Cekin.si
Mladi na delovnem mestu
Prva zaposlitev

Generacija Z: Kariera po njihovih pravilih

M.M.
10. 07. 2025 03.34
0

Generacija Z spreminja pogled na kariero. Poudarek dajejo smiselnosti dela, duševnemu zdravju in finančni stabilnosti, ne le napredovanju.

Generacija Z (rojeni med leti 1997 in 2012) spreminja pogled na kariero in napredovanje v službi. Namesto tradicionalne korporativne lestvice, jih zanimajo drugačni vidiki dela, kot so smiselnost, dobro počutje in finančna stabilnost. Raziskave kažejo, da le majhen odstotek te generacije stremi k visokim vodstvenim položajem. To odraža širši trend, kjer mlajši zaposleni vse bolj dvomijo v tradicionalne modele vodenja in iščejo alternative, ki bolj ustrezajo njihovim vrednotam in življenjskemu slogu. Organizacije se bodo morale prilagoditi, če želijo pritegniti in zadržati to generacijo.

Zakaj generacija Z zavrača vodilne položaje?

Mladi v pisarni
Mladi v pisarniFOTO: Adobe Stock

Generacija Z pripisuje velik pomen smiselnosti dela, skrbi za svoje duševno zdravje in zagotavljanju finančne stabilnosti. Iščejo delo, ki ima pozitiven vpliv na svet in je v skladu z njihovimi vrednotami. Mnogi pripadniki te generacije so pripravljeni zapustiti službo, če ne ustreza njihovim prepričanjem. Pomembna jim je tudi podpora enakosti, raznolikosti in vključenosti na delovnem mestu, kot tudi ravnotežje med zasebnim in poklicnim življenjem. To pomeni, da organizacije, ki želijo privabiti generacijo Z, morajo ponuditi več kot le dobro plačilo in možnost napredovanja. Potrebno je ustvariti delovno okolje, ki spodbuja osebno rast, družbeno odgovornost in dobro počutje zaposlenih.

Kako preoblikovati vodstvene vloge za generacijo Z?

Organizacije morajo preoblikovati tradicionalno razumevanje kariernega napredovanja. Namesto piramidnega modela, kjer je napredovanje omejeno na vzpenjanje po hierarhični lestvici, bi morale uvesti horizontalne poti razvoja. Te omogočajo zaposlenim, da razvijajo svoje spretnosti in prevzemajo odgovornosti brez nujnosti napredovanja v vodstvene položaje. Pomembno je tudi, da so podjetja transparentna glede pričakovanj, kriterijev ocenjevanja in možnosti napredovanja. S tem omogočijo zaposlenim, da sprejemajo informirane odločitve o svoji karierni poti. Mladim je treba ponuditi priložnost, da sodelujejo v strategiji in da se jih vpraša za mnenje. To so prvi koraki k razvoju liderskih veščin.

Obrnjeno mentorstvo kot most med generacijami

Študentska praksa
Študentska praksaFOTO: Adobe Stock

Obrnjeno mentorstvo se kaže kot inovativna rešitev za premostitev generacijskih razlik. Mlade je potrebno spodbuditi k sodelovanju pri oblikovanju strategij in aktivno vključevati v razprave o vodenju. To omogoča, da se njihov glas sliši in prispeva k razvoju vodstvenih veščin. Ignoriranje mnenj mlajših generacij lahko dolgoročno vodi v pomanjkanje usposobljenih voditeljev. Ključnega pomena je, da podjetja prepoznajo vrednost medgeneracijskega sodelovanja in ga aktivno spodbujajo.

Več kot 57 % mladih zaposlenih ne želi postati vodja! Generacija Z išče ravnovesje med delom in življenjem ter si želi smiselnega dela, ki skrbi za njihovo mentalno zdravje in finančno stabilnost.

Ne glede na to, kateri pristop bo organizacija ubrala, ključnega pomena je transparentnost. Zaposlenim je potrebno jasno komunicirati, kakšne so možnosti napredovanja, kaj se od njih pričakuje in po kakšnih kriterijih se meri uspeh. Pomembno je tudi, da organizacija podpira razvoj zaposlenih in jim omogoča, da pridobivajo nova znanja in veščine. Le tako lahko ustvarijo delovno okolje, v katerem se bodo zaposleni počutili cenjene in motivirane.

Vir: Index

Se vam zdijo informacije pomembne? Vam je članek všeč? Delite ga s svojimi prijatelji!

UI Vsebina ustvarjena z generativno umetno inteligenco.
Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1029