Ko gre za izplačilo regresa, ki je neodtujljiva pravica zaposlenih, bi se marsikateri delodajalec tej dolžnosti najraje izognil. Poglejte, kaj nekateri počnejo in kako želijo izigrati delavce in sistem.
Ali ste vedeli, da zaradi izpostavljenosti prekomerni vročini na delovnem mestu vsako leto na svetu umre 19.000 ljudi?
Delo na Islandiji: Hrvat navdušen nad plačo 5.000 evrov in brezplačno hrano.
Po podatkih nove raziskave družbe Microsoft se delavci spopadajo z "navidezno neskončnim delovnim dnevom", ki vključuje vse več sestankov, načrtovanih ob 20. uri ali pozneje. Sporočila prihajajo ves čas, dela pa ne morejo opraviti brez številnih prekinitev.
V Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS) opozarjajo na obseg bolniških odsotnosti, ki se iz leta v leto povečuje in po oceni zbornice gospodarstvu povzroča ogromne težave. Kot poudarjajo, stroka absentizma ne problematizira, gospodarstvo pa zaradi tega izgubi nekaj nad 18 milijonov delovnih dni na leto.
Bilo je pričakovano - zaradi umetne inteligence bodo odpuščali.
Kaj spodbuja ljudi k neprijavljenemu delu oz. delu na črno? Nemška spletna stran Focus je predstavila dva primera in oba kažeta, zakaj je delo na črno tako razširjeno.
Ne le plača - ko se odločate, pri katerem delodajalcu boste delali, je dobro pri izračunu upoštevati tudi druga nakazila. Na primer višino regresa, božičnice, letnih nagrad in drugih ugodnosti.
Zaposleni imajo po zakonu pravico do povračila stroškov prehrane med delom, vendar višina nadomestila ni natančno določena. V praksi se večina velikih delodajalcev drži zgornje meje za neobdavčeno izplačilo, ki trenutno znaša 7,96 evra na dan. Ob vse višjih cenah hrane se postavlja vprašanje, ali znesek še zadošča za dostojen topel obrok.
Ena od pomembnih delavskih pravic je regres za letni dopust, ki ga morajo delodajalci v višini najmanj minimalne plače izplačati do 1. julija. Neizplačil je iz leta v leto manj, a so prav te kršitve med pogostejšimi na področju delovnih razmerij. Kje so letos izplačani visoki regresi?
Stanje na trgu dela bo po oceni večine sodelujočih v raziskavi slovenskega zaposlitvenega portala ostalo stabilno, a se ob tem povečuje delež tistih, ki napovedujejo povečanje brezposelnosti. Raziskava je pokazala tudi, da novo službo aktivno ali pasivno išče 70 odstotkov zaposlenih, kar je največ po pandemiji covida-19.