Cekin.si
Umetna inteligenca

Zaposlitev

Konec dela, kot ga poznamo? 'Agenti UI prihajajo že letos'

M.M.
08. 01. 2025 04.15
1

Prvi virtualni zaposleni, ki jih poganja umetna inteligenca (UI), bi lahko postali resničnost že letos, je napovedal generalni direktor OpenAI Sam Altman. Ta tehnologija, ki obljublja korenito spremembo delovnih procesov in produktivnosti, je rezultat vse večjih naložb v razvoj naprednih sistemov UI.

Sam Altman je napovedal, da bo leta 2025 umetna inteligenca omogočila ustvarjanje UI agentov, sistemov, ki naloge opravljajo avtonomno, kar bo pomembno vplivalo na učinkovitost organizacij oz. podjetij. Eden prvih tovrstnih agentov, imenovan Operator, ki ga namerava OpenAI lansirati ta mesec, bo uporabnikom omogočal opravljanje zapletenih nalog, kot sta pisanje kode ali organiziranje potovanj.

Microsoft, ključni partner OpenAI, je že predstavil lastne izdelke umetne inteligence, kot je Copilot Studio, svetovalno podjetje McKinsey pa uporablja UI za avtomatizacijo komunikacije s strankami. McKinsey napoveduje, da bi lahko do leta 2030 v ameriškem gospodarstvu avtomatizirali do 30 odstotkov delovnih ur.

Primeri, kot je McKinsey, kažejo, kako lahko agenti umetne inteligence spremenijo poslovanje. Ti sistemi že izvajajo naloge, kot je načrtovanje sestankov in obdelava podatkov, na obzorju pa so nadaljnje inovacije, kot so avtonomne transakcije. Mustafa Suleyman, vodja oddelka UI pri Microsoftu, je napovedal, da bodo sistemi, ki bodo sposobni sprejemati finančne odločitve, na voljo že prav kmalu.

Po poročanju Bloomberga bo operater OpenAI lahko sprejemal odločitve, kot sta rezervacija potovanja ali upravljanje zapletenih procesov, kar pomeni pomemben korak naprej pri zmogljivostih sistema UI.

Osredotočite se na ustvarjanje superinteligence

Altman je tudi napovedal, da OpenAI zdaj ve, kako zgraditi umetno splošno inteligenco (AGI), sisteme, ki bi lahko bili "inteligentnejši od ljudi". Čeprav je bil AGI v preteklosti teoretičen koncept, Altman pravi, da je podjetje osredotočeno na ustvarjanje superinteligence – orodja, ki bo pospešilo znanstvena odkritja in inovacije ter znatno povečalo globalno blaginjo.

"Superinteligentna orodja bi lahko ustvarila obilje in blaginjo, ki si je danes ne moremo niti zamisliti," je zapisal Altman.

Polemike z Muskom

Umetna inteligenca
Umetna inteligencaFOTO: Shutterstock

V intervjuju za Bloomberg je Altman komentiral tudi napete odnose z Elonom Muskom, soustanoviteljem OpenAI. Bil je ključni član ekipe, ki je leta 2015 ustanovila OpenAI, a je zaradi nesoglasij zapustil podjetje.

Od takrat je večkrat kritiziral OpenAI in sprožil tožbe ter družbo obtožil, da daje dobiček pred varnost in poskuša odpraviti konkurenco. Medtem je Musk ustanovil lastno podjetje za umetno inteligenco xAI in lani ponovno tožil OpenAI.

Altman je zavrnil možnost, da Musk uporablja svoj politični vpliv v administraciji novoizvoljenega ameriškega predsednika Donalda Trumpa, da bi škodoval OpenAI, vendar je priznal, da pričakuje nadaljevanje pravnih bitk in kritik. "Elon je to, kar je: pogosto začne stvari, jih nato prekliče, sproži tožbe, se bori z vlado in gre skozi preiskave. Mislim, da ne bo zlorabil politične moči za grožnje tekmecem, a morda se motim," je dejal Altman.

Vir: TPortal

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861