Julija, ko je Evropo preplavil vroč zrak, je nemški minister za zdravje Karl Lauterbach dejal, da bi bilo smiselno uvesti siesto oz. popoldanski počitek za delavce. Seveda takrat, ko bi bilo zelo vroče, saj bi tako zaščitili delavce in njihovo zdravje. A da se bodo o tem morali izjasniti delodajalci in zaposleni.
Glede na to, da je bil letošnji julij najbolj vroč v zgodovini in da smo se le težko spopadali s hudimi vročinami in še hujšimi neurji, bi bilo smiselno o tem resno predebatirati. Težko si je namreč predstavljati, da lahko ob tako ekstremni vročini nadaljujemo z običajnimi delovnimi nalogami. V takih ekstremih ne pomaga niti klima.
Glede na poročilo Mednarodne organizacije dela (ILO) iz leta 2019 o vplivu toplotnega stresa na produktivnost dela in dostojno delo lahko temperature nad 39 stopinj Celzija resno škodujejo zaposlenim, lahko pa povzročijo tudi smrt, kot smo videli v primeru delavca v Italiji.
Lansko poletje je po nedavnem poročilu v Evropi zaradi ekstremne vročine umrlo 61.000 ljudi.
"Vročinski valovi povzročajo razdražljivost in ljudje delajo počasneje ter imajo težave z vožnjo na delo," je za Euronews povedala Julie Davies, profesorica na UCL Global Business School for Health.
"Vročina moti koncentracijo delavcev, povzroča utrujenost in je lahko zelo nevarna za tiste delavce, ki opravljajo varnostno kritične naloge. Podjetja bodo morda morala zapreti svoja vrata v najbolj vročih urah dneva. Tako bo manj strank, kar lahko vodi v poslabšanje revščine zaposlenih, v propad podjetij in v gospodarsko škodo," je dodala.
Daviesova meni, da "potrebujemo nekaj nujnih sprememb" v delovni zakonodaji, "zlasti za ranljive ljudi, ki morajo delati zunaj, ki se morajo voziti na delo ali so v zgradbah, kjer ni klimatskih naprav".
"Siesta" se premika proti severu Evrope
Nimajo vse evropske države z zakonom določene najvišje temperature, ki je lahko v delovnih prostorih. A dejstvo je, da se dobri delodajalci prilagajajo vremenskim spremembam.
Nemška tiskovna spletna stran RND je v začetku tega meseca poročala, da uradniki za javno zdravje v državi delavcem priporočajo opoldanski odmor, nekaj podobnega španski "siesti", da bi se izognili najbolj vročim časom dneva.
"Ko gre za vročino, bi morali uporabiti pristop k delu, ki je običajen v južnih državah: zgodnje vstajanje, produktivnost zjutraj in siesta okoli poldneva je koncept, ki bi ga morali sprejeti v poletnih mesecih," pravi Johannes Nießen, vodja Zveznega združenja zdravnikov nemških oddelkov za javno zdravje (BVÖGD).

Sprememba delovnega časa
Ljudje v vročih in vlažnih državah že spreminjajo svoje delovne urnike, da bi se izognili naporom sredi dneva, ko se običajno poveča tveganje za naše dobro počutje.
Vročini prijazen delovni vzorec lahko vključuje več dela pozno ponoči in več odmorov.
Študija, objavljena leta 2021 v Nature Communications, je pokazala, da bi približno 30 odstotkov delovnih ur, ki jih trenutno izgubljamo zaradi vročine, lahko povrnili, če bi svoj urnik premaknili v hladnejše ure dneva.
Povzeto po euronews.com
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV