Kako do avtomehanika ali monterja kuhinj? Ponudite jim bonuse. Tako počnejo nemški delodajalci, ki morajo ob hudi konkurenci na trgu dela ves čas izumljati nove načine, kako privabiti nove delavce ali v podjetju zadržati že zaposlene.
Višina bonusov je odvisna od panoge in tudi od uspešnosti podjetja. Nekateri si lahko za novega delavca privoščijo plačati bonus v višini 4000 evrov, spet drugi skromnih 300 - a tudi slednje se ceni, saj tako pokažejo, da jim je mar za vsakega delavca.
Tekst se nadaljuje spodaj, in sicer s podatkom, v katerih panogah so bonusi najvišji!
Analiza na zaposlitveni platformi Indeed kaže, da so se izplačila bonusov ob menjavi službe močno povečala. V letu 2019 je bilo od milijona zaposlitvenih oglasov kar 3050 oglasov z bonusom. Leta 2023 jih je bilo 7129.
To je mogoče pojasniti s stanjem na nemškem trgu dela, ki se še naprej razvija v korist zaposlenih. Po zadnji analizi je trenutno v Nemčiji 1,7 milijona prostih delovnih mest, delo pa išče 2,6 milijona ljudi.
To pomeni, da na eno delovno mesto pride približno 1,5 iskalca zaposlitve. Pred desetimi leti so bili na eno delovno mesto približno štirje iskalci zaposlitve. Konkurenca na strani zaposlenih je bila bistveno večja. Danes so delodajalci tisti, ki se morajo oglaševati.
Bonusi se večinoma ponujajo v sektorjih, kjer še posebej primanjkuje kvalificiranih delavcev, na primer na frankfurtskem letališču. Upravljavec letališča Fraport od leta 2022 izplačuje bonuse za nove zaposlene.
Tekst se nadaljuje spodaj, in sicer z odgovorom na vprašanje, zakaj delodajalci delavcem ne ponudijo fiksnih višjih plač?
Zračni promet je bil prvi, ki so ga prizadeli epidemiološki ukrepi med pandemijo, in zadnja panoga, ki se je normalizirala. Veliko zaposlenih je takrat zapustilo podjetje in se posvetilo drugim dejavnostim, je povedal tiskovni predstavnik Fraporta Andreas Schopf. Podjetje je od uvedbe bonusa pridobilo 4000 novih delavcev.

A delodajalci si ne želijo le, da zaposleni pridejo, ampak tudi, da ostanejo v podjetju. Zakaj torej ne dajo višjih plač tam, kjer so kvalificirani delavci nujno potrebni?
Razlog za to je ekonomski izračun, pravi Michael Neugart, ekonomist na TU Darmstadt. Če bi podjetja zvišala bruto mesečno plačo za 100 ali 200 evrov, bi morala znesek plačati za celoten delovni čas. Enkratno plačilo je finančna spodbuda za zaposlene, delodajalcem pa se ni treba dolgoročno zavezovati – in ostanejo v okviru svojih finančnih zmožnosti.
Vir: TPortal
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV