Cekin.si
Božičnica

Zaposleni

Ste že prejeli božičnico? Poglejte, kakšne zneske so izplačala nekatera podjetja

Špela Zupan, STA
09. 12. 2024 08.34
0

Številna slovenska podjetja bodo zaposlenim izplačala višje božičnice kot lani. Visoke božičnice bodo prejeli zaposleni v Krki in Leku, Petrolu, Energetiki Ljubljana, Telekomu Slovenije, OTP banki in Lumarju.

Ob koncu leta bo marsikateri zaposleni prejel dolgo pričakovano božičnico, 13. plačo ali drugo nagrado. Nagrade so namenjene zaposlenim v zasebnem sektorju v Sloveniji, kjer delodajalci sami odločajo o njihovi višini in morebitnem izplačilu. Zakonsko obvezne božičnice namreč pri nas ni, kot je denimo regres. Izplačilo je zato odvisno od odločitve vodilnih in praviloma temelji na uspešnosti podjetja in določil v pogodbah o zaposlitvi, kolektivnih pogodbah ali internih aktih podjetja.

Letos bodo številni zaposleni deležni višjih zneskov kot lani. Pomembno vlogo pri višini izplačil zaposlenim ob koncu leta ima tudi davčna politika. Izplačila do višine 100 odstotkov povprečne mesečne bruto plače v Sloveniji so oproščena dohodnine, pri čemer je še vedno obvezen obračun prispevkov za socialno varnost. Neto znesek božičnice je za prejemnika zato višji v primerjavi z običajno plačo. 

Za zneske, ki presežejo prag, pa se obračunajo tudi dohodnina in prispevki, kar zmanjša neto izplačilo. Zaradi davčnih pogojev mnogi delodajalci izplačujejo božičnice do zakonskega maksimuma.

Pregled po podjetjih: kolikšne bodo božičnice?

Božičnice niso le finančna spodbuda – so izraz priznanja za trud zaposlenih, ki prispevajo k poslovnemu uspehu podjetja.
Božičnice niso le finančna spodbuda – so izraz priznanja za trud zaposlenih, ki prispevajo k poslovnemu uspehu podjetja.FOTO: Adobe Stock

Visoko tradicionalne so božičnice v farmacevtskem sektorju. V Krki bodo tako kot vsako leto tudi letos izplačali visoko božičnico, ki bo tokrat znašala 2343,07 evra bruto, medtem ko je bila lani 2174,70 evra bruto. Dvakrat letno izplačujejo tudi nagrade za uspešnost, prvo so že izplačali, višina druge še ni znana.

V Leku bo 15. decembra izplačana božičnica v višini 2000 evrov bruto, medtem ko je bila lani 1750 evrov bruto. Prejeli jo bodo vsi zaposleni v Leku, agencijski sodelavci pa bodo božičnico v enaki višini prejeli prek agencije. Poleg božičnice imajo s kolektivno pogodbo urejeno tudi izplačilo za delovno in poslovno uspešnost, ki se obračunava glede na dejanski doprinos zaposlenega in uspešnost družbe. Izplačilo za delovno in poslovno uspešnost se izvede v začetku leta glede na rezultate in uspešnost v preteklem poslovnem letu.

Trgovci bodo povečini izplačali večje božičnice kot lani. V Sparu Slovenija bo nagrada, vezana na poslovno uspešnost podjetja, obračunana v višini 33 odstotkov plače delavca. Povprečno izplačilo poslovne uspešnosti, ki bo znašalo približno 548 evrov bruto, bodo izplačali 10. decembra. Dodatno bodo nagradili tudi zaposlene, ki so izkazali nadpovprečne individualne dosežke, pri čemer bodo skupaj izplačali 3,5 milijona evrov bruto.

V Hoferju bodo izplačali nagrado iz naslova poslovne uspešnosti, ki bo letos višja kot v prejšnjih letih. Decembra bodo vsi zaposleni prejeli nagrado v vrednosti 400 evrov bruto, kar je 100 evrov bruto več kot lani.

Zaposleni v Lidlu bodo z izplačilom plače za november prejeli nagrado iz naslova poslovne uspešnosti, ki bo znašala 400 evrov bruto in bo izplačana na Lidlovi vrednostni kartici. Skupno bodo njihovi uslužbenci letos iz naslova poslovne uspešnosti skupno prejeli 800 evrov bruto; znesek v enaki višini (400 evrov) so prejeli že v marcu.

V Tušu so lani izplačali božičnico v višini 190 evrov neto na Tuš kartico, za letos pa še niso sprejeli odločitve glede izplačila.

V bankah so izplačila božičnic pogojena z doseženimi rezultati. V OTP banki bo nagrada za poslovno uspešnost letos znašala 1540 evrov bruto. NLB je izplačala posebno nagrado za poslovno uspešnost zaposlenim po Kolektivni pogodbi v višini 1.550 evrov bruto na zaposlenega. 

V energetskem sektorju bodo tudi lepa izplačila. Zaposleni v Petrolu Slovenija bodo 13. decembra ob izplačilu novembrske plače na podlagi doseženih rezultatov prejeli del plače za poslovno uspešnost v višini 1700 evrov bruto. Lani je nagrada ob koncu leta znašala 1600 evrov bruto. Marca 2024 so že izplačali regres v višini 1850 evrov, kar skupno pomeni, da bodo zaposleni letos prejeli rekordnih 3550 evrov bruto dodatnih izplačil, kar je največ v zgodovini Petrola.

Iz MOL Slovenija so sporočili, da se zavedajo pomembnosti zaposlenih, ki jih bodo za njihov doprinos v letu 2024 ustrezno nagradili. Višine nagrade niso razkrili.

V Energetiki Ljubljana, ki je del skupine Javni holding Ljubljana, bodo zaposlenim izplačali letno nagrado za leto 2024, in sicer v znesku 1050 evrov bruto. Nagrada je letos za 225 evrov bruto višja kot lani.

Na DARSu še ni bila sprejeta odločitev glede izplačila nagrade za poslovno uspešnost za leto 2024. Lani so izplačali del plače za poslovno uspešnost za leto 2023 v višini 1300 evrov bruto oziroma skladno z zakonodajo v sorazmernem delu.

Pri Slovenskih železnicah bo izplačana božičnica, ni pa še znano, kolikšna.

Delodajalci poleg izplačil nagrad zaposlene ob koncu leta pogosto obdarijo s simboličnimi darilci, pripravijo novoletna druženja za zaposlene in njihove otroke presenetijo z obiskom Božička ali dedka Mraza in darili. Veliko jih že nekaj let ne podarja več poslovnih daril, ampak denar raje namenijo v dobrodelne namene.

V telekomunikacijskih podjetjih božičnice in nagrade za poslovno uspešnost variirajo glede na politiko podjetja. V Telekomu Slovenije bo božičnica izplačana v decembru v višini 100 odstotkov zadnje znane povprečne mesečne plače zaposlenih v Sloveniji, kar pomeni 2343,07 evra bruto.

V A1 Slovenija bodo letos izplačali božičnico v višini 1000 evrov. Zaposlene nagrajujejo tudi na podlagi poslovnih in individualnih dosežkov skozi celo leto, nagrajevanje poteka mesečno ali kvartalno.

V Pošti Slovenije je sprejet Pravilnik o izplačilu dela plače za poslovno uspešnost, po katerem se poslovna uspešnost izplačuje v decembru tekočega leta. Zaenkrat odločitev o izplačilu poslovne uspešnosti še ni bila sprejeta, lani pa so zaposlenim izplačali po 350 evrov bruto.

V Revozu na podlagi kriterijev  in doseženih mesečnih rezultatov poslovanja, o katerih se vodstvo podjetja uskladi s socialnimi parterji, v decembru izplačujejo tako imenovano letno nagrado. Tako bo v sredo, 18. decembra, izplačana letna nagrada v višini 580 evrov bruto, lani pa je znašala 100 evrov manj.

V podjetju Lumar bodo tudi v letošnjem letu izplačali nagrado za poslovno uspešnost, ki bo med višjimi glede na druge. Višina nagrade bo znašala okvirno 2400 evrov bruto in lahko minimalno odstopa. Končen znesek bodo določili, ko bo znan najvišji znesek nagrade za poslovno uspešnost, ki se ne bo všteval v davčno osnovo. Nagrado bodo izplačali v začetku meseca januarja 2025, izplačilo pa bo višje za okrog 10 odstotkov kot v letu 2023.

Za zaposlene v podjetjih Hisense Europe v Sloveniji bo božičnica znašala 900 evrov bruto, kar je 50 evrov več kot lani. Izplačana bo bo 16. decembra.

Sindikati in ministrstvo za delo pozivajo k izplačilu božičnice

Vse kaže, da bodo letos zaposleni v zasebnem sektorju večinoma prejeli višje božičnice. V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) so vse delodajalce v zasebnem sektorju pozvali, naj v letu 2024 zaposlenim izplačajo del plače iz naslova poslovne uspešnosti, kot so 13. plača ali božičnica.

Spomnili so, da je po podatkih Statističnega urada leta 2023 poslovno uspešnost izplačalo 35,3 odstotka podjetij, povprečen znesek pa je znašal 977,91 evra bruto. Ob 10-odstotni rasti dobičkov podjetij pozivajo k maksimalnim izplačilom, ki odražajo poslovne rezultate in trud zaposlenih, ter poudarjajo, da napovedi krize ne smejo biti izgovor za neizplačilo. Prav tako priporočajo, da delodajalci zagotovijo dodatna plačila ali nedenarne prejemke že v decembru.

V javnem sektorju niso predvidene božičnice in letos tudi upokojenci ne bodo prejeli zimskega dodatka. Že v preteklih letih so bili podani predlogi za obvezno izplačilo božičnice, ki bi veljalo za vse zaposlene, torej tudi v javnem sektorju. Vendar zakonodajne spremembe niso bile sprejete.

Tudi na ministrstvu za delo so poudarili, da božičnica poleg finančnega pomena deluje tudi kot simbol priznavanja prispevka zaposlenih k uspehu podjetja, minister Luka Mesec pa je pozval vse delodajalce, ki jim poslovna uspešnost omogoča, da svojim zaposlenim izplačajo božičnice ali druge dodatke.

Nagrajevanje zaposlenih krepi motivacijo in pripadnost podjetju, kar se odraža v višji produktivnosti in uspešnosti poslovanja. Izplačilo božičnic in nagrad pa ne vpliva zgolj pozitivno na zadovoljstvo zaposlenih, temveč ima tudi širši gospodarski učinek. Decembrska izplačila pogosto spodbudijo večjo potrošnjo, kar pozitivno vpliva na celotno gospodarstvo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 844