To so resnični primeri v gospodarstvu, ki se spopada s težavami – in ni težko najti še več podobnih, poroča britanska spletna stran BBC.
"Moja sanjska služba je bila delo v investicijskem bančništvu," pravi 25-letni Sun Zhan, ko se pripravlja na začetek svoje izmene kot natakar v restavraciji. Pred kratkim je diplomiral iz financ. Upal je, da bo na dobro plačanem delovnem mestu zaslužil veliko denarja, vendar dodaja, da je to bila neuresničljiva želja.
Kitajska vsako leto proizvede na milijone univerzitetnih diplomantov, vendar na nekaterih področjih zanje preprosto ni dovolj delovnih mest. Gospodarstvo se spopada s težavami v glavnih sektorjih, vključno z nepremičninami in proizvodnjo.
Brezposelnost mladih je dosegla 20 odstotkov, nato pa so spremenili način merjenja. Avgusta 2024 je bila brezposelnost med mladimi še vedno 18,8-odstotna. Zadnji podatek za november se je znižal na 16,1 odstotka, navaja BBC.
Neodobravanje družine
Številni univerzitetni diplomanti, ki so težko našli delo na izbranem področju študija, zdaj opravljajo dela, ki so precej nižja od njihovih kvalifikacij, zaradi česar jih družina in prijatelji kritizirajo. Ko je Sun Zhan postal natakar, so njegovi starši to sprejeli z neodobravanjem. "Mnenje moje družine je zame zelo pomembno. Navsezadnje sem se dolga leta učil in obiskoval precej dobro šolo," pravi in dodaja, da je njegova družina v zadregi zaradi njegove izbire službe in bi raje poskusil postati javni uslužbenec ali uradnik, vendar, kot dodaja, je to njegova izbira.
Kljub temu se ni vdal v usodo: pravi, da ima skrivni načrt. Čas, ki ga bo preživel kot natakar, bo izkoristil za učenje gostinstva, da bo sčasoma lahko odprl svoj lokal. Meni, da bodo kritiki v njegovi družini spremenili mnenje, če bo na koncu vodil uspešno podjetje.
'Mladi morajo prilagoditi svoja pričakovanja'
"Položaj na področju zaposlovanja je na celinski Kitajski zelo zelo zahteven, zato menim, da mora veliko mladih resnično prilagoditi svoja pričakovanja," pravi profesor Zhang Jun z Mestne univerze v Hongkongu. Razloži, da veliko študentov želi pridobiti višjo stopnjo izobrazbe, da bi imeli boljše možnosti, vendar jih nato doleti realnost zaposlitvenega okolja.
"Trg dela je zelo težak," pravi 29-letna Wu Dan, ki je trenutno pripravnica na kliniki za masažo in obravnavo športnih poškodb v Šanghaju. "Veliko mojih sošolcev z magistrskega študija je prvič iskalo službo in le redki med njimi so jo dobili," je dejala in razkrila, da si ni mislila, da bo z diplomo iz financ na Univerzi za znanost in tehnologijo v Hongkongu končala prav tu. Pred tem je delala v podjetju za trgovanje s terminskimi pogodbami v Šanghaju, kjer je bila specializirana za kmetijske proizvode. Ko se je po končanem študiju v Hongkongu vrnila na celino, je želela delati v podjetju za zasebni kapital in dobila nekaj ponudb, vendar ni bila zadovoljna s pogoji. Da ni sprejela nobene od njih in se je namesto tega začela usposabljati na področju športne medicine, njena družina ni bila navdušena. "Menili so, da sem imela že prej tako dobro službo in da je moja izobrazba precej konkurenčna. Niso razumeli, zakaj sem se odločila za delo nižje stopnje, ki od mene zahteva fizično delo za malo denarja," je dejala za BBC.
Priznava, da v Šanghaju ne bi mogla preživeti s sedanjo plačo, če ne bi bil njen partner lastnik njune hiše. Sprva ni poznala nikogar, ki bi podpiral njeno sedanjo poklicno pot, nato pa jo je mati prosila za pomoč pri bolečinah v hrbtu. Zdaj nekdanja študentka financ pravi, da se ji zdi, da ji življenje v svetu investicij pravzaprav ne ustreza. Pravi, da jo zanimajo športne poškodbe, da ji je delo všeč in da si nekega dne želi odpreti lastno kliniko.
Profesor Zhang pravi, da so kitajski diplomanti prisiljeni spremeniti svoje predstave o tem, kaj se šteje za dober položaj. Dodaja, da je veliko podjetij na Kitajskem, vključno s številnimi tehnološkimi podjetji, odpustilo precej zaposlenih, kar bi lahko mladim veljalo za opozorilo. Pomembna področja gospodarstva, ki so bila nekoč veliki delodajalci diplomantov, ponujajo podstandardne pogoje in da dostojne priložnosti na teh področjih popolnoma izginjajo, je dodal profesor.
Brezposelni diplomanti se med iskanjem rešitev za prihodnost obračajo tudi na filmsko in televizijsko industrijo
V visokoproračunskih filmih je potrebnih veliko statistov, da bi zapolnili prizore in v znanem kitajskem mestu Hengdian, jugozahodno od Šanghaja, kjer je veliko filmsko središče, je veliko mladih, ki iščejo igralsko delo. "V glavnem stojim poleg glavnega junaka kot paša za oči. Vidijo me ob glavnih igralcih, vendar nimam besedila," pravi Wu Xinghai, ki je študiral elektronsko informacijsko inženirstvo. V enem filmu je igral telesnega stražarja glavnega lika. 26-letnik skozi smeh pove, da mu je dober videz pomagal, da se je zaposlil kot statist. Pravi, da ljudje pogosto pridejo v Hengdian in delajo le nekaj mesecev. Tudi zanj je to začasna rešitev, dokler ne najde nečesa stalnega.
Li, ki ni želel razkriti svojega pravega imena, je diplomiral filmsko režijo in scenaristiko. Ker ni dobil druge službe, je začel delati kot statist. "Ne zaslužim veliko denarja, vendar sem sproščen in se počutim svobodnega. Takšne so razmere na Kitajskem, kajne? Takoj ko diplomirate, postanete brezposelni," pravi Li in dodaja, da si bo, ko bo starejši, našel stabilno službo.
Mladi zaskrbljeni
Vendar se mnogi mladi bojijo, da ne bodo nikoli dobili dostojne službe in se bodo morda morali zadovoljiti z vlogo, ki ne bo takšna, kot so si jo predstavljali. Pomanjkanje zaupanja v prihodnost kitajskega gospodarstva pomeni, da mladi pogosto ne vedo, kaj jih čaka v naslednjih letih.
Wu Dan pravi, da se tudi njeni prijatelji, ki so zaposleni v svoji straki, lahko počutijo precej izgubljene. "So precej zmedeni in menijo, da je prihodnost nejasna. Tisti, ki imajo službo, z njo niso zadovoljni. Ne vedo, kako dolgo bodo lahko obdržali ta delovna mesta. In če izgubijo sedanjo službo, kaj lahko še storijo?" Dodaja, da se bo preprosto prepustila toku in postopoma raziskovala, kaj si resnično želi početi.
Vir: BBC