Cekin.si
Kraljica sprejela Lizz Truss

Zaposleni

Dva dni pred smrtjo je kraljica Elizabeta II. še delala

M.M.
24. 02. 2024 04.23
0

Če se starejši prostovoljno odločijo za delo, potem lahko ta odločitev doprinese veliko pozitivnega njihovem zdravju in dobremu počutju. A pomembno je, da je njihova odločitev prostovoljna in da k delu niso prisiljeni zaradi slabega finančnega stanja.

Dva dni pred smrtjo je britanska kraljica Elizabeta II. sprejela britanskega premierja Borisa Johnsona, ki se je s položaja poslovil, ter njegovo naslednico Liz Truss. Obstajajo tudi fotografije z dogodka in kraljica je videti nasmejana in dobro razpoložena. Sicer so se kazali znaki zdravstvenih težav – sive in modrikaste lise na rokah, beli prsti –, a kljub temu je bila videti zadovoljno. 

Kraljica sprejela Lizz Truss
Kraljica sprejela Lizz TrussFOTO: AP

Kraljica je doživela visoko starost. In ves čas je intenzivno delala – do zadnjega trenutka. Zato se je porajalo vprašanje, ali je prav delo pozitivno vplivalo na njeno počutje in dejstvo, da je doživela visoko starost. Tega v bistvu ne bomo nikoli izvedeli. Toda delo po doseženi pravici do upokojitve ima lahko velike prednosti. 

Simon Hewett-Avison, sicer direktor organizacije Independent Age, pravi, da so starejši na delovnih mestih dodana vrednost podjetju. "Če si po upokojitvi želijo nadaljevati z delom, jih moramo pri tem podpreti," je dejal. 

Delo ima lahko za starejše številne prednosti – njihov um ostane aktiven, učijo se novih stvari, in kar je najpomembnejše, ostanejo v stiku s številnimi ljudmi, ne trpijo zaradi izolacije in osamljenosti. Vemo namreč, da ima prav slednja lahko uničujoč vpliv na zdravje in življenje vseh oseb, še posebej starejših. 

Seveda je tudi finančna plat pomembna, saj imajo več denarja. 

A Hewett-Avison opozarja, da se pozitivne plati dela v starejši dobi pojavijo le v primeru, če gre za prostovoljno odločitev. Če so starejši v to prisiljeni, potem pozitivnih posledic ne bo. 

Vezi z ljudmi

Ameriška raziskava iz leta 2021 je pokazala, da bi lahko ohranjanje aktivnosti možganov v starejši dobi zamaknilo pojav demence za kar pet let. Delo po upokojitvi prav tako krepi in opazno izboljšuje duševno zdravje. 

Kot smo že zapisali, se starejši ljudje, ki nimajo družbe, socialnih stikov in so izolirani, borijo z občutki osamljenosti. To je še posebej močno v času, ko njihovi prijatelji in znanci začnejo umirati. Nasprotno pa z delom, tudi če je s krajšim delovnim časom – morda le nekaj ur na teden – ohranjajo socialne stike in se počutijo zaželene v širši družbi. 

Struktura in rutina

Čeprav se vam trenutno zdi, da bi bilo odlično ne imeti obveznosti, pa bi vam po nekaj dnevih ali tednih – odvisno od vaše osebnosti – postalo dolgčas. Sledi neka monotonost in občutek nesmisla. Vsak človek si želi neke rutine, osredotočenosti na tisto, kar ga veseli. Če tega ni, trpi duševno zdravje. Delo, tudi samo nekaj dni na teden, lahko vašemu življenju da strukturo in smisel. Posledično več zadovoljstva in zdravja. 

Status in identiteta

Če ste vse življenje delali in je vaša služba del vaše identitete, se je temu statusu težko odpovedati. Delo na neki način, bodisi v stari službi bodisi v novi vlogi, lahko ljudem v kasnejših življenjskih obdobjih pomaga ohraniti njihovo identiteto.

"Delodajalci imajo koristi tudi od starejših zaposlenih, ki lahko svoji delovni sili prinesejo več izkušenj in prenesejo veščine na mlajše delavce," pravi Hewett-Avison. Starejši pa se tako počutijo sprejete. 

Občutek smisla in namena

Ko zjutraj vstanejo z nekim razlogom, občutijo smisel in namen, kar pa prinaša velike psihološke koristi.

Delo jih žene in motivira

Čeprav morda ne gre za aktivno delo, je že to, da se odpravijo na lokacijo dela, veliko. Starejši se tako razmigajo, sprehodijo ...

Vsi ljubitelji britanske monarhije na VOYO ne spreglejte številnih dokumentarnih filmov, ki sledijo eni najbolj slavnih družin na svetu. Med drugim so vam na voljo tudi trije dokumentarci o kraljici: Kronanje, Kraljica sveta in Kraljica: Pogled od blizu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 856