuje tudi glede vprašanja odškodnine.

Mobing je v Sloveniji prepovedan, kar pa ne pomeni, da ni prisoten. Zato je zavarovanje pravne zaščite prava odločitev!
Mobing je v Sloveniji prepovedan, kar pa ne pomeni, da ni prisoten. Zato je zavarovanje pravne zaščite prava odločitev!FOTO: Arhiv naročnika

Dokler težav ni, se zavarovanje pravne zaščite morda zdi nesmiselno. A glede na vrtoglave stroške odvetniške pomoči je vsekakor bolje, da zavarujete pravno zaščito, ki je pri zavarovalnici ARAG na voljo že od 8,99 EUR na mesec, in si tako zagotovite pravno zaščito po svoji meri! Ne gre namreč samo za mobing; lahko se zgodi, da vas delodajalec neupravičeno odpusti, vam zniža plačo ali je sploh ne izplača, ne izplača regresa, vam ne plačuje prispevkov ipd. Zveni znano? 

No, če se odločite za zavarovanje pravne zaščite v paketu Služba pri zavarovalnici ARAG, v primeru sodnih sporov na delovnem mestu zavarovalnica tako vam kot vašemu partnerju/zakoncu (oziroma partnerki/ženi) krije vse odvetniške in sodne stroške, odvetnika si lahko izberete sami, prav tako ste zavarovani pred plačilom sodnih stroškov nasprotne strani tudi v primeru izgubljene sodbe. 

Zakaj se odločiti za zavarovanje pravne zaščite?

Arag kot eden izmed vodilnih ponudnikov zavarovanja pravne zaščite na svetu ponuja cenovno dostopen način za upravljanje pravnih zadev vseh, ne le tistih, ki si to lahko privoščijo. Osnovni del zavarovanja pravne zaščite predstavlja paket Varnost, ki je vedno vključen in pokriva osnovne potrebe vašega zasebnega življenja, nadgradite pa ga lahko s paketom Služba, ki pokriva vse situacije, ko bi potrebovali odvetnika in pravno pomoč na delovnem mestu. 

Ob tem so vam na voljo še trije paketi zavarovanja pravne zaščite: paket Družina za posredovanje pri sporih glede skrbništva, stikov in preživnine; paket Nepremičnine, ki zagotavlja sodno pomoč v primeru spora s sosedi (glede služnosti, hrupa itd.), neupravičenega zvišanja ali odpovedi najemne pogodbe in drugih z vašimi nepremičninami povezanih težav; ter paket Promet, v okviru katerega sta vam zagotovljeni pravna pomoč ter zaščita v primeru odškodnine po prometni nesreči, spora z zavarovalnico, kazni za prehitro vožnjo ali kazenske ovadbe zaradi povzročitve hujše prometne nesreče. Tako lahko poskrbite za svojo pravno varnost na vseh področjih življenja in se posvetite pomembnejšim stvarem v življenju.

 

Sponzorirana vsebina

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 856