Do nedavnega so čustva na delovnem mestu veljala za nekaj, kar je treba pustiti ob strani. Stabilnost, profesionalnost in osredotočenost – ne glede na osebne okoliščine – so bile pričakovane vrline vsakega zaposlenega.
Danes pa vse več podjetij razmišlja drugače. Priznavajo, da čustvene izgube, kot so razhodi ali ločitve, vplivajo na delovno uspešnost. In uvajajo konkretne ukrepe: med njimi tudi plačane dneve dopusta zaradi razhoda oz. ločitve – t. i. heartbreak leave.
Eden od pionirskih primerov prihaja s Filipinov
Eden izmed prvih primerov prihaja s Filipinov, kjer je hotel Cebu Century Plaza leta 2023 uvedel pet dni plačanega dopusta za zaposlene po prekinitvi razmerja.
Ta dopust je na voljo enkrat letno, in sicer le za novega partnerja, s katerim prekinejo. Cilj? Spodbujanje čustvene regeneracije brez utrjevanja nezdravih vzorcev.
Za ukrepom stoji osebna izkušnja direktorja hotela Ricarda Dublada, ki je sam doživel čustveno izgubo in spoznal, kako močno to vpliva na delovno uspešnost.
Mnogi so to zamisel podprli, drugi pa menijo, da je preveč ekstremna. V naši anketi na koncu članka oddajte svoj glas in napišite, kaj menite o pobudi.
Razhodi vplivajo tudi na delo
Študija Univerze v Minnesoti (2023) je pokazala:
- 44 % zaposlenih po razhodu občuti padec učinkovitosti,
- 39 % pa je doživelo produktivni preboj in se osredotočilo na nove cilje.
Raziskava razkriva, da je odziv na razhod globoko individualen, vendar njegov vpliv na delovno okolje neizogiben.
Prava ideja, napačna izvedba?

Leta 2024 je filipinski zakonodajalec predlagal zakonodajo, ki bi zaposlenim omogočila do tri dni neplačanega dopusta po razhodu, odvisno od starosti. A številni kritiki trdijo, da tak ukrep ne bi bil učinkovit – tako zaradi finančne obremenitve malih delodajalcev kot tudi zaradi dejstva, da si številni zaposleni ne morejo privoščiti neplačanih dni dopusta, in to ravno v obdobju, ko so čustveno in ekonomsko najbolj občutljivi.
Kar sproža novo vprašanje: Kaj podjetje stane več – nekaj dni odsotnosti ali meseci zmanjšane produktivnosti, absentizma in psihične izčrpanosti?
Nova kultura dela: ko podpora ni slabost, ampak standard
Velika svetovna podjetja že spreminjajo igro:
- Adobe ponuja šest dni za osebno dobro počutje,
- Virgin Money dovoljuje pet dni psihološke regeneracije,
- Tesco in Metro Bank (UK) nudita fleksibilno delo in svetovanje med razhodi.
Ti primeri pričajo o naraščajočem zavedanju: delovna učinkovitost ne temelji le na sposobnostih in izkušnjah, temveč tudi na čustveni stabilnosti in občutku varnosti.
Bi se ta trend lahko razširil?
V času, ko duševno zdravje postaja temeljna vrednota, je dopust po razhodu več kot samo trend – je simptom nove čustvene inteligence v poslovnem svetu.
Morda še ni čas za univerzalno implementacijo, a že dejstvo, da o tem razpravljamo, spreminja kulturo dela – na boljše.
Vir: dnevnik.hr
Deli ta članek s sodelavci ali prijatelji – morda bodo prvi, ki bodo pri svojem delodajalcu predlagali podobno spremembo.
Oddaj svoj glas v naši anketi spodaj in zapiši svoje mnenje!

Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV