Zaposleni starši potrebujejo vso pomoč, ki jo lahko dobijo, in nekatere države jo zagotavljajo bolje kot druge. Glede na novo poročilo Bloomberga, ki preučuje, kako nacionalne politike vplivajo na kakovost in razpoložljivost otroškega varstva za zaposlene starše, je jasno, katera država je v tem smislu na 1. mestu!
Islandija je ena najboljših držav za zaposlene starše. Zakaj? Islandija porabi višji odstotek svojega bruto domačega proizvoda, skoraj 1,8 odstotka, za predšolsko izobraževanje in varstvo, kažejo podatki OECD. Ta raven naložb pomaga, da je varstvo otrok v tej državi razmeroma dostopno. Starši na Islandiji v povprečju porabijo 5 odstotkov svojega zaslužka za varstvo malčkov.
Za primerjavo: ZDA porabijo le 0,3 odstotka svojega BDP za predšolsko vzgojo in varstvo, starši pa v varstvo otrok vložijo približno 19 odstotkov svojega zaslužka.
Pet držav, ki jih je poročilo opredelilo kot izjemne primere, kako lahko države zaposlenim staršem olajšajo finančno breme, ko gre za varstvo otrok:
- Islandija
- Estonija
- Nemčija
- Kanada
- Nova Zelandija
Leta 2021 se je Kanada zavezala, da bo v naslednjih petih letih porabila 15 milijard evrov za zmanjšanje stroškov zgodnjega izobraževanja in varstva otrok. Ta država je navedla raziskavo, ki je pokazala, da vsak dolar, vložen v predšolsko izobraževanje, kasneje prinese dobiček v višini do 2,80 dolarja (0,68 evra v dobiček v višini do 1,91 evra).
Podobno so politike Islandije, ki dajejo prednost zaposlenim staršem, eden od razlogov, zakaj ima država najvišjo stopnjo udeležbe žensk na trgu dela (82 odstotkov) med državami, ki jih spremlja OECD.

Prednosti brezplačnega varstva
Večini od petih uglednih držav, navedenih v poročilu, je skupen še en dejavnik: vsaka ponuja dostopno in cenovno ugodno (če ne celo brezplačno) zgodnje otroško varstvo.
Otrokom v Estoniji, starim od 18 mesecev do 7 let, je zagotovljeno mesto v vrtcu, medtem ko imajo nemški otroci zagotovljeno mesto v vrtcu po programu Kita.
Nova Zelandija je v tem smislu izjema in vrtci veljajo za nekoliko dražje. Toda država je prejela visoke ocene za kakovost oskrbe in zmanjšanje razlike v plačilu med spoloma na samo pet odstotkov, kar koristi zaposlenim materam.
Kako je v Sloveniji?
S 1. aprilom je v Sloveniji začela veljati novela zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih. Z njo v naš pravni red prihaja en od pomembnih delov evropske direktive o usklajevanju poklicnega in zasebnega življenja staršev in oskrbovalcev.
Starševski dopust po novem za oba starša znaša 160 dni. Očetovski dopust se je s 30 skrajšal na 15 dni, starševski dopust pa podaljšal na 160 dni, pri čemer ima oče 60 dni neprenosljivih. Oče bo torej lahko 100 dni še vedno prenesel na mater in bo mati lahko kot doslej izrabila 260 dni. Enako velja tudi obratno - kadar mati prenese vseh 100 dni na očeta, oče lahko izrabi 260 dni starševskega dopusta, mati pa ima 60 dni neprenosljivih.
Obdobje dela s krajšim delovnim časom zaradi nege in varstva otroka se bo podaljšalo do osmega leta otrokove starosti.
Krajši delovni čas zaradi varstva otroka bosta lahko po novem koristila oba starša hkrati, vendar pri tem ne smeta preseči 20 ur tedensko, kot je bilo doslej, le da je lahko do zdaj to pravico izrabljal le eden od staršev, in ne oba hkrati. Enoletne neprenosljivosti pa ne bo več.
Podaljšalo se je tudi obdobje koriščenja prenesenega starševskega dopusta do osmega leta otrokove starosti, in ne več do zaključka 1. razreda.
Vir: Index
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV