Minimalna bruto plača na Nizozemskem je 1.725 evrov. V primerjavi z enakim delovnim mestom v Sloveniji je plača približno za ena in polkrat višja. Kar se sliši super, če bi bili ob tem življenjski stroški bivanja enaki kot slovenski.
Življenje v Amsterdamu ni poceni, pravi naš sogovornik (podatke hranimo v uredništvu, saj je želel ostati anonimen, op.p.), ki že dve leti živi in dela v nizozemski prestolnici. Najbolj se pozna pri cenah najema stanovanja ali nakupa stanovanja, ki pospešeno rastejo. Cene najemniški stanovanj se gibljejo od 1.500 evrov navzgor. Cena je seveda odvisna od lokacije, po njegovem so v centru najemnine vsaj za 20 odstotkov višje kot v predmestju.
Cene živilskih izdelkov in drugih storitev
Dražje kot v Sloveniji so tudi druge storitve in restavracije, medtem ko so cene v živilskih trgovinah primerljive s slovenskimi. Tako bi v Amsterdamu za kruh, sadje, zelenjavo in ostale živilske izdelke plačali skoraj toliko kot v Sloveniji. Kot pravi naš sogovornik, tam obstaja več verig živilskih trgovin, ki se med seboj razlikujejo glede na kakovost in ceno. Imajo tudi višji rang trgovin, ki imajo pretežno domače izdelke, vendar so cenovno precej drage. Sicer pa ima povprečna trgovina približno enake cene kot so v Sloveniji, vendar je kakovost izdelkov v Sloveniji pri primerljivih izdelkih po njegovem mnenju višja. Za podobno kakovost hrane bi na Nizozemskem tako plačali veliko več.
V restavracijah je spet druga zgodba, tam so cene nekje 50 odstotkov višje, poleg tega pa nimajo ugodnih malic ali kosil, kot se dobijo v nekaterih lokalih po Sloveniji.

Dražje so tudi vse ostale storitve. Če boste v Amsterdamu na primer odšli k frizerju, boste za moško frizuro odšteli med 20 in 30 evrov, to je skoraj enkrat več kot v slovenskih frizerskih salonih. Kot pravi naš sogovornik, je odvisno od tega, katerega frizerja izbereš.
Brez stroškov avtomobila
Prednost življenja v nizozemski prestolnici je ta, da ne potrebuješ avtomobila, saj imajo odlične železniške in avtobusne povezave. Enosmerna karta za tramvaj ali metro je 3,5 evra, medtem ko je dnevna vozovnica za Amsterdam 8,5 evra. Za mesečno vozovnico, ki pokriva vse predele Amsterdama, je potrebno odšteti okoli 120 evrov.
Visoki stroški zdravstvenega zavarovanja
Zanimiva je tudi razlika pri zdravstvenem zavarovanju. Zanj bi na Nizozemskem odšteli približno 100 do 180 evrov na mesec. Kot pravi naš sogovornik, se znesek plačuje neposredno zavarovalnici. Najnižja premija krije osnovne stvari in preglede pri zdravniku, medtem ko je premija višja, če so vključene zobozdravstvene storitve in morebitna uporaba fizioterapije. Na ceno premije vpliva še lastni riziko. Lastni riziko je znesek, ki ga zavarovanec mora plačati za zdravljenje, preden zdravstvena zavarovalnica začne pokrivati stroške zdravljenja. Znaša od 385 do 885 evrov. Nižji ko je lastni riziko, višja je mesečna premija zavarovanja.
Višja plača, a tudi višji stroški
Res je plača približno enkrat višja, a če upoštevamo vse stroške, lahko ugotovimo, da je življenje s finančnega vidika skoraj enako kot v Sloveniji.
Ne glede na to je kakovost življenja v Amsterdamu in okolici visoka. Kot pravi sogovornik, mesto ponuja ogromno različnih vsebin, znano je tudi po tem, da je tam ogromno parkov, ki jih prebivalci uporabljajo za druženje, šport in sprostitev v naravi. Poleg tega je tik zraven mesta Amsterdamse Bos (v prevodu amsterdamski gozd), kamor se večina prebivalcev pripelje s kolesom. Obsega velike površine in ponuja možnosti za različne vsebine, kot so pikniki v naravi, vožnja s kolesom, tek, veslanje, športna igrišča za tenis, nogomet ...
Komentarji (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV