Cekin.si
Lexis Czumak-Abreu

Poklici

Razkrila, koliko zasluži sedaj, ko je zamenjala poklic

M.M.
03. 01. 2025 15.25
0

Diploma vam ne bo kaj dosti pomagala, če ste nezadovoljni in ne čutite vsaj malo sreče ob delu.

Danes se zdi, da za vse potrebujemo visokošolsko izobrazbo, a realnost je popolnoma drugačna. Mnogi končajo fakulteto, na koncu pa opravljajo popolnoma drug poklic. Izobrazba je sicer vedno odlična rešitev, če želite najti stabilno in stalno zaposlitev, vendar vam ne zagotavlja ničesar – ne zagotovljenega delovnega mesta ter tudi ne plače in napredovanja. 

Navsezadnje – šolo izberemo, ko smo v najstniških letih. Kaj, če vam ta izbira ne ustreza več, ko ste odrasli in razvijete določene interese? Podobna situacija se je zgodila 27-letni TikTokerki Lexis Czumak-Abreu, ki je svojo izobrazbo zamenjala za bolj praktično službo.

Lexis je sicer zaključila prvo stopnjo študija medicine, vendar se je odločila, da z nadaljnjim izobraževanjem zaključi, saj ji je postalo jasno, da ji ta smer ne ustreza. Lahko bi se sicer zaposlila v zdravstvu, a se je odločila, da sledi svojim sanjam – postala je električarka s polnim delovnim časom. Od leta 2022 je na družbenih omrežjih TikTok, Instagram in Facebook zbrala približno 2,2 milijona sledilcev, ki jo spremljajo, kako prenaša težko opremo in popravlja množice žic, kar je del njenih vsakodnevnih nalog.

Sicer pri svojem delodajalcu ne zasluži veliko, a dekle je pokazalo svojo podjetno žilico. Czumak-Abreu s svojimi stranmi na družbenih omrežjih letno zasluži 200.000 dolarjev (185.110 evrov), vključno s pogodbami s podjetji, za katere dela promocijo, je povedala za spletno stran Wall Street Journal. Po podatkih podjetja ZipRecruiter povprečni električar v zvezni državi New York zasluži približno 70.000 dolarjev na leto (64.788 evrov), povprečni vplivnež na družbenih omrežjih pa približno 58.000 dolarjev (53.681 evrov).

Czumak-Abreu se je kljub zaslužku na družbenih omrežjih odločila, da ne bo skrajšala svojega delovnega časa v podjetju za servisiranje električnih napeljav, saj je za časnik povedala, da želi, da njen delodajalec ve, da je zanesljiva delavka. Poleg tega bi imela zaradi manjšega števila ur manj gradiva za objave, saj večina njenih prispevkov prikazuje njeno življenje na delovnem mestu.

Povedala je, da vse videoposnetke snema in ureja sama, za to delo porabi odmore za kosilo, ureja pa jih tudi ponoči. "Zagotovo pridejo tedni, ko se zrušim in sem popolnoma preobremenjena," je povedala za Journal.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

"V nasprotju s pisarniškim delom, kjer vsak dan hodiš v isto stavbo, jaz vsak dan delam drugje. Vsak dan doživljam različne stvari in srečujem različne ljudi," je Czumak-Abreu že povedala za Business Insider.

Zanimanje za obrtno delo se pojavlja, ko vse več Američanov iz generacije Z razmišlja o prednostih in slabostih štiriletne univerzitetne izobrazbe.

Stroški študija na univerzi presegajo stopnjo inflacije, zaradi česar morajo mladi najemati študentska posojila, ki jih lahko bremenijo še dolgo po zaključku študija. Univerzitetna diploma tudi na najboljših področjih ne zagotavlja več poti do donosne začetne zaposlitve. Le eden od štirih Američanov meni, da je za dobro plačano službo zelo pomembno imeti univerzitetno izobrazbo, je pokazala letošnjega maja objavljena raziskava Pew Research, ki so jo opravili med 5000 odraslimi prebivalci ZDA.

Zaradi časa in denarja, ki sta potrebna za pridobitev običajne diplome, vse več mladih zamenjuje diplome za obrtniška dela. National Student Clearinghouse je sporočil, da se je vpis na poklicno usmerjene javne visoke šole lani povečal za približno 16 odstotkov, kar je najvišja raven, odkar je ta neprofitna izobraževalna organizacija leta 2018 začela spremljati te podatke.

Elaina Farnsworth, soustanoviteljica podjetja SkillFusion, programa za pridobitev pooblastil za tehnike električnih vozil, je za Business Insider povedala, da je opazila znatno povečanje števila delavcev iz generacije Z, ki so se prijavili na njen program.

Je pa tudi Lexis Czumak-Abreu med mladimi povečala zanimanje za tovrstne poklice. Vsak dan ji pošiljajo številna sporočila in prosijo za nasvete, poroča spletna stran The Wall Street Journal

Povzeto po Business Insider

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 832