Cekin.si
Izračuni

Poklici

Plače dosegajo celo 15.612,33 evra na mesec, a kljub temu zanimanja ni

M.M. , STA
21. 05. 2025 19.00
1

Kljub plačam do 15.600 evrov mesečno se nemška vojska sooča s pomanjkanjem kadra. Zakaj mladih ne privlači Bundeswehr? Kako je pri nas?

Nemški Bundeswehr se sooča z alarmantnim pomanjkanjem kadra, kljub zelo konkurenčnim plačam, ki lahko dosežejo celo več kot 15.000 evrov na mesec. Cilj povečanja števila vojakov na 260.000 do leta 2030 se zdi vse bolj oddaljen, poroča spletna stran Dnevno

Kljub visoki plači Bundeswehr ne pritegne mladih

Nemčija ima trenutno približno 183.000 aktivnih vojakov, kar je daleč od cilja 203.000, kaj šele od razpravljanega razpona med 240.000 in 260.000 vojaki, ki ga predlaga NATO. V naslednjih petih letih mora država pridobiti vsaj 60.000 novih vojakov – izziv, ki se zdi izredno zahteven.

Razlogi za pomanjkanje interesa vključujejo:

- oddaljene misije in nevarna območja,

- omejene poklicne priložnosti po zaključku službe,

- negativne izkušnje nekaterih vojakov z usposabljanjem.

Znotraj Nata poteka razprava o povečanju ciljnega števila nemških vojakov na med 240.000 in 260.000 do leta 2030. To pomeni, da mora Nemčija v prihodnjih letih najti dodatnih 60.000 do 80.000 vojakov, kar je izziv, ki ga ne bo lahko doseči, zlasti glede na konkurenco zasebnega sektorja in vse pogostejše pritožbe pripadnikov vojske.

Plače v Bundeswehru: Od 2.700 do več kot 15.000 evrov

Plače v Bundeswehru ureja zvezni zakon o plačah (Bundesbesoldungsgesetz) in so oproščene socialnih in pokojninskih prispevkov. Poleg osnovne plače so vojaki upravičeni tudi do dodatkov za družino, učinkovitost in službo v tujini ter brezplačne zdravstvene oskrbe med služenjem.

Po aktualni tabeli iz marca 2024 znaša izhodiščna bruto plača v Bundeswehru 2706,99 evra. Gre za najnižji osnovni dodatek za vojake na začetnih položajih, brez dodatkov.

Poročnik v nemški vojski prejme 3354,26 evra mesečne plače, z napredovanjem in dolgoletnimi izkušnjami pa lahko ta znesek naraste na 4283,30 evra. 

Višji čini prinašajo občutno višje prihodke - major na primer vstopi v službo s 5.046,30 evra na mesec, z napredovanjem pa lahko zasluži do 6.427,89 evra, poroča Business Insider.

Na najvišjem koncu plačne lestvice so višji častniki in generali. Generalmajor v plačilnem razredu B7 ima osnovno plačo 11.947,35 evra bruto, generali in admirali v činu B10 pa dosegajo znesek kar 15.612,33 evra na mesec. 

Te visoke plače so namenjene zelo ozkemu krogu vojaških voditeljev, kot je general Carsten Breuer, generalni inšpektor Bundeswehra. Najvišji plačni razred B11 je rezerviran za državne sekretarje in posebna delovna mesta, kot je vojaški komisar.

Zakaj Bundeswehr ne najde dovolj kadra?

Nemška vojska
Nemška vojskaFOTO: AP

Kljub visokim dohodkom se mladi Nemci množično izogibajo vojaški službi. Razlogi vključujejo:

- strah pred travmami in nevarnimi nalogami,

- slaba podoba vojske v medijih,

- boljše možnosti v civilnem sektorju,

- pomanjkanje dolgoročne stabilnosti po služenju.

Poleg tega se poročajo tudi o neprimernem ravnanju med usposabljanjem, kar dodatno odvrača kandidate.

Vojska kot služba prihodnosti?

Nemčija bo morala, če želi uresničiti obljube zaveznikom in zaščititi svoje interese, bistveno izboljšati privlačnost vojaške kariere. Denar sam očitno ni dovolj. Potrebni bodo tudi:

- boljši pogoji za življenje po vojaški službi,

- nadgradnja socialnih in psiholoških podpornih sistemov,

- več transparentnosti in izboljšanje ugleda Bundeswehra.

Kaj potrebuje nemška vojska?

Kljub plačam, ki dosegajo tudi 15.600 evrov mesečno, Bundeswehr ne uspeva privabiti dovolj kadra. Vojaška služba očitno potrebuje več kot le dobro plačilo – potrebuje zaupanje, stabilnost in jasne razvojne poti.

Kako je pri nas?

Slovenska vojska vsako leto organizira Dan Slovenske vojske, kjer se predstavijo in skušajo privabiti nov kader v svoje vrste. SV, ki danes šteje 7328 pripadnikov, je po dolgoletnem zanemarjanju v končnici preoblikovanja, področju obrambe in varnosti pa se obeta zgodovinsko vlaganje. Resolucija, ki jo je vlada v javno razpravo poslala prejšnji teden, med drugim predlaga dva odstotka BDP za obrambno in varnostno politiko do konca leta. Izdatke bodo do leta 2030 postopoma povečevali, in sicer do tri odstotke BDP. To je potrebno tudi zaradi spremenjenih geopolitičnih razmer po vojni v Ukrajini.

UI Del vsebine je ustvarjen s pomočjo generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 947