Po vladnih podatkih je država lani približno 826.000 delavcem izplačala dodatne socialnovarstvene prejemke, ker njihov dohodek ni bil dovolj za preživetje.
Stroški so znašali približno sedem milijard evrov. To je bilo razkrito v odgovoru nemške vlade na vprašanje poslanca Leve stranke Cema Inceja. Po poročilu se je število tako imenovanih prejemnikov dodatnih ugodnosti povečalo prvič po letu 2015.
Takrat je bila v Nemčiji uvedena zakonsko določena minimalna plača, ki je sprva znašala 8,50 evra na uro. Od takrat se je število ljudi, ki prejemajo dodatne ugodnosti, vztrajno zmanjševalo z nekaj več kot 1,2 milijona na približno 796.000 evrov leta 2023. Statistika za leto 2024 zdaj prvič kaže povečanje, poročajo nemški mediji.
Razprava o zvišanju minimalne plače

Minimalna plača trenutno znaša 12,82 evra. Komisija za minimalno plačo trenutno preučuje morebitna zvišanja.
Kancler Friedrich Merz je zvišanje na 15 evrov leta 2026 označil za dosegljivo in zaželeno. Delodajalci menijo, da je to previsok znesek.
Tudi mnogi ekonomisti so skeptični do tako znatnega zvišanja minimalne plače, saj se bojijo izgube delovnih mest, ki bi ga spremljala, poročajo nemški mediji.
Poslanec leve stranke Cem Ince pa številke o dodatnih izplačilih države vidi kot argument za znatno zvišanje.
"Ne more biti tako, da je na sto tisoče oseb odvisne od državnih prejemkov, kljub temu da imajo službo," je povedal za nemško tiskovno agencijo (DPA).
"To podpira nizke plače in poglablja izkoriščanje delovne sile, namesto da bi se vlagalo v prostore za starejše in dnevno varstvo, kar bi mnogim omogočilo, da bi se izognili pasti dela s krajšim delovnim časom."
Vir: biznis.kurir.rs in Fenix Magazin
Se vam zdijo informacije pomembne? Vam je članek všeč? Delite ga s svojimi prijatelji!
Najbolj brane novice:
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV