Podatki statističnega urada kažejo zanimivo stanje v osnovnih šolah. V osnovnošolskem izobraževanju je bilo namreč zaposlenih 18.610 učiteljev in učiteljic, od tega le 2177 moških in kar 16.433 žensk.
Zanimivo je tudi, da je na ravni osnovnih šol prišlo do upada števila zaposlenih, kljub rasti števila otrok, ki se vpisujejo v osnovnošolsko izobraževanje.
Učitelji se odločajo za druge poklice. Poglejte, kam odhajajo.
Kako je v srednjih šolah?
Zmanjšalo se je tudi število srednješolskih učiteljev, in sicer za 0,2 odstotka. V srednjih šolah je bilo po podatkih statističnega urada zaposlenih 7318 strokovnih delavcev, od tega 6226 učiteljev (67 odstotkov žensk), 259 vodstvenih delavcev (61 odstotkov žensk) in 255 svetovalnih delavcev (94 odstotkov žensk).
V ustanovah na terciarni ravni izobraževanja je bilo v tekočem študijskem letu zaposlenih 5613 strokovnih delavcev, kar je za malenkost več kot v prejšnjem študijskem letu. Število moških in žensk je bilo skoraj izenačeno, po stopnji izobrazbe pa so bili oboji večinoma doktorji znanosti.
Med moškim delom pedagoškega osebja na terciarni ravni je imelo visokošolsko izobrazbo 3. stopnje 85,5 odstotka zaposlenih, med ženskami pa 75 odstotkov. Tudi delež tistih, ki so bili stari 50 let ali več, je bil med moškimi večji (45 odstotkov) kot med ženskami (40 odstotkov).