Problem SV vojske je v tem, da so njeni pripadniki vse starejši, povprečna starost je 36 let. Zato ponujajo mladim, da se lahko zaposlijo v Slovenski vojski tudi, če še nimajo zaključene srednješolske izobrazbe. Obenem bodo takim vojakom po sprejetih spremembah zakona omogočili, da zaključijo izbrano srednjo šolo ali celo nadaljujejo izobraževanje na višjem nivoju. Pogoj je le, da so pred podpisom pogodbe o zaposlitvi polnoletni.
Mlade pa vabijo v svoje vrste tudi v sestave za prostovoljno služenje vojaškega roka, kjer so prav tako dobrodošli vsi mladi z različnimi izobrazbami. Ponujajo tudi štipendiranje srednješolcev in študentov na različnih šolah in fakultetah, opravljanje obveznih praks ter različnih vojaških taborov.

"Ključna informacija iz spremembe zakona je tudi ta, da lahko posameznik, ki se pridruži Slovenski vojski in podpiše pogodbo o izobraževanju, pozove k povračilu stroškov, ki so mu nastali pred sklenitvijo pogodbe o izobraževanju. Ob tem verjamem, da je to pomembna stvar, ki bo mnogim, ki so si doslej sami plačevali pridobivanje izobrazbe, lahko koristila in jim pomagala na njihovi življenjski poti," je na novinarski konferenci dejal generalni direktor Direktorata za obrambne zadeve ministrstva za obrambo Boštjan Pavlin.
Kot je poudaril načelnik Generalštaba SV Robert Glavaš, bi bili zadovoljni že, če bi uspeli pridobiti 50 novih vojakov, čeprav bi jih na leto lahko zaposlili do 850. V Sloveniji je namreč več kot 15.000 mladih, ki niso uspeli dokončati srednje šole iz različnih razlogov, vsaj del teh pa bi radi pridobili v svoje vrste.
V lokalnem okolju bo SV iskala primerne srednje šole, ki bodo mladim ob delu omogočale dodatno izobraževanje. Lahko pa ga bodo nadaljevali tam, kjer se trenutno že izobražujejo.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV