Cekin.si
Umetna inteligenca v zdravstvu

Poklici

Bill Gates: Ta dva poklica nista več odporna na umetno inteligenco

M.M.
20. 04. 2025 03.37
0

Bill Gates opozarja na prihajajoče spremembe, ki jih bo umetna inteligenca prinesla v svetu dela, pri čemer poudarja, da bosta tudi zdravstvo in izobraževanje deležna velikih sprememb. Raziskave kažejo na potencialno zmanjšanje kadrov, medtem ko se podjetja že usmerjajo v avtomatizacijo procesov in iskanje novih rešitev.

Umetna inteligenca ne bo le spremenila našega načina dela – lahko bi na novo definirala samo idejo dela. To je zatrdil tehnološki milijarder in soustanovitelj Microsofta Bill Gates med gostovanjem v podkastu People by WTF, kjer je govoril o transformativnem vplivu umetne inteligence na zdravje, izobraževanje in fizično delo. Gates pravi, da bo umetna inteligenca v bližnji prihodnosti igrala ključno vlogo v zdravstvu in izobraževanju – delno bo nadomestila zdravnike in učitelje. Kako?

Umetna inteligenca bo pripeljala medicinsko inteligenco tja, kjer je danes ni. In pomanjkanja kadra ne bo več, je Gates komentiral globalno pomanjkanje zdravstvenih delavcev, predvsem v Indiji, Afriki, pa tudi v ZDA, poroča Business Insider.

Umetna inteligenca v zdravstvu
Umetna inteligenca v zdravstvu FOTO: Adobe Stock

Po ocenah Združenja ameriških medicinskih fakultet bi lahko do leta 2036 v ZDA primanjkovalo kar 86.000 splošnih zdravnikov in specialistov. Posebej zaskrbljujoče je upadanje števila zdravnikov specializiranih za oskrbo starejših, medtem ko število starejših bolnikov nenehno narašča. Strokovnjaki že opozarjajo na morebitno krizo kakovosti zdravstva.

Startupi obljubljajo odrešitev

Da bi zmanjšali pritisk in preprečili izgorelost, so številna podjetja z umetno inteligenco, specializirana za zdravstveno varstvo – Suki, Zephyr AI, Tennr in druga – zbrala milijarde dolarjev naložb. Ponujajo avtomatizacijo rutinskih opravil, kot je vodenje zdravstvenih kartotek in obračunavanje storitev, natančnejšo diagnostiko in boljše prepoznavanje bolnikov, ki so kandidati za eksperimentalne terapije.

Po mnenju svetovalnega podjetja McKinsey bi lahko generativna umetna inteligenca povečala produktivnost v zdravstvu in farmaciji za kar 370 milijard dolarjev na leto (več kot 325,6 milijarde evrov).

Tudi šole prosijo za pomoč: AI namesto učiteljev?

Gates meni, da podobne spremembe čakajo tudi izobraževalni sistem. V ZDA je po uradnih podatkih iz leta 2023 kar 86 odstotkov javnih šol poročalo o težavah pri iskanju učiteljev. Skoraj polovica jih poroča, da jim kronično primanjkuje kadra.

Umetna inteligenca v šolstvu
Umetna inteligenca v šolstvu FOTO: Adobe Stock

V Veliki Britaniji je londonska srednja šola že preizkusila uporabo orodij, kot je ChatGPT, za podporo pripravam na izpite. V eksperimentalnem programu je sodelovalo 20 dijakov, umetna inteligenca pa je bila uporabljena pri pouku angleščine, matematike, biologije in računalništva.

Kljub zaskrbljenosti glede morebitne zlorabe umetne inteligence pri prepisovanju so številni učitelji optimistični. Menijo, da lahko umetna inteligenca naredi poučevanje učinkovitejše in razbremeni profesorje.

Umetna inteligenca bo razbremenila tudi fizične delavce

Gates poudarja, da umetna inteligenca ne bo nadomestila le učiteljev in zdravnikov, temveč tudi tiste, ki opravljajo fizična dela – od tovarn do gradbenih in hotelskih delavcev. "Mnoga od teh delovnih mest zahtevajo izjemno usposobljene roke. No, tudi to bomo obvladali," je dejal Gates.

Tehnološki velikani, kot je Nvidia, že vlagajo v razvoj humanoidnih robotov, ki bi lahko opravljali fizične naloge, kot je pakiranje blaga v skladiščih ali čiščenje prostorov. Cilj je znižati stroške dela in povečati učinkovitost.

V tem kontekstu si Gates predstavlja svet, v katerem bi delo lahko postalo možnost, ne pa nuja. "Mogoče se bomo upokojili prej, morda bomo delali krajše tedne. To bo zahtevalo skoraj filozofsko razpravo: kako sploh želimo preživljati svoj čas?" je rekel.

Ravnovesje med tehnologijo in smislom

Gates priznava, da se tudi sam težko privaja na takšno idejo. "Težko je spremeniti svoj način razmišljanja, ko živiš v svetu pomanjkanja skoraj 70 let," je dodal.

Ob tem je spomnil na vizijo slovitega britanskega ekonomista Johna Maynarda Keynesa, ki je že leta 1930 napovedal, da bi lahko tehnološki napredek delovni teden skrčil na le 15 ur. Skoraj stoletje kasneje večina ljudi kljub neverjetni rasti produktivnosti še vedno dela 40 ur na teden. "Ni mi treba delati, ampak delam, ker je zabavno," zaključuje Gates.

Se vam zdijo informacije pomembne? Vam je članek všeč? Delite ga s svojimi prijatelji!

Najbolj brane novice: 

- Odlična ideja: Ugotovili so, kako iz smeti pridobiti zlato

- Izlet v Benetke: kako se peljati z gondolo za manj kot dva evra?

- Zakaj je na Koroškem toliko bolniških?

Vir: TPortal

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861