Cekin.si
Čakalnica

Zaposleni

Zakaj je na Koroškem toliko bolniških?

STA
17. 04. 2025 08.33
0

Koroška je v vrhu po bolniških odsotnostih z dela, med drugim po odstotku bolniškega staleža in po deležu odsotnosti, daljših od 42 dni. Razlogov za to je več in so kompleksni.

V Sloveniji v poprečju dnevno na delovnih mestih zaradi bolniške odsotnosti manjka okoli 50.000 oseb, glavni razlogi pa so bolezni mišično-skeletnega sistema, poškodbe in zastrupitve ter infekcije. Ženske so več bolniško odsotne kot moški, povprečno trajanje odsotnosti pa z leti narašča, kažejo nekateri podatki, ki jih je okoli 70 zbranim na posvetu v Slovenj Gradcu v organizaciji GZS Koroške gospodarske zbornice predstavil Matej Ivartnik z ravenske območne enote Nacionalnega inštituta za javno zdravje.

Koroška v več vidikih izstopa. Med drugim je v Sloveniji leta 2023 odstotek bolniškega staleža - to je odstotek izgubljenih koledarskih dni na enega zaposlenega na leto - znašal 5,24, na Koroškem pa 7,1. Število koledarskih dni, ko je zaposleni nezmožen za delo, pa je bilo leta 2023 v Sloveniji 19,13, na Koroškem pa 25,91 koledarskih dni.

Bolniške odsotnosti predstavljajo velik izziv za podjetja in tudi večje organizacije, kot je regijska bolnišnica, saj odsotnost sodelavcev predstavlja večjo obremenitev za navzoče delavce, zaplete se lahko tudi pri organizaciji dela, so povedali sodelujoči.

V družbi Sij Metal Ravne se v povprečju srečujejo z 10-odstotno bolniško, kar pomeni, da vsak dan manjka okoli sto zaposlenih, je povedal glavni direktor družbe Jernej Močnik. Po njegovih besedah se ogromno ukvarjajo z varnostjo in zdravjem pri delu, a ko ti "brez neke ustrezne dokumentacije" ob tro- in tudi štiriizmenskem delu zmanjka nekaj odstotkov ljudi na izmeno, postane delo nevarno in takrat procesa tudi ne morejo izvajati, je opisal. Meni, da ima država na voljo veliko možnih kratkoročnih ukrepov ter da bi se pri nekaterih lahko zgledovala tudi po sosednji Avstriji.

Bolniška
BolniškaFOTO: Profimedia

Dolgoletni direktor podjetja Monter Dravograd Bogdan Kadiš je povedal, da so uspeli kratkotrajne bolniške spraviti pod tri odstotke, dolgotrajnih pa je več kot sedem odstotkov. Veliko delajo na promociji zdravja in omogočajo brezplačne športne aktivnosti, a ugotavljajo, da se pri kratkotrajnih bolniških da največ narediti s krepitvijo pripadnosti podjetju, medtem ko bodo za spopadanje z dolgotrajnimi odsotnostmi potrebni sistemski ukrepi. Med drugim je predlagal neplačanih prvih nekaj dni bolniške.

Po besedah družinske zdravnice in direktorice Zdravstvenega doma Ravne na Koroškem Zdenke Koželj Rekanović je velik problem tudi pomanjkanje zdravnikov v regiji in s tem povezano pomanjkanje časa za več pogovora, s katerim bi lahko rešili marsikateri problem, preden predpišejo bolniški stalež. Problema sta tudi, da se zaposleni starajo in dolge čakalne dobe za specialistične preglede.

Tako kot Koželj Rekanović je tudi specialistka medicine dela Nika Tušek izpostavila problem vračanja nazaj na delo po dolgotrajnih staležih. Med drugim je predlagala tudi večjo vključenost strokovnjakov s področja medicine dela v procese urejanja delovnih mest v podjetjih in izpostavila, da se na staležu v regiji pozna tudi dejstvo, da je na Koroškem veliko težke industrije.

Za bolj rigorozne ukrepe proti kršiteljem bolniškega staleža pa se je med drugim zavzel direktor podjetja, ki se ukvarja s področjem varnosti in zdravja pri delu, BVD Ravne, Mirko Vošner. Izpostavil je tudi, da je več poškodb izven dela kot na delovnem mestu.

Na posvetu je predlogom prisluhnila tudi generalna direktorica direktorata za dostopnost in ekonomiko na ministrstvu za zdravje Vlasta Mežek in dejala, da praktično ni predlaganega ukrepa, s katerim se na operativni ravni ne bi strinjala, da pa sta za uveljavitev potrebna širše soglasje in podpora.

"To je občutljivo področje in ne bi želela, da bi izpadlo, da se bolne sili delati. Mislim, da to ni interes nikogar od nas tukaj. Mi si želimo zdrave in motivirane ljudi, sistem pa moramo narediti takšen, da bo preprečeval zlorabe in demotiviral ljudi, ki so zadolženi za delo, da ostajajo v bolniškem staležu," je sklenila Mežek.

Se vam zdijo informacije pomembne? Vam je članek všeč? Delite ga s svojimi prijatelji! 

Najbolj brane novice: 

- Odlična ideja: Ugotovili so, kako iz smeti pridobiti zlato

- Izlet v Benetke: kako se peljati z gondolo za manj kot dva evra?

- Zakaj je na Koroškem toliko bolniških?

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861