Cekin.si
Raziskava javnega mnenja

Zaposleni

Nov trend jezi delodajalce

M.M.
15. 05. 2024 08.10
1

Realnost je takšna, da večina zaposlenih z eno plačo težko preživi. Zato so se zaposleni prilagodili novim razmeram, delodajalce pa to jezi.

Spletna stran The Street poroča, da skoraj dva od petih zaposlenih opravljata tudi dodatno delo. Glede na podražitve in plače, ki višjim cenam ne sledijo, druge rešitve, kot pa poprijeti za dodatno delo, ni. Tudi če ste si izborili povišico, vam ta čez tri mesece ne bo več pomagala, saj cene ves čas naraščajo. 

Poleti 2022 je 24-letni inženir Zaid Khan nenamerno sprožil nov trend na delovnem mestu. Na TikToku je namreč objavil kratek videoposnetek o tem, kako je v službi "opustil idejo, da bi dal vse od sebe". Njegov nasvet je, da v redni službi opravite vse potrebno, pri tem pa uporabite vse, kar lahko, da naloge opravite pravočasno in korektno. Dodatni čas in energijo porabite za dodatno delo, s katerim boste dodatno zaslužili. Dejstvo je, da če boste v redni službi delali na vse pretege, od tega ne boste imeli finančne koristi oz. vas bodo nagradili z manjšo vsoto, ki vam ne more izboljšati finančnega stanja. 

Zato Khan svetuje, da dodatni čas in energijo usmerite v dodatne posle. 

Številni dodatno delo opravljajo tudi med rednim delovnim časom.
Številni dodatno delo opravljajo tudi med rednim delovnim časom. FOTO: Shutterstock

V tem času je dodatno delo realnost, ki ji ni moč ubežati

Glede na obsežno študijo, ki jo je izvedlo svetovalno podjetje Deloitte, je 46 odstotkov anketiranih delavcev generacije Z in 37 odstotkov milenijcev izjavilo, da poleg glavnega dela opravljajo še drugo službo s krajšim ali celo polnim delovnim časom.

Kot je prvič poročala revija Fortune, nekateri najbolj priljubljeni postranski posli vključujejo prodajo spletnih izdelkov, dostavo hrane in pisanje marketinške vsebine.

"Življenjski stroški so že dve leti zapored glavna skrb delavcev in finance so dosledno njihov največji dejavnik stresa," je za Fortune povedala Michele Parmelee, ki dela za Deloitte. Enako čutijo tako milenijci kot generacija Z. 

Druga študija platforme za finančne storitve Bankrate.com je izračunala, da 39 odstotkov zaposlenih odraslih Američanov trenutno dela še nekaj po redni službi in tako v povprečju zasluži 750 evrov na mesec.

Dodatne projekte pri rednem delodajalcu praviloma zamolčijo. Ta trend je pogost tudi v večini držav Zahoda.

Delajo tudi med delovnim časom redne zaposlitve

Nekateri priznajo, da delajo tudi med redno službo. Pri tem brez razmišljanja in slabe vesti uporabljajo vsa orodja, ki so jim na voljo za lažje in hitrejše opravljanje nalog. Na primer ChatGPT, s katerim na hitro opravijo naloge, da lahko nato dodatno služijo, saj jim redna plača ne pokrije mesečnih stroškov. 

Tehnični delavec pod lažnim imenom Ben je pred kratkim za Vice's Motherboard povedal, da uporablja umetno inteligenco za pisanje poročil ter sestavljanje snemalnih knjig in predstavitev, da bi lahko opravljal še dodatno delo pisanja trženjskega gradiva za drugo podjetje.

"To je edini razlog, da sem letos dobil službo," je rekel Ben. "Če sem iskren, ChatGPT opravlja približno 80 odstotkov mojega dela."

Klasični delodajalci se zaradi tega jezijo in nasprotujejo dodatnim zaposlitvam. A raziskovalci Bankrate so ugotovili, da je praksa dodatnega dela pogosto način, da zaposleni z nizkimi zaslužki sploh pokrijejo življenjske stroške.

Vir: The street

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 832