Cekin.si
Utrujenost

Zaposleni

Kaj storiti, ko se vrnete na delo bolj izčrpani kot ob odhodu na dopust?

M.M.
05. 07. 2024 04.41
0

Kronični stres na delovnem mestu lahko ovira naše načrte za dopust in regeneracijo. Kako ravnati, da ne pride do zloma?

Dopust je namenjen počitku in polnjenju baterij. Počitek vam lahko pomaga obnoviti um, telo in dušo ter pozitivno vpliva tudi na vaše poklicno življenje, poroča spletna stran Harvard Business Review. Pri tem navaja študijo, ki je pokazala, da imajo zaposleni, ki izkoristijo 11 ali več dni dopusta, večjo verjetnost, da bodo prejeli povišico ali nagrado.

Vendar pa vsi dopusti niso tako sproščujoči. Kronični stres na delovnem mestu lahko ovira naše načrte. Pojav, ko zbolimo takoj, ko se začnemo sproščati, ima celo svoje ime: bolezen v prostem času.

Tudi če se držite svojega ritma med zasebnim in službenim življenjem, vaš prosti čas ne poteka vedno po načrtih. Že sam dopust je lahko iz različnih razlogov vir stresa: od napetih odnosov v družini, predpočitniškega stresa, da je treba vse postoriti, nepričakovanih zamud pri potovanju ali teže neizbežnih rokov in delovne obremenitve pred odhodom in po vrnitvi.

Kaj torej storiti, ko se vrnete na delo bolj izčrpani kot ob odhodu na dopust, še posebej, če vsi domnevajo, da ste spočiti in pripravljeni za delo, vi pa se počutite enako (ali še bolj) izčrpani kot prej?

Spodaj je nekaj nasvetov. 

1. Preglejte svoje zdravje in energijo

Če ste po dopustu še vedno izčrpani ali celo še v hujšem stanju kot pred odhodom, potem obstaja verjetnost, da ste zanemarili svoje zdrave navade, morda ste se ujeli v prenatrpan urnik ali ste pozabili na zdravo prehrano in gibanje. Morda si nočete prisluhniti in vsakič, ko vas notranji glas opozarja, da se ustavite in spočijete, preslišite čisto vsa opozorila. Vse dokler ni prepozno. 

Ob vrnitvi z dopusta torej ocenite, kakšna je raven vaše energije in kako se počutite. Tako boste ugotovili, kaj potrebujete. Raziskave so pokazale, tako navaja omenjena spletna stran, da lahko optimizacija energije na naslednjih področjih pripomore k boljšemu počutju in uspešnosti: spanje, gibanje, povezovanje, čas na prostem, sprostitev in smiselno udejstvovanje.

Začnite tako, da se na lestvici od 1 do 10 ocenite glede na trenutno raven energije na vsakem od zgoraj navedenih področij. Nato ugotovite, kje bi radi bili na vsakem področju, in se domislite enega ukrepa, ki ga lahko sprejmete za okrepitev ali izboljšanje vsakega od teh elementov dobrega počutja. En teden vsak dan ponovno ocenjujte in spremljajte, kako se vaša energija spreminja, ko se ponovno lotite bolj zdravih navad.

2. Na delo se vrnite počasi

Vrnitev z dopusta je lahko zahtevna izkušnja, še posebej, če se počutite preobremenjeni ali pod stresom, da nadoknadite delo, ki se je kopičilo, ko vas ni bilo. Že samo to, da pregledate in preberete celotno službeno pošto, je projekt, ki izčrpava na polno. 

Uprite se skušnjavi, da se na delo vrnete s takojšnjim 100-odstotnim zagonom. Pred vrnitvijo k običajnemu delu si vzemite dan za prehod s počitniškega na delovni tempo in za okrevanje. Razmislite celo o pripravi samodejnega odgovora ali podaljšanju uradnega obvestila za dodaten dan ali dva.

Preden začnete delati s polnim tempom, zadihajte, postavite si prioritete in se organizirajte. Začnite z bistvenimi in časovno občutljivimi nalogami. V koledarju si rezervirajte čas tudi za dejavnosti, ki vam dajejo energijo.

Dopust
DopustFOTO: Shutterstock

3. Razmislite o pozitivnih stvareh, preoblikujte negativne in se iz njih učite

Zaradi stvari, ki med dopustom morda niso šle tako dobro, kot ste upali, zlahka postanete preobremenjeni ali razočarani, vendar pa se boste verjetno lahko spomnili tudi na nekaj pozitivnih stvari. 

Vzemite si nekaj časa za razmislek in uživajte v teh izkušnjah ter pridobljenih izkušnjah in spoznanjih. Zabeležite jih na papir, da jih boste lahko delili s člani svoje ekipe in tako okrepili koristi svojega oddiha. Če ste se zaradi potovanja počutili kot v rutini, morda lahko najdete uteho v dejstvu, da ste spet doma in se vračate k normalnemu življenju.

4. Učinek novega začetka, ki ga prinaša dopust, uporabite za vzpostavitev novih navad in rutine

Učinek novega začetka je pojav, ki je povezan z večjimi prelomnicami, kot so rojstni dnevi, novo leto in drugi mejniki. Ta učinek, ki se poraja tudi med dopustom, lahko izkoristite tako, da vrnitev na delo izkoristite kot priložnost za regeneracijo.

Vrnitev z dopusta je primeren čas za uvedbo novih praks, ki še povečajo vašo energijo in produktivnost, kot so telovadba, izklop obvestil na mobilnih telefonih, blokiranje motečih dejavnikov ali večerno pisanje dnevnika. Poiščite navade in rutine, ki vas v vsakdanjem življenju napolnijo s pozitivno energijo. Uporabite lahko prakse, kot je razporejanje časa, da optimizirate svojo energijo za stvari, ki so vam pomembne.

5. Pojasnite, kaj potrebujete za prihodnji dopust

Izkoristite to izkušnjo kot priložnost za učenje in tako postavite temelje za naslednje počitnice. Odločite se, koliko strukture je bilo za vas spodbudne in koliko vas je izčrpavalo. S kom želite preživeti čas in kako daleč želite potovati? Koliko komunikacije z ekipo potrebujete za svoje dobro počutje in potrebe po povezovanju?

Tudi dober dopust je lahko včasih izčrpavajoč. Če ob vrnitvi ne upravljate pravilno svojega časa in energije, lahko izčrpanost kumulativno vpliva na vaše počutje, delo, odnose in uspešnost. Če od tega dopusta niste dobili tistega, kar ste potrebovali, ga uporabite kot motivacijo, da v svoje vsakdanje življenje vključite trajnostne prakse za ohranjanje energije.

Povzeto po Harvard Business Review

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861