Kako je delati v podjetju, ki je znano kot podjetje doktorjev znanosti in ...

Kako je delati v podjetju, ki je znano kot podjetje doktorjev znanosti in mlajših od 40 let?

M.M.
26.09.2024, 4:15
0
Visoko izobraženi posamezniki so znani kot ljudje, ki ves čas potrebujejo nove izzive. Kako doktorje znanosti prepričati, da ste vi pravi delodajalec zanje, in kako jih nato zadržati v podjetju?

Za prikaz vsebine je potrebno omogočite piškotke družbenih omrežij. Omogoči piškotke

Delo v podjetju, kjer so zaposleni pretežno doktorji znanosti, mlajši od 40 let, predstavlja izjemno zanimivo in dinamično izkušnjo. Takšno okolje združuje globoko strokovno znanje z mladostno energijo ter inovativnostjo. Visoko izobraženi strokovnjaki ustvarjajo kulturo nenehnega učenja in raziskovanja, kjer so izzivi priložnosti za razvoj, tehnologije pa orodje za spreminjanje sveta. Mlada starostna struktura prinaša sveže ideje, sodelovanje ter željo po hitri rasti in napredku, hkrati pa spodbuja drznost pri preizkušanju novih pristopov. 

Kako je torej delati v takšnem okolju, kjer sta znanost in mladost gonilni sili uspeha? Za Cekin.si so o tem spregovorile direktorica ajdovskega podjetja Sartorius BIA Separations Jana Krapež Trošt, vodja razvoja procesov za viruse in virusne vektorje v tem podjetju Maja Leskovec in njihova predstavnica kadrovske službe Tea Hladnik Baraković.

A kako privabiti in zaposliti toliko vrhunskih strokovnjakov z doktoratom znanosti? Za marsikatero podjetje je namreč to misija nemogoče; ne le v Sloveniji, s tovrstnimi težavami se soočajo tudi v tujini. Tea Hladnik Baraković nam je razkrila, da v podjetju vztrajajo pri tem, da zaposlenim nudijo: varno zaposlitev za nedoločen čas, redno in konkurenčno plačilo, možnosti napredovanja in karierne rasti, delo v mladem kolektivu. Prav tako se jim zdi pomembno, da prisluhnejo potrebam zaposlenih, zato jim ponujajo drseči urnik za boljše načrtovanje dela in prostega časa.

Zavedajo se tudi, da je dobro počutje na delovnem mestu izjemnega pomena, zato poskrbijo, da zaposleni imajo topel obrok in da hrano lahko izbirajo, saj jim na izbiro ponudijo veliko menijev. Ob brezplačnih kavah in čajih pa spodbujajo druženje sodelavcev, ki tako v sproščenem vzdušju izmenjujejo zamisli in mnenja. 

Zaposleni imajo zagotovljeno parkirno mesto, podjetje pa je tudi organiziralo prevoz za sodelavce iz Ljubljane. 

Sicer pa si želijo zaposlenih, ki so pripravljeni delati in ustvarjati, ki so inovativni, ki cenijo pripadnost kulturi in vrednotam podjetja.

Ob tem je direktorica Jana Krapež Trošt poudarila, da spodbujajo odkrito in transparentno komunikacijo. "Drugačni pogledi, načini iskanja rešitev so zaželeni, saj več glav več ve. Je pa pomembno, da ko se odločimo za določeno rešitev ali strategijo, v to vsi verjamemo in ji sledimo," je razložila in dodala, da vsak zaposleni vidi zadevo iz drugega zornega kota in zgolj, če prisluhnemo različnim idejam, lahko pridemo do najboljše rešitve za določeno situacijo.

Maja Leskovec na delovnem mestu.
Maja Leskovec na delovnem mestu. FOTO: Sartorius BIA Separations

Ko se doktorji znanosti, ki so polni novih zamisli, prilagajajo timskemu delu

Mladega doktorja znanosti, polnega zagona in idej, bi lahko opisali kot raziskovalca, ki združuje globoko strokovno znanje z neizmerno energijo in strastjo do inovacij. Njegova želja po raziskovanju presega meje že znanega, kar ga vodi k iskanju novih rešitev in idej za kompleksne izzive. Poln ambicioznosti in samoiniciativnosti se ne boji drznih eksperimentov ali prevzemanja tveganj. Sposoben je hitro prilagajati svoje ideje ter usklajevati teorijo in prakso, kar ga dela ključnega igralca v katerem koli inovativnem timu. 

PREBERI ŠE

Slovenska direktorica: Vsak zaposleni ceni, če je dodatno nagrajen za trdo delo

In prav to nas je zanimalo: kako se mladi doktorji znanosti, ki so pravi vulkani idej, prilagajajo timskemu delu v podjetju BIA Separations? Ali se soočajo s kakšnimi izzivi, povezanimi z medgeneracijskimi razlikami, ali morda z različnimi akademskimi pristopi? "Mislim, da vsak, ki se odloči, da bo šel iz akademskih vod v industrijo, pričakuje spremembo in jo tudi dobi. Vidimo določene razlike med generacijami, kar je prej dobrodošlo za proces kot pa breme. Mladi definitivno prinesejo drugačen pogled, pristop, neko svežino v razmišljanju. Za uspešno timsko delo pa seveda potrebujemo določeno mero prilagajanja," nam je zaupala Maja Leskovec. 

Pomemben pa je tudi prenos znanja med različnimi skupinami zaposlenih v podjetju. "Z rastjo podjetja in zaposlovanjem je prenos znanja eden od izzivov, s katerim se spoprijemamo. Imamo različne strategije prenosa znanja, od mentorstva do platforme za interno deljenje znanja, organiziramo posebna predavanja, imamo program za mreženje raziskovalcev. Na splošno spodbujamo kulturo sodelovanja med oddelki in med raziskovalci. Največ vezi se stke pri konkretnih medoddelčnih nalogah in projektih in vidimo da te vezi potem držijo še naprej, kar je seveda zelo spodbudno," nam je zaupala Leskovec. 

Kako visoko izobražene posameznike prepričati, da ne gredo drugam?

Tako kot pri vsaki službi se tudi zaposleni doktorji znanosti morajo ves čas izobraževati, spremljati novosti ter se učiti novih znanj in veščin. Gre za visoko motivirane posameznike, ki pa lahko kaj hitro zbežijo novim izzivom naproti, če delodajalec nima posluha za njihove potrebe. Kako torej vzdrževati motivacijo in zagnanost med zaposlenimi, ki so že dosegli visoko stopnjo akademske izobrazbe? "Motivacijo in zagnanost vzdržujemo z visokimi in jasno postavljenimi cilji. To, da dnevno sodelujemo s strankami iz celega sveta in jim pomagamo reševati konkretne izzive, je največja motivacija," pravi Maja Leskovec, pri tem pa Tea Hladnik Baraković dodaja, da zaposlenim ponujajo dodatna izobraževanja in prostor za karierni razvoj. 

"Če želimo zaposlenega ohraniti na dolgi rok, se mora dobro počutiti v svojem delovnem okolju. Sodelavci postanejo prijatelji. Takšni odnosi so ena večjih dodanih vrednosti za vsakega zaposlenega," je ob tem poudarila Jana Krapež Trošt. Seveda pa se zaveda, da ima tako visoko izobražen kader velikokrat željo, da bi imel pomemben vpliv na odločitve in sprejemanje rešitev. Zato skrbijo, da jim omogočajo rast znotraj podjetja tako glede strokovnosti kot tudi upravljanja ljudi.

Ekipa, ki niza preboje in inovacije

Zaposleni omenjenega podjetja so slovenski javnosti v bistvu že nekaj časa znani, saj ga ni posameznika, ki že ni slišal za primer malega Krisa. Prav strokovnjaki podjetja BIA Separations so sodelovali pri razvoju in čiščenju zdravila za Krisa. Takrat je v tem projektu sodelovala tudi Maja Leskovec, ki je dejala, da se tekom projekta niti ni dobro zavedala, za kako veliko zgodbo dejansko gre. "Projekt je bil prioriteten in terminsko zelo zahteven, smo pa vsi sodelavci, vključno z direktorjem Alešem, takrat stopili skupaj in vsak je prispeval svoj del. In ko izkusiš tako podporo ekipe in vodstva in ko delaš stvari z jasnim ciljem, je stres drugotnega pomena," je dejala za Cekin.si. Ekipa je zagotovila, da je zdravilo postalo dostopno in učinkovito.

PREBERI ŠE

Zakaj zdravila za genske bolezni stanejo milijone evrov?

A ne le Zolgensma, prav te dni je ekipa Sartorius BIA Separations prejela zlato priznanje za inovacijo alkalizator, na kateri je delal Matevž Korenč s sodelavci. Alkalizator je instrument za kontinuirno celično lizo, je plod izključno slovenskega znanja, gre pa za inovacijo svetovnih razsežnosti.

"Alkalizator je unikaten izdelek, ki se ga aktivno še ne oglašuje, tudi ne najde na spletu, pa vseeno zanj že obstaja visoko zanimanje, kar kaže na njegov visok tržni potencial produkta v proizvodnem procesu plazmidne DNA. Pregled trga je pokazal, da je trenutno v svetu vsaj 200 podjetij, večinoma v ZDA in Evropi, ki potrebujejo tovrstno tehnološko rešitev. Gre torej za inovacijo svetovnih razsežnosti," pojasnjujejo v inovatorski ekipi.

Alkalna liza predstavlja prvi in kritični korak v procesu pDNA izolacije in njena optimizacija neposredno zmanjša strošek proizvodnje in tako odpira vrata za genetska zdravila manj poznanih bolezni, za katera trenutno ni interesa, pravijo v podjetju. 

Podjetje ima sicer bogato zgodovino inovacij in pomembnih prebojev: več patentnih aplikacij na temo čiščenja AAV in izboljšanja ločevanja praznih, polnih in druge vrste kapsid AAV vektorja, preboj pri procesu analitike in čiščenja mRNA molekul, izboljšave pri procesu čiščenja AAV vektorja za gensko terapijo, Lentivirusa, ekstracelularnih veziklov, razvoj procesa čiščenja bakteriofagov ... 

"Inovacije in novosti nas držijo v samem svetovnem vrhu za čiščenje velikih molekul in so zelo pomemben del naše strategije," je poudarila Maja Leskovec. 

In med tem, ko to berete, se njihovo delo z vso vnemo nadaljuje.