Hrvaško podjetje se je domislilo, kako zmanjšati lažne bolniške odsotnosti

Hrvaško podjetje se je domislilo, kako zmanjšati lažne bolniške odsotnosti

M.M.
21.02.2025, 7:43
3
Lažne bolniške odsotnosti so prisotne povsod, z njimi se borijo tudi pri naših sosedih. Toda ali je tovrstna praksa, ki jo uporablja eno hrvaško podjetje, resnično smiselna in človeška?

Za prikaz vsebine je potrebno omogočite piškotke družbenih omrežij. Omogoči piškotke

Zbolite. Recimo, da imate gripo, ki jo potrdi tudi vaš osebni zdravnik, ki vam odpre bolniški stalež. A zato v podjetju, kjer ste zaposleni, ostanete brez bonusa. Tako deluje eno hrvaško podjetje, saj želi stem ukrepom zmanjšati tako imenovane lažne bolniške. Kakšne so prednosti in slabosti takšnega pristopa? Ali so tako na koncu koncev kaznovani le tisti, ki resnično zbolijo? Ali se tako ljudi na nek način sili, da delajo bolni in poškodovani?

Podjetje namreč vztraja pri tem, da tisti, ki ne gredo na bolniško, prejmejo nagrado za prisotnost. Kar pomeni, da če si bolan, ostaneš brez dodatka, na že tako nižjo plačo, ki jo prejmeš zaradi odhoda na bolniško.

Ideja je zanimiva za hrvaško združenje Glas podjetnikov, ki se pritožuje nad bolniškimi odsotnostmi in se zavzema, da bi delodajalci delavcem izplačali plače le za 5 dni odsotnosti z dela, namesto zdajšnjih 42, ko stroške krije država. "Mislim, da je res pošteno, da se ljudje, ki ne izkoristijo vsake priložnosti za bolniško odsotnost, nagradijo. Stroški bolniške odsotnosti na Hrvaškem so res veliko breme za delodajalce, še posebej za male podjetnike," je povedala Ivana Matić iz združenja Glas podjetnikov.

PREBERI ŠE

So res ob petkih goljufali z negami bolnih otrok?

Če smo še pred kratkim poslušali, naj v primeru bolezni obvezno ostanemo doma, je sedaj spet drugače. Prizori bolnih delavcev, ki kašljajo in so vidno bolni, ni nič presenetljivega. Saj če se delavce spodbuja, da ne hodijo na bolniško, to pomeni, da bi lahko pogosteje prihajali na delo bolni. Tako na primer z gripo okužijo več sodelavcev. Ti ali gredo na bolniško, saj so preveč oslabljeni za delo, ali pa hodijo okoli bolni, saj upajo na dodatek za nekoriščenej bolniškega staleža. To ni smiselno, sklene nekdanji predstavnik delojemalcev, ne z ekonomskega ne s človeškega vidika. "Potem je to globoko nepravično, nečloveško, ker je bolan v slabšem položaju kot tisti, ki je zdrav samo zato, ker je bolan. In potem je še v slabšem položaju, ker bo zdrav še dobil nagrado, on, ki je bolan, ker je bolan, pa te nagrade ni dobil," je dejal Krešimir Sever, nekdanji predsednik Neodvisnih hrvaških sindikatov.

PREBERI ŠE

Zdravniku, ki bi odobril lažno bolniško, grozi zapor

Vir: net.hr

PREBERI ŠE

Slovenija: med bolniško smučal v mondenem letovišču

 

Bolni delavci na delovnih mestih niso učinkoviti, v tem času pa okužijo še sodelavce.
Bolni delavci na delovnih mestih niso učinkoviti, v tem času pa okužijo še sodelavce. FOTO: Adobe Stock

PREBERI ŠE

Kaj je prezentizem in zakaj bi se morali delodajalci ob njegovem pojavu nemudoma odzvati?