Razvoj zdravil za genske bolezni je izredno zapleten in zahteva dolgotrajne raziskave. Raziskave in razvoj takšnih terapij pogosto trajajo več let, kar med drugim vključuje tudi obsežne laboratorijske raziskave. Ker gre za redke bolezni, je število pacientov, ki potrebujejo zdravljenje, majhno. Zaradi tega farmacevtska podjetja težko povrnejo ogromne stroške, povezane z razvojem zdravila, saj ni velikega trga, na katerem bi lahko prodajali svoje izdelke. Njihova proizvodnja zahteva uporabo naprednih tehnologij, ki so zelo drage, saj vključujejo specializirane procese, ki jih ni mogoče izvajati na množičnem nivoju. Poleg tega je treba zagotoviti strogo nadzorovane pogoje za proizvodnjo, kar še dodatno poveča stroške. Seveda sledi še dolgotrajen regulativni postopek – ti postopki vključujejo več faz kliničnih preskušanj, ki preverjajo varnost in učinkovitost zdravila. Vsaka faza kliničnega preskušanja je izjemno draga, poleg tega pa lahko traja leta, preden so zdravila dokončno odobrena. Vsaka terapija je lahko do neke mere prilagojena specifičnemu pacientu, kar zahteva individualiziran pristop pri proizvodnji. To dodatno prispeva k visokim stroškom, saj ni mogoče uporabiti množične proizvodnje, kot je to pri običajnih zdravilih.
Že iz kratkega orisa je jasno, da gre za izredno zahtevne procese, ki zahtevajo visoke stroške. O tem smo se pogovarjali z Majo Leskovec, vodjo razvoja procesov za viruse in virusne vektorje v podjetju Sartorius BIA Separations. Gre za podjetje iz Ajdovščine, ki je od jeseni 2020 del nemške skupine Sartorius.

Našo sogovornico smo vprašali, kaj so glavni koraki pri razvoju zdravil za genske bolezni in kako se razlikujejo od razvoja klasičnih zdravil? "Zdravila za genske bolezni spadajo v skupino bioloških zdravil. To so velike in kompleksne strukture, kot so nukleinske kisline, virusni vektorji ali celice. Razvoj vključuje prepoznavanje bioloških tarč, uporabo biotehnoloških tehnik, na primer rekombinantne DNK, razvoj in pripravo celične linije ter proces čiščenja tarčne komponente. Klasična zdravila so majhne molekule z dobro definirano in preprostejšo strukturo. Razvoj vključuje prepoznavanje molekularnih tarč in spojin ter pozneje kemično sintezo v proizvodnem procesu. Razlike so, kot omenjeno, v samem proizvodnem procesu, kliničnih testih, aplikaciji, na kakšen način se zdravilo dovaja v telo, v stabilnosti zdravila in ceni," nam je razložila. In če smo že pri ceni: "Cena zdravil je odvisna od več faktorjev: od naložb v raziskave in razvoj, zahtevnega proizvodnega procesa, strogih regulativnih zahtev, potrebe po personalizaciji zdravil, zdravilnega potenciala, in drugih."
Ob tem naj spomnimo, da je prav podjetje Sartorius BIA Separations sodelovalo pri pripravi zdravila za malega Krisa, ki je v svojem drugem letu starosti prejel diagnozo redke genske bolezni, ki povzroča hudo oslabljenost mišic in izgubo motorike.
A kako sploh sprejeti tako težko odločitev, za katero bolezen bodo začeli razvijati določeno zdravilo? Omenjeno podjetje se s tem vprašanjem v osnovi ne ukvarja, saj oni proizvajajo opremo in materiale, ki se uporabljajo v proizvodnem procesu nekega genskega zdravila. Ves ostali del razvoja od izbire bolezni, izbire vektorja zdravila in ostalih podrobnosti pa je odločitev njihove stranke, nam je razložila sogovornica. "Sodelujemo z vsemi, ki jim lahko naši produkti pridejo v poštev pri proizvodnem procesu," je dodala.
Pri vsakem določenem cilju se hitro porajajo tudi izzivi
Tudi v njihovi panogi je to nekaj običajnega. Izziva, s katerima se borijo, sta, kako izboljšati varnost zdravil za genske bolezni in boj s časom – kako pospešiti čas razvoja procesa proizvodnje, da bodo zdravila čimprej dostopna na tržišču. "Pri razvoju zdravila za dečka Krisa smo intenzivno sodelovali več let, najprej s podjetjem Avexis in kasneje z Novartisom. Cilj je bil razvoj proizvodnega procesa, da bo podjetje Avexis/Novartis uspelo proizvesti dovolj zdravila za vse paciente s to obliko genske bolezni. Pomagali smo pri razvoju procesa čiščenja, kjer sedaj uporabljajo naše CIMmultus kromatografske kolone, tako imenovane pametne filtre," nam je razkrila Maja Leskovec.

Slovenija je bila takrat priča temu, kakšen vpliv imajo genska zdravila na življenje pacientov in njihove družine. Naša sogovornica ob tem poudarja, da so nekatere genske bolezni zelo hude in močno vplivajo na kakovost življenja osebe in vseh bližnjih. Samo zdravilo izboljša življenje obolelega, v nekaterih primerih pa življenje tudi reši.
"Pričakovana življenjska doba otrok z boleznijo SMA tip 1 je do dve leti, zdravilo Zolgesma pa odpravlja genetski vzrok bolezni in ustavi napredovanje bolezni. Do danes so z Zolgensmo zdravili že več kot 3000 otrok. Trenutno je odobrenih 7 genskih terapij za mišične distrofije, gensko slepoto in hemofilijo. V predkliničnih in kliničnih testiranjih je več kot 200 podjetij, z več kot 450 programi, tako da v prihodnjih letih upamo na porast učinkovin, ki bodo na voljo pacientom," je vzpodbudne podatke nanizala Leskovec.
In to je najboljša motivacija za delo vseh zaposlenih v podjetju Sartorius BIA Separations – videti, kako zdravila, pri razvoju katerih sodelujejo, vplivajo na posameznike, njihove družine in celotno družbo. Zanimalo nas je, kaj Majo Leskovec najbolj motivira pri njenem delu ... "Definitivno dejstvo, da sodelujemo pri razvoju zdravil, ki bistveno spremenijo življenje na boljše ali ga celo rešijo," je dejala za Cekin.si.
Tudi nje so se dotaknile številne zgodbe, a najbolj zgodba punčke Evelyn.
V Sartorius BIA Separations ima prav vsak zaposleni priložnost, da doprinese k podjetju. Skrbijo za svoje zaposlene in vabijo v svojo sredino tudi nove. Kaj bi Maja Leskovec svetovala mladim znanstvenikom, ki jih zanima delo na tem področju? "Kariera na področju genske terapije ali biotehnologije na splošno potrebuje določene izobraževalne temelje, predvsem pa praktične raziskovalne izkušnje, stalno učenje in močno strokovno mrežo. Naj imajo drzne ideje, naj bodo pripravljeni na dobro sodelovanje v ekipi in na vseživljenjsko učenje, saj se področje izjemno hitro razvija," je sporočila mladim.
Ob tem pa naj dodamo, da podjetje BIA Separations prav sedaj išče kandidata za plačano pripravništvo. Gre za izjemno priložnost, ki je ne gre prezreti. Podjetje išče visoko kakovostne kandidate, pri čemer se osredotočajo na tiste, katerih diplomske ali magistrske naloge izkazujejo odlično strokovno znanje in raziskovalne sposobnosti.
Se vam zdi, da je ta klic prihodnosti namenjen ravno vam? Na e-poštni naslov kadri@biaseparations.com s pripisom Klic prihodnost pošljite svoj CV in motivacijsko pismo. Veselijo se vaših prijav!
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV