Kaj je bolje – redno menjati službe ali dolga leta vztrajati pri enem delodajalcu? Kaj je torej bolje za vašo kariero? O tem so poročali tudi na britanski spletni strani BBC, kjer navajajo, da so delavci zaskrbljeni, saj jih je po eni strani strah, da jih bodo prepogoste menjave delovnih mest pokazale v slabi luči oz. kot osebe, ki ne vztrajajo in niso lojalne, po drugi strani pa, če bodo pri enem delodajalcu vrsto let, bodo morda videti kot lenobe, ki se v življenju nič ne aktivirajo.
Seveda so uslužbenci, ki so v podjetju zaposleni vrsto let, razumljeni kot osebe, ki kažejo osredotočenost, zvestobo in predanost. Vse to so zaželene lastnosti, ki jih pri delavcih iščejo delodajalci.
Nekateri strokovnjaki kljub temu opozarjajo, da je v tem mogoče videti tudi nekaj negativnih stvari. Na te tudi opozarja Jamie McLaughlin, izvršni direktor podjetja za zaposlovanje Monday Talent s sedežem v New Yorku.
Nekateri kadroviki so namreč prepričani, da se lahko po določenem času zazna "točka preloma", v kateri je razvidno, da se delavčeva zvestoba prelevi v samozadostnost.
Točka preloma
Na dolgo vztrajanje v podjetju se na splošno gleda z naklonjenostjo. McLaughlin pravi, da se na take zaposlene gleda kot na strokovnjake, ki poznajo svoje delo in so zvesti podjetju. Prav tako se na take delavce gleda kot na ljudi, ki so se našli na svoji karierni poti, so zadovoljni in so dosegli cilje, ki so si jih zadali.
A nekateri delodajalci menijo, da obstaja točka preloma. "Osem, devet, 10 let, to je fantastično. Toda 15, 17, 19 let v podjetju ... To je velika razlika," je dejal McLaughlin.
Zakaj je to težava? Biti tako dolgo na enem položaju, lahko pomeni, da je poklicni razvoj zaposlenega zastal ali da ima manjšo mrežo poznanstev.
"Če ste bili vsa ta leta samo v eni panogi, v enem poslu, ste lahko nekoliko 'enodimenzionalni'," pravi McLaughlin.
"Z vidika vodje zaposlovanja bi se vprašal, kako raznolik je njihov stil učenja in razvoja. Ali so pripravljeni tvegati ali so nenaklonjeni tveganju? So dovolj dinamični? Kako motivirana je ta oseba? Zakaj se ni hotela premakniti?" je naštel.
Ali delavcu primanjkuje ambicij?
Claudia B. Kropf, podpredsednica kadrovske službe pri Nacionalnem združenju avtomobilskih trgovcev s sedežem v ZDA in ustanoviteljica kadrovske svetovalnice Monday's Row, se strinja, da se lahko zaradi dolgotrajnega delovnega razmerja menedžerji za zaposlovanje sprašujejo, ali delavcu primanjkuje ambicij.
Prepričana je, da je "največja pomanjkljivost predolgega ostajanja na položaju to, da se počutiš udobno s statusom quo", zaradi česar bi lahko bodočega delodajalca skrbelo, da je nekdo preveč zasidran v kulturi enega podjetja, da bi se hitro prilagodil drugemu.
Ta vprašanja, skupaj z obstoječimi predsodki o neprilagodljivosti starejših delavcev, so lahko škodljiva za delavca. Seveda, ugotavlja Kropfova, so te presoje povsem subjektivne – ni univerzalnega odgovora na to, kako bodo kadroviki presojali zaposlene z dolgoletnim stažem. En delodajalec bo v taki osebi videl zvestobo, drugi apatijo.
Torej, na delavcu je, da pri iskanju nove zaposlitve ta leta prikaže kot prednost in ne kot slabost.

Izjeme od pravila
Obstajajo izjeme: če je delavec že 20 let v enem podjetju, a je skozi leta napredoval, delal na različnih delovnih mestih in v oddelkih, je to zanj velik plus. "To je tako, kot da bi vsakič zamenjali službo," opozarja McLaughlin in dodaja, da je delavec tako zagotovo pridobil ogromno izkušenj.
Če pa je bil delavec 15, 20 let na istem delovnem mestu, potem je to zanj velik minus. Razen, če je bil na vodilnem, direktorskem položaju.
Tudi panoga, v kateri delavec dela, lahko veliko pove. "Če ste računovodja ali odvetnik, potem ni slabo, če ste bili na enem delovnem mestu 10 ali 15 let, nato pa ste napredovali in postali partner. V teh poklicih je to skoraj nujno," je dejal McLaughlin.
To je v popolnem nasprotju z na primer ustvarjalnimi poklici, kjer se mora delavec veliko "gibati", da bi pridobil nova znanja in veščine.
"Ko se preselite iz ene agencije ali ekipe v drugo, se spremeni vaša mreža poznanstev, vaša baza strank, vaš šef, vaše učenje in razvoj. Izpostavljeni ste novim izzivom, novim ljudem, novim idejam," pravi McLaughlin.
Kropfova pa na tej točki dodaja, da se svet nenehno spreminja – in zaposleni morajo biti v koraku z novo tehnologijo, saj bodo le tako ostali konkurenčni.
Plača
Za delavce, ki predolgo ostajajo na enem delovnem mestu, lahko poleg sumljivih pogledov kadrovikov predstavlja veliko težavo plača. Slednja se namreč praviloma ne viša oz. se le za odtenek.
Redno napredovanje znotraj iste organizacije lahko sicer pomeni, da se zaposleni vzpenjajo po lestvici nazivov enako hitro kot nekdo, ki skače iz službe v službo, pravi McLaughlin. Toda tudi če pri tem dobijo redne povišice, so lahko na slabšem kot tisti, ki redno menjavajo delodajalce.
BBC pri tem navaja ameriško raziskavo iz leta 2022, ki jo je izvedlo podjetje za obračun plač ADP. Ta je pokazala, da so ljudje, ki so menjavali službe, v povprečju imeli skoraj 2-odstotno višjo letno rast plače kot njihovi nekdanji sodelavci, ki so ostali na starih delovnih mestih.
Trenutno je to zelo izrazito, ker podjetja novim sodelavcem ponujajo veliko višje plače, saj se na trgu dela odvija pravi boj za talente.
Raziskava organizacije The Conference Board, ki so jo leta 2022 izvedle v ZDA na vzorcu 2600 delavcev, je pokazala, da je 20 odstotkov ljudi, ki so med pandemijo zamenjali službo, imelo 10- do 20-odstotno povišanje plače, skoraj tretjina anketiranih pa je dobila še več – več kot 30 odstotkov več, kot so zaslužili v prejšnji službi. Podoben vzorec so zaznali tudi v Veliki Britaniji, zlasti pri mladih delavcih, ki kar pogumno menjavajo delovna mesta.
Ostati ali iti?
Toda – čeprav je vse našteto še kako res, bi morali zaposleni, ki so pri enem delodajalcu že vrsto let, temeljito razmisliti, ali naj zamenjajo službo.
Gre tudi za zadovoljstvo! "Če si našel kraj, ki ti je všeč in ti je tam udobno, čutiš, da zate skrbijo, da si dobro plačan in spoštovan, potem ti ni treba iti," svetuje McLaughlin.
Ob tem pa poudarja: "Imejte odprte oči!"
Ko boste dosegli mejo petih let v enem podjetju, opravite oceno stanja – kje ste trenutno in kaj obstaja tam zunaj. Če se odločite ostati, potem analizo stanja opravite znova čez pet let. Ali po potrebi tudi prej.
Vir: bbc.com/worklife
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV