Nemčija je 8. decembra, kmalu po padcu diktatorja Bašarja al Asada, napovedala zamrznitev obravnav sirskih prošenj za azil.
Le 36 ur po tem, ko so sirski uporniki razglasili osvoboditev prestolnice Damask, je nemška vlada začasno ustavila odločitve o več kot 47.000 nerešenih prošnjah Sircev za azil. Francija, Velika Britanija, Italija in številne druge so sledile v nekaj urah. Te odločitve so povzročile napetosti med več kot 1,5 milijona Sirci, ki so se naselili v Evropi od začetka državljanske vojne leta 2011.
Posebno razburjenje so povzročile izjave avstrijskega notranjega ministra Gerharda Karnerja, ki je svojemu ministrstvu naročil pripravo programa za "urejeno repatriacijo in deportacijo v Sirijo". Podobne zahteve so bile tudi od nemških politikov. "Zdi se, da želijo evropske vlade padec Asada izkoristiti kot ugoden trenutek za odgovor na naraščajoče nezadovoljstvo svojega prebivalstva zaradi velikega števila migracij," poroča spletna stran DW.
Pred napovedjo prekinitve obravnave je bilo do konca oktobra po podatkih Agencije Evropske unije za azil (EUAA) v EU odprtih več kot 108.000 prošenj za azil Sircev.
Ko se je pred leti Evropa soočala z begunskim valom, so takratni politiki trdili, da sirskih beguncev ne bi smeli sprejemati le iz humanitarnih razlogov, ampak bi morali pomagati tudi pri omilitvi pomanjkanja delovne sile v Evropi. Anastasija Karacas, analitičarka bruseljskega think tanka European Policy Center (EPC), poudarja, da je Evropska unija v zadnjem času okrepila svoja prizadevanja za vrnitev več beguncev v njihove matične države. To se je dalo opaziti že pred padcem Asada, kljub pomanjkanju delovne sile, ki vlada v EU.
"Po vsej EU je nujno treba obravnavati pomanjkanje delovne sile in se boriti proti izkoriščanju delavcev, zlasti delavcev migrantov. Če je zdaj tako močno povpraševanje po repatriaciji [beguncev], obstaja nevarnost, da bodo te druge prednostne naloge zasenčene," je dejala Karacasova v intervjuju za DW.
Integracija Sircev "boljša od pričakovane"
Integracija tako velikega števila beguncev – v primeru Nemčije 972.000 Sircev – v tako kratkem času je bila seveda izziv. Vendar pa Filip Jaške, raziskovalec trga dela na nürnberškem inštitutu za trg dela in raziskave poklica (IAB), pravi, da so prizadevanja v Nemčiji "delovala veliko bolje od pričakovanj".
"[Begunci] so nenadoma zapustili Sirijo. Mnogi med njimi so med begom doživeli travme. Ko so prišli, so bili večinoma nepripravljeni na nemški trg dela in bilo je veliko institucionalnih ovir," je za DW povedal Jaške. Te ovire so vključevale dolge čakalne dobe za odločitve o azilu, učenje nemščine in dokončanje študija ali priznanje njihovih kvalifikacij v Siriji, preden lahko vstopijo na trg dela. Vse skupaj je trajalo leta. Medtem pa so poklicne možnosti beguncev pogosto omejene na nizkokvalificirana delovna mesta.
Raziskave IAB kažejo, da je pred begom več kot 90 odstotkov Sircev delalo na delovnih mestih, ki recimo v Nemčiji zahtevajo poklicno izobrazbo ali univerzitetno diplomo. Ko so prispeli v Nemčijo, jih je približno tretjina sprva delala v nizkokvalificiranih delih. Šest let pozneje jih je bila četrtina še vedno na teh delovnih mestih.
'Sirci zapolnjujejo pomembne vrzeli na trgu dela'
V Nemčiji skoraj 30 odstotkov begunk dela v sektorju socialnih in kulturnih storitev, vključno z izobraževanjem in varstvom otrok. Vsak deseti dela v maloprodaji. Več kot petina moških beguncev dela v logistiki ali proizvodnji. Sirci so močno zastopani tudi v gostinstvu, zdravstvu in gradbeništvu, so dejali v IAB.
"V teh sektorjih je resno pomanjkanje delovne sile. Torej bi bila Nemčija res na izgubi, če bi ti ljudje odšli," je dejal Jaške.
Kar zadeva vprašanje, koliko se jih zdaj želi vrniti, je nedavna raziskava IAB pokazala, da je več kot 90 odstotkov v Siriji rojenih beguncev, ki so prišli v Nemčijo med letoma 2013 in 2019, izjavilo, da želijo v Nemčiji ostati za stalno. A to bi se lahko spremenilo zaradi zadnjih dogodkov v Siriji, torej padca Asadovega režima.
Je še prezgodaj govoriti o repatriaciji?
Tisti sirski begunci, ki se niso vključili v evropsko družbo ali našli dela v razumnem času, so morda pod pritiskom, da se vrnejo ali se želijo vrniti v Sirijo. Mnogi bi se morda zanimali za obnovo sirskega gospodarstva po skoraj 14 letih državljanske vojne. Poslanec v bundestagu Jens Spahn (CDU) je nedavno povedal, da bi jim morali ponuditi državno podporo pri repatriaciji, govoril pa je o selitvenem dodatku v višini 1000 evrov na osebo in letalskem prevozu v breme države.
Medtem ko se spori o tem vprašanju nadaljujejo, sindikalist Frank Werneke opozarja na veliko operacijo repatriacije. Vodja nemškega sindikata Verdi upa, da se bodo ministri situacije lotili "s hladno glavo". V intervjuju za nemško tiskovno agencijo DPA je poudaril, da je za začasno sirsko vlado pomembno, da najprej ustvari "čim bolj demokratične razmere", ki bodo upoštevale potrebe številnih etničnih in verskih skupin v državi.
Na evropski ravni se Anastasija Karacas boji, da bi lahko protimigrantski sentiment v številnih državah EU pripeljal do tega, da pride do zloma, in svari pred prenagljenimi odločitvami. "Treba je sprejeti ukrepe, da bo vračanje izvedeno na dobro voden način," pravi Karacasova in dodaja, naj politiki pred dokončnimi odločitvami upoštevajo ugotovitve in podatke o vlogi beguncev na trgu dela.
Vir: DW