'To je bila moja prva služba po doktoratu iz kemije na univerzi v Oxfordu'

'To je bila moja prva služba po doktoratu iz kemije na univerzi v Oxfordu'

M.M.
03.10.2024, 4:59
0
Inovator dr. Rok Sekirnik iz podjetja Sartorius BIA Separations je za Cekin.si razkril, kako je potekala njegova karierna pot in na katere projekte je najbolj ponosen.

Pogovarjali smo se z dr. Rokom Sekirnikom, ki je zaposlen v ajdovskem podjetju Sartorius BIA Separations. Kako je tekla njegova karierna pot, kaj je študiral in kje se je prvič zaposlil? Kako je prišel do BIA Separations in kako dolgo je že v podjetju?

"V podjetju sem začel delati leta 2014, to je bila moja prva služba po doktoratu iz kemije na univerzi v Oxfordu pri Nobelovcu Prof. Sir Petru Ratcliffu. Svojo pot v podjetju sem začel kot business and technology development manager. Leta 2016 sem se zaposlil v Novartisu v biofarmacevtiki Mengeš kot raziskovalec  v analitskem razvoju, leta 2018 pa v nizozemskem podjetju Batavia biosciences, kjer sem vodil projekte razvoja cepiv. Od leta 2021 sem spet nazaj v Sartorius BIA Separations kot vodja oddelka razvoja procesov mRNA/pDNA," je za Cekin.si svojo karierno pot razkril dr. Rok Sekirnik. 

PREBERI ŠE

Kako je delati v podjetju, ki je znano kot podjetje doktorjev znanosti in mlajših od 40 let?

Vsak delavec lahko naniza vsaj nekaj razlogov, zakaj ostaja pri določenemu delodajalcu. Morda mu ustrezajo pogoji dela, kolektiv, plača ... Kateri pa so Sekirnikovi razlogi, da ostaja v BIA Separations? "Kot znanstveniku, ki ga je od vedno zanimala praktična uporaba znanja, mi podjetje ponuja izjemno priložnost, da ostajam v stiku z znanostjo na področju biotehnologije, z biotehnološkimi podjetji, ki odkrivajo vedno nove terapije. To mi je v veliko motivacijo, ob opravljenem projektu pa v zadovoljstvo. Da pridobimo projekt, je potrebnega dosti tehničnega znanja, hkrati pa pristne komunikacije s strankami, ki nam zaupajo svoje 'otroke' – v svojih rokah smo imeli že marsikatero poznano zdravilo, preden je šlo na trg. Za izvedbo projekta pa moramo razmišljati inovativno, hitro in sprejemati pragmatične odločitve. Najbolj všeč so mi projekti, kjer uporabimo bazična znanja iz kemije, da rešimo tehnični problem," je dejal. 

PREBERI ŠE

Ko je vstopila v podjetje, si ni niti predstavljala, da bo del te velike zgodbe

Koliko je službenih potovanj in sodelovanja s svetovnimi velikani s tega področja, nas je zanimalo. Res je, da je po pandemiji svet postal malo manjši, saj se veliko več sestankov sedaj opravi preko internetnih povezav, a še vedno so osebni stiki v živo tisti, ki so po mnenju Sekirnika najučinkovitejši. Tehnologija ne more nadomestiti človeškega stika, poudarja. 

"Potovanj je vedno manj, kot bi jih lahko bilo, in so zaradi družinskih obveznosti omejena na Evropo, na vsake toliko pa izkoristim vabila na daljše poti – lani sem na primer predaval kurz o mRNA procesih za kolege v Indiji, kar je bila čudovita izkušnja. Spotoma smo obiskali še nekaj največjih proizvajalcev cepiv v Indiji, ki se zanimajo za našo tehnologijo, in tako združili izobraževanje s poslovnimi obveznostmi. V ponos mi je, da na področju mRNA sodelujemo z več vodilnimi podjetji in akademiki – ravno ta teden predavam na konferenci v organizaciji Imperial Collegea v Londonu, kamor me je povabil prof. Robin Shattock, eden od vodilnih razvijalcev mRNA cepiv. Pripravljamo publikacijo o mRNA čiščenju z inštitutom TRON, ki je translacijski raziskovalni center podjetja BioNTech," je nanizal naš sogovornik in nas takoj prepričal, da v tej službi nikoli ni dolgčas. 

Izobraževanje, ki se nikoli ne neha

Kampus
KampusFOTO: Sartorius BIA Separations

Ob povedanem smo sklepali, da se mora tudi veliko dodatno izobraževati in Sekirnik nam je pritrdil. "Izobraževanje je nujno vsak dan. V našem primeru to pomeni sledenje napredku na našem področju, preko znastvenih publikacij, konferenc in drugih medijev. Rad delam s študenti, ki pri nas delajo magistrske ali doktorske naloge – oni me izobražujejo o novih tehnikah," je dejal. 

PREBERI ŠE

Ali že veste, kaj so zgradili v Ajdovščini?

Podjetje Sartorius Bia Separations velikokrat v javnosti primerjajo s svetovnimi velikani, Ajdovščino pa s slovensko Silicijevo dolino. Kaj o tem meni naš sogovornik, ki je veliko prepotoval in študiral v tujini. Je res tako? "Mentaliteta, ki jo gojimo v podjetju, me vsekakor spominja na mentaliteto tehnoloških podjetij iz Silicijeve doline – gre za naravnanost k postavljanju ambicioznih tehnoloških ciljev in proaktivnem iskanju rešitev, da do cilja prispemo. Tehnološke izzive znamo relativno hitro pripeljati do rešitev, po čemer smo prepoznani po svetu – kolegi iz biofarmacevtske industrije širom po svetu dandanes poznajo 'BIA team', kar je plod trdega dela skoraj treh desetletij, da se je naša tehnologija, pa tudi miselnost, iz Slovenije uveljavila na svetovnem trgu. Pravimo, da je burja tudi pomagala pri tem," pravi Sekirnik. 

Ponosni na delo, ki ga opravijo

Za konec pa: vsak zaposleni ima naloge ali projekte, na katere je resnično ponosen. Tako je na primer za Cekin.si Sekirnikova kolegica iz podjetja Maja Leskovec razkrila, katere zgodbe in projekti so se je najbolj dotaknili. Več o tem v spodnjem članku. 

PREBERI ŠE

Zakaj zdravila za genske bolezni stanejo milijone evrov?

Sekirnik nam je odgovoril, da o več projektih, ki so jih v zadnjih letih zaključili, ne more govoriti, saj je v naravi njihovega dela varovanje poslovnih skrivnosti njihovih partnerjev. 

"Včasih na naše dobro opravljeno delo aludira stranka v kakšni konferenčni predstavitvi, a ponavadi brez našega podpisa – takrat smo skoraj najbolj ponosni, saj je delo opravljeno tako kvalitetno, da ga je stranka vzela za svojega. V nekaterih primerih nam stranke dovolijo, da o projektu spregovorimo, tak je bil na primer projekt z BioNet Asia, kjer smo razvili proizvodni proces za tajsko mRNA cepivo," je dejal. 

A bralci ne boste ostali praznih rok, saj je druga polovica njihovega dela razvojno naravnana in o tem lahko in radi govorijo, nam je dejal naš sogovornik. "Ponosen sem na povsem dve novi tehnologiji, ki smo ju postavili in plasirali na trg – prva je tehnologija za spremljanje proizvodnje mRNA na podlagi analitske platforme PATfix – tukaj smo ustvarili trg tako, da smo pokazali na prednosti spremljanja procesa, kar v mRNA industriji prej ni bila praksa. Druga tehnologija je Alkalizator, kjer smo prepoznali potrebo po napravi, jo razvili in demonstrirali njeno učinkovitost, trg pa jo je kar sam pograbil," pravi. 

"Naše razvojno delo tudi objavljamo v industrijskih in akademskih žurnalih – ponosen sem, da so v vodilni znanstveni reviji Biotechnology and Bioengineering kar trije naši članki med najbolj branimi članki v zadnjem letu. To potrjuje, da je naše delo zanimivo in uporabno v širši panogi biotehnologije," nam je še zaupal Rok Sekirnik.