Direktor, ki se je odločil zaposlene vrniti nazaj v pisarne

Direktor, ki se je odločil zaposlene vrniti nazaj v pisarne

M.M.
18.09.2024, 4:29
0
Amazon odreja zaposlenim, da se vrnejo v pisarno pet dni na teden, saj ukinja politiko hibridnega dela. Zakaj in kako so se odzvali zaposleni?

Za prikaz vsebine je potrebno omogočite piškotke družbenih omrežij. Omogoči piškotke

Sprememba bo začela veljati z januarjem, je v sporočilu zaposlenim zapisal izvršni direktor Amazona Andy Jassy. "Odločili smo se, da se bomo vrnili k temu, da bomo v pisarni, kot smo bili pred nastopom covida," je dejal in dodal, da bo to pomagalo zaposlenim, da bodo bolje pripravljeni na ustvarjanje, sodelovanje in bodo dovolj povezani drug z drugim. Jassy je sicer že dolgo znan kot skeptik do dela na daljavo, vendar je bilo Amazonovemu osebju prej dovoljeno delati od doma dva dni na teden.

Amazonovo prizadevanje za vrnitev zaposlenih v pisarne je bilo vir napetosti v podjetju, ki po vsem svetu zaposluje več kot 1,5 milijona ljudi s polnim ali krajšim delovnim časom. Zaposleni na sedežu podjetja v Seattlu so lani protestirali, ker je podjetje omejilo možnost dela na daljavo, ki je bila uvedena v času pandemije, poroča spletna stran BBC.

Amazon je nato odpustil organizatorja protesta, kar je sprožilo trditve o nepoštenem povračilnem ukrepu, spor pa je bil obravnavan pri pristojnih inšpektorjih za delo.

Jassy je v sporočilu zapisal, da ga skrbi, da Amazon, ki se že dolgo ponaša z ohranjanjem intenzivnosti zagonskega podjetja, medtem ko raste v tehnološkega velikana, svojo korporativno kulturo slabi s prožnim delom in prevelikim številom birokratskih oddelkov. Jassy, ki je leta 2021 na položaju glavnega izvršnega direktorja zamenjal ustanovitelja Jeffa Bezosa, je dejal, da je za zaposlene vzpostavil poštni naslov, kamor lahko zaposleni pošljejo svoje pritožbe glede nepotrebnih pravil, podjetje pa je od vodilnih delavcev zahtevalo, naj se reorganizirajo, tako da bodo nadzorovali več ljudi.

PREBERI ŠE

Direktor, ki bo prejel 103 milijonov evrov, bo lahko delal tudi od doma

Amazon je dejal, da bi te spremembe lahko privedle do zmanjšanja števila delovnih mest

Amazon je poleg vrnitve v pisarno pet dni na teden povedal, da bo v ZDA uvedel tudi hot-desking. Kaj je to? Podjetje je sporočilo, da lahko zaposleni še vedno delajo od doma v neobičajnih okoliščinah, kot je bolan otrok ali nujno popravilo v domu: poplava zaradi pralnega stroja, zamakanje cevi in podobne težave. A vse to mora nadrejeni odobriti. "Pričakujemo, da bodo ljudje v pisarni, razen v olajševalnih okoliščinah," je poudaril Jassy.

Amazonovo stališče je v nasprotju s pristopom vlade Združenega kraljestva, ki je obljubila, da bo v okviru novega zakona o pravicah iz delovnega razmerja, ki bo objavljen prihodnji mesec, prožno delo postalo privzeta pravica od prvega dne. Gospodarski minister Jonathan Reynolds je za časnik Times dejal, da želi vlada na tak način odpraviti prezentizem, in dodal, da ima delo od doma resnične gospodarske koristi. Poudaril je tudi, da je treba vzpostaviti ravnovesje, vendar bi prožni delovni režimi lahko podjetjem pomagali pri zaposlovanju širšega kroga ljudi.

Delo na daljavo je doseglo vrhunec med pandemijo

Andy Jassy
Andy JassyFOTO: Profimedia

Številna podjetja so leta 2022 začela zaposlene klicati nazaj v pisarne, vendar so bile te vrnitve s pogajanji delavcev odložene do neke mere. Letos poleti je bilo v ZDA približno 12 odstotkov zaposlenih s polnim delovnim časom takih, ki so ves čas delali na daljavo, še 27 odstotkov pa jih je poročalo, da imajo vzpostavljene hibridne delovne politike, je razvidno iz mesečne raziskave ekonomistov Joseja Marie Barrera, Nicholasa Blooma in Stevena J. Davisa.

Šefi bank, kot je Jamie Dimon iz banke JP Morgan, so bili med najbolj odmevnimi osebnostmi, ki so kritične do dela na daljavo in zahtevajo stalno prisotnost v pisarni.

PREBERI ŠE

Direktor, ki je za lansko delo prejel več kot 33 milijonov evrov nagrade

Vendar se je ta odnos razširil tudi na druge panoge, saj sta podjetji UPS in Dell letos zaposlene ponovno povabili v pisarno s polnim delovnim časom.

Jassy je v svojem sporočilu zapisal, da so Amazonove izkušnje s prehodom na hibridno politiko okrepile naše prepričanje o prednostih osebnega dela v pisarni.

Vendar je Bloom, profesor na Stanfordu, dejal, da po njegovem mnenju te napovedi niso znak širšega premika v politiki dela, saj je po njegovih podatkih čas, preživet v pisarni, že več kot leto dni precej stabilen. "Za vsako odmevno podjetje, ki ukinja delo na domu, obstajajo druga, ki ga širijo, le da jih mediji ne objavljajo," je dejal.

PREBERI ŠE

To je slovensko podjetje, ki zaposlenim ponuja neomejeno število dni dopusta

Povzeto po BBC