Glede na poročilo 'Zdravje na prvi pogled: Evropa 2024', ki sta ga skupaj objavila OECD in Evropska komisija, je bilo navedeno, da je več kot tretjina (35 odstotkov) zdravnikov v Uniji starih 55 let ali več. Ta številka predstavlja neponderirano povprečje, torej ne upošteva velikosti populacije.
Glede na to, da je bil delež zdravnikov, starejših od 55 let, v najbolj naseljenih državah članicah 40 odstotkov ali več, bo ponderirano povprečje verjetno višje od 35 odstotkov. Še hujše razmere beležijo v skoraj polovici držav, kjer je skoraj vsak peti zdravnik star 65 let ali več.
"Staranje zdravstvene delovne sile, zlasti če je povezano s stalnim pomanjkanjem osebja in naraščajočimi zahtevami po zdravstveni oskrbi, predstavlja resno tveganje za vzdržnost zdravstvenih sistemov v Evropi," je za Euronews Health dejal dr. Ole Johan Bakke, predsednik Stalnega odbora evropskih zdravnikov (CPME).
Euronews je analiziral, v katerih državah je delež starejših zdravnikov največji in kje je največje tveganje za staranje delovne sile v zdravstvu.
Večina zdravnikov v Italiji in Bolgariji je starejših od 55 let

Delež zdravnikov, starejših od 55 let, je bil različen – v Romuniji je dosegel 21 odstotkov, v Bolgariji in Italiji pa 54 odstotkov. Ko v analizo vključimo podatke iz Združenega kraljestva (2021) ter izbranih držav kandidatk za članstvo v EU in držav Efte, ima Združeno kraljestvo najnižji delež s 14 odstotki in Turčija s 15 odstotki.
Razloga za to razliko, z Italijo na vrhu razpredelnice in Združenim kraljestvom na dnu, sta dva. "Velik razkorak med državama, kot sta Združeno kraljestvo in Italija, je mogoče pripisati politikam, povezanim s številom pogodb o podiplomskem izobraževanju – ki so se v Italiji že več let zmanjševale zaradi pomanjkanja gospodarskih naložb in predvidevanja – ter različnim stopnjam privlačnosti tega, kar te države ponujajo zdravnikom, ki so se izobraževali v tujini," je pojasnila dr. Alessandra Spedicato, predsednica Evropske zveze plačanih zdravnikov (FEMS).
Nemčija in Francija beležita visok delež starejših zdravnikov
V Nemčiji in Franciji je bil delež zdravnikov, starejših od 55 let, blizu polovice – v Nemčiji 44 odstotkov, v Franciji pa 43 odstotkov. Druge države, kjer je delež dosegel 40 odstotkov ali več, so Latvija, Estonija, Madžarska, Belgija, Češka, Litva, Luksemburg, Poljska in Ciper.
Na drugi strani so vse nordijske države beležile deleže pod povprečjem EU, v nekaterih, kot sta Norveška in Finska, pa je delež zdravnikov, starejših od 55 let, znašal le 24 odstotkov, navaja spletna stran TPortal.
Staranje medicinske delovne sile je še posebej zaskrbljujoče v več evropskih državah, kjer so starejši od 65 let skoraj vsak peti zdravnik v več kot 10 državah. V 11 državah EU je bil delež zdravnikov, starejših od 65 let, nad 18 odstotkov, v večini teh držav pa več kot 20 odstotkov. Po podatkih Eurostata je v Italiji ta delež dosegel kar 27 odstotkov.
Malta ima največji delež mlajših zdravnikov (mlajših od 35 let) s 46 odstotki, sledi ji Romunija s 34 odstotki. Nobena druga država EU v tej kategoriji ne presega 30 odstotkov, razen države kandidatke Turčije, kjer je delež 41 odstotkov. V Italiji je 11 odstotkov, v Franciji 16 odstotkov, v Nemčiji pa 20 odstotkov.
Zakaj se delež starejših zdravnikov med evropskimi državami močno razlikuje?

Gaetan Lafortune, koordinator poročila 'Health at a Glance: Europe' in višji ekonomist na ministrstvu za zdravje OECD, je dejal, da je mogoče znatne razlike v deležu starejših zdravnikov (tistih nad 55 let) pripisati kombinaciji strukturnih politik in kulturnih dejavnikov, ki vplivajo na privabljanje novih zdravnikov ter na zadržanje ali odhod obstoječih.
Slabo ravnovesje med poklicnim in zasebnim življenjem, visoka administrativna bremena in neustrezne plače v nekaterih državah silijo mlajše zdravnike v selitev v tujino ali celo popolno opustitev poklica.
Pojasnil je, da je prvi ključni dejavnik teh razlik stopnja vstopa novih zdravnikov. Na primer, več držav je imelo zaradi omejenega števila mest na medicinskih fakultetah ali v programih specijalizacije težave pri usposabljanju dovolj mladih zdravnikov, da bi nadomestili upokojene. Drugi ključni dejavnik se nanaša na stopnje zadrževanja, ki prav tako pomembno prispevajo k opaženim razlikam.
Nazadnje, tudi stopnja odhodov iz poklica igra veliko vlogo. V nekaterih državah lahko zdravniki nadaljujejo z delom po običajni upokojitveni starosti zaradi možnosti postopne upokojitve ali vlog s krajšim delovnim časom, ki jih pogosto spodbujajo dodatki k pokojnini. Nasprotno pa nekateri sistemi tradicionalno uporabljajo upokojitev pri starosti 65 let in tako omejujejo delež starejših zdravnikov.
Poklici v medicini postajajo manj privlačni za mlajše generacije
Dr. Spedicato iz FEMS je poudarila, da tradicionalna privlačnost zdravniškega poklica med novimi generacijami upada zaradi družbenih sprememb, ki zmanjšujejo tradicionalno vrednost vloge zdravnika, te pa se na drugi strani zavzemajo za večje ravnovesje med delom in zasebnim življenjem.
Poudarila je tudi, da k temu trendu dodatno prispeva tudi težnja mladih zdravnikov po izseljevanju v države, ki ponujajo boljše delovne pogoje. Dr. Bakke iz CPME je poudaril, da lahko v mnogih državah traja od 10 do 14 let, da postaneš popolnoma usposobljen za zdravnika.
Delovna sila v zdravstvu ne dohaja starajočega se prebivalstva v Uniji
Po poročilu se 20 držav EU v letih 2022 in 2023 sooča s pomanjkanjem zdravnikov, 15 pa s pomanjkanjem medicinskih sester. Pomanjkanje zdravstvenih delavcev v Evropi je v veliki meri posledica dvojnega demografskega izziva, to je kombinacije starajočega se prebivalstva in starejše delovne sile v zdravstvu.
Projekcije kažejo, da se zdravstveni delavci težko prilagajajo starajočemu se prebivalstvu. Leta 2022 je bilo razmerje med starejšimi od 65 let in skupno zaposlenostjo v sektorju zdravstva in socialnega varstva v Uniji 3,49, do leta 2050 pa se bo po napovedih to število povečalo na 3,94. S tem se bo zmanjšalo število zdravstvenih in socialnih delavcev, ki so na voljo za starejše.
Vir: TPortal
Se vam zdijo informacije pomembne? Vam je članek všeč? Delite ga s svojimi prijatelji!
Najbolj brane novice:
- Zaslužki čez mejo: Top avstrijski poklici s sanjskimi plačami
- Hrvaška ni več njihova najljubša destinacija: kam gredo Čehi letos na morje?
- Ženska na spletu kupila denarnico. Kmalu ostala brez besed
- Kje je najcenejše kosilo za dva?
- Pripadniki teh horoskopskih znamenj so najbolj pridni delavci
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV