Odhod iz podjetja je lahko stresen, še posebej, če gre za prekinitev delovnega razmerja. A prav v teh trenutkih je odpravnina ključna za vašo finančno varnost. Pogajanja o odpravnini zahtevajo dobro pripravo, samozavest in poznavanje svojih pravic. Tukaj je deset konkretnih korakov, kako izpogajati čim višjo odpravnino.
1. Razumejte svoje pravice
Najprej preverite zakonodajo in vašo pogodbo o zaposlitvi. V Sloveniji odpravnina pripada zaposlenim, če jim delodajalec odpove pogodbo iz poslovnih razlogov ali zaradi nesposobnosti. Znesek je določen glede na trajanje zaposlitve, vendar se lahko pogajate za več, če so okoliščine na vaši strani.
2. Preučite finančno stanje podjetja
Če podjetje dobro posluje, je več možnosti za višjo odpravnino. Preverite javno dostopne podatke o finančnih rezultatih podjetja ali se pozanimajte pri kolegih. Če podjetje kljub odpuščanjem dosega dobičke, imate več argumentov za boljši dogovor.
3. Pripravite seznam svojih prispevkov
Preden začnete pogajanja, zapišite svoje dosežke v podjetju. Naštejte konkretne projekte, rezultate in načine, kako ste prispevali k uspehu podjetja. To bo vaš ključni argument, zakaj si zaslužite večjo odpravnino.
4. Ostanite profesionalni in spoštljivi
Pogajanja o odpravnini so poslovni dogovor, zato ostanite mirni in spoštljivi. Agresiven ali čustven pristop lahko pokvari možnosti za ugoden izid. Poudarite, da si želite pošteno rešitev za obe strani.
5. Zberite informacije o drugih odpravninah
Če poznate primere odpravnin drugih zaposlenih v vašem podjetju ali panogi, to uporabite kot referenco. Če so nekdanji sodelavci prejeli višje odpravnine, to pokažite kot primer dobre prakse.
6. Bodite pripravljeni na pogajanja
Delodajalci pogosto ponudijo minimalni zakonski znesek, zato bodite pripravljeni argumentirati, zakaj si zaslužite več. Pripravite alternativne številke, ki jih boste predstavili kot protipredlog.
7. Razmislite o alternativah k denarju
Če delodajalec vztraja, da večje odpravnine ni mogoče izplačati, razmislite o drugih oblikah kompenzacije, kot so dodatne ugodnosti, ohranitev službenega računalnika ali telefona, priporočilna pisma ali kritje stroškov izobraževanja.
8. Vključite pravnega svetovalca
Če imate občutek, da delodajalec ne igra pošteno, se posvetujte z odvetnikom ali sindikatom. Pravna pomoč je lahko ključna pri pripravi argumentov in zagotavljanju, da bodo vaša pogajanja uspešna.
9. Ne bojte se zavrniti prve ponudbe
Prva ponudba delodajalca je pogosto najnižja. Vzemite si čas za razmislek in predlagajte svojo številko. Pripravite trdne argumente in ostanite samozavestni pri pogajanjih.
10. Dogovor potrdite pisno
Ko dosežete dogovor, poskrbite, da bodo vse podrobnosti zapisane v pisni obliki. To vključuje znesek odpravnine, način izplačila in morebitne dodatne ugodnosti. Pisni dogovor ščiti obe strani in preprečuje kasnejše nesporazume.