Ena od stvari, ki jih je prinesla pandemija koronavirusa, je popularizacija dela od doma, torej dela na daljavo. Takrat so mnogi ljudje svoje pisarne preselili iz poslovnih stavb v svoje dnevne sobe ali spalnice. To je bila velika in za mnoge šokantna sprememba, a del zaposlenih se je na to spremembo hitro navadil in so bili s takim načinom dela precej navdušeni, saj so dobili več časa za nekatere svoje zasebne stvari."".
Namesto da bi izgubljali čas v prometnih zastojih ali iskali parkirni prostor, lahko dlje spijo, opravijo nekaj gospodinjskih opravil, berejo knjige ali podobno. In nikakor se ne želijo vrniti v pisarne.
Vendar ta idila ni trajala dolgo, saj so številni delodajalci, ko se je pandemija umirila, povabili svoje zaposlene, naj se vrnejo v pisarne – bodisi v celoti bodisi hibridno, da lahko še vedno delajo na daljavo en ali dva dni na teden.
Medtem ko so se nekateri prilagodili tem spremembam, se nekateri zaposleni, ki so ostali delati od doma, absolutno ne želijo vrniti k starim navadam, kot kaže novo poročilo znanstvenikov s King's Collegea v Londonu, ki temelji na prejšnji študiji, ki jo je izvedla vladna agencija v Veliki Britaniji.
To poročilo je pokazalo vse večji odpor zaposlenih do vrnitve v pisarno. Odstotek zaposlenih, ki so bili pripravljeni vrniti se v pisarno leta 2022, ko so se stvari počasi začele vračati v normalno stanje, je bil 54 odstotkov, medtem ko najnovejši podatki kažejo, da se je ta pripravljenost precej zmanjšala. Podatki s konca lanskega leta kažejo, da bi se v pisarno vrnilo le 42 odstotkov zaposlenih.
Ali so delavci v pisarnah res bolj učinkoviti?

Prav tako se je povečal odstotek zaposlenih, ki so pripravljeni zamenjati službo v primeru, da se morajo vrniti v pisarno, in sicer s 40 na 50 odstotkov lani, povečal pa se je tudi odstotek tistih, ki bi v tem primeru takoj dali odpoved. Pred tremi leti je tako menilo le 5 odstotkov anketiranih, zdaj pa se je ta številka povzpela na 10 odstotkov.
Delo od doma bolj ustreza ženskam, od katerih jih je 55 odstotkov pripravljenih zamenjati službo, 8 odstotkov pa bi takoj dalo odpoved, če bi se morale vrniti v službo. Te številke so še posebej izrazite pri materah šolarjev in vrtčevskih otrok – le 33 odstotkov bi se jih vrnilo v pisarno, če bi bilo to obvezno.
Razlogi, zakaj delodajalci vabijo zaposlene nazaj v pisarno, so različni
Po eni strani zaposleni trdijo, da je razlog v tem, da jih želijo njihovi šefi nadzorovati, medtem ko šefi menijo, da so zaposleni, ko so na svojem delovnem mestu in obkroženi s sodelavci, bolj učinkoviti in ustvarjalni. Do sedaj je bilo izvedenih več študij o delu na daljavo, od katerih je več pokazalo, da so tisti, ki delajo od doma, bistveno bolj produktivni v primerjavi z zaposlenimi, ki svoj delovni čas preživijo v pisarnah.
Vir: Tech Spot in Zimo
Se vam zdijo informacije pomembne? Vam je članek všeč? Delite ga s svojimi prijatelji!
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV