Cekin.si
Zaposlitveni intervju

Zaposleni

Na razgovorih naj vam ne bo nerodno

M.M.
03. 08. 2023 04.45
0

Zaposlili ste se na novem delovnem mestu – polni pričakovanj, navdušenja in pozitivne energije. A kaj kmalu ugotovite, da to delovno mesto ali delovno okolje ni pravo za vas. In do tega zaključka pridete le po nekaj tednih nove zaposlitve. Kako ravnati? Večini je namreč nerodno priznati, da so sprejeli novo službo in v tako kratkem času želijo oditi.

Če niste prepričani, kaj storiti, naj vas pomirimo – glede na raziskavo iz leta 2022, ki so jo opravili na spletni strani themuse.com, je to povsem normalno in se najverjetneje nahajate v šoku. To stanje, v katerem se znajde posameznik, so poimenovali "Shift Shock" in gre za tisti občutek, ko se posameznik zave, da njegova nova služba sploh ni to, kar je pričakoval. To stanje je kar precej pogosto. Kar 72 odstotkov vprašanih je v omenjeni raziskavi dejalo, da so v svoji karieri že doživeli tovrsten šok. 

Kako torej v tem primeru ravnati? Najprej je treba ugotoviti, kje je sploh težava, kaj vas pri novi službi tako odbija in kako ravnati. 

1. Natančno določite težavo

Ko nekdo reče, da sovraži svojo novo službo, se je treba vprašati, kaj konkretno sovraži pri njej. Konec koncev, ko začnete s katero koli novo vlogo, se običajno počutite nerodne in neokretne, preprosto zato, ker je vse novo. 

Navajeni ste se počutiti kompetentne, sedaj pa se ne. Ta občutek nelagodja se lahko zdi kot neuspeh in prav ti občutki lahko vodijo v težave in odpor do nove zaposlitve. A lahko je tudi drugače, če se zavedate, da se mora tudi vrhunski strokovnjak navaditi na novo delovno okolje, nov način dela, nove sodelavce, nove zahteve ...

V novi službi boste torej začeli dosegati rezultate šele, ko se boste prilagodili. Za to pa je potreben čas, učenje in veliko prakse. 

Lahko pa se seveda zgodi, da v novi službi sploh ni tako, kot vam je bilo zagotovljeno na zaposlitvenem razgovoru. Morda ne delate tega, kar so vam obljubili, morda vam naložijo še dodatno delo, ki ga ni v opisu vaših delovnih nalog ... Prav tako lahko sledi razočaranje nad vodjo, ki je popolnoma neuporaben, ali pa je kultura podjetja popolnoma skregana z vašimi načeli. Morda pa vas muči kombinacija vseh treh točk ...

Morda pa je s podjetjem, delom, vodjo in sodelavci vse tako, kot je bilo obljubljeno, le vi pridete do spoznanja, da to delo ni za vas. V tem primeru vam čas, učenje in praksa ne bodo pomagali. Treba bo poiskati izhod in se raziti v prijateljskih odnosih. 

Lahko se zgodi tudi, da zaposleni nenadoma ugotovi, da je vožnja na novo lokacijo dela izredno izčrpavajoča, saj so tam pogosti prometni zamaški, nesreče in podobno. Zaposleni lahko ugotovi tudi, da se nikakor ne more navaditi na nov delovni čas, izmensko delo, na nefleksibilnost urnika ... Tudi v tem primeru bo potreben resen razmislek, ali se sploh splača še vztrajati. 

2. Primerjajte prednosti in slabosti

Ko se ne počutite dobro, se je enostavno osredotočiti na negativne stvari, vendar ne pozabite pogledati, kaj vam je na novem delovnem mestu všeč. Morda obstaja veliko možnosti za napredovanje. Morda so v vaši ekipi odlični mentorji, od katerih se lahko učite. Morda resnično uživate v delu, ki ga zdaj opravljate, ali pa resnično uživate v vzdušju ekipe. Morda imate občutno višjo plačo?

Ko ocenite, kaj deluje in kaj ne, razmislite, ali koristi odtehtajo slabosti. Če uvidite, da je več koristi, potem skušajte slabosti izboljšati tako, da ne boste trpeli. 

Razmislite, primerjajte, pogovorite se ...
Razmislite, primerjajte, pogovorite se ...FOTO: Shutterstock

3. Pogovorite se s svojim vodjem

Ne pozabite, da vas delodajalec krvavo potrebuje. Najverjetneje bo storil vse, da vas zadrži, saj na trgu vlada pomanjkanje primernega kadra. 

Ni vedno lahko reči, da potrebujete pomoč – še posebej v novi službi, kjer želite, da na vas gledajo kot na kompetentnega in zelo uspešnega. Je pa smiselno prositi za tisto, kar potrebujete – na primer za mentorja, razlago, fleksibilen urnik in podobno. 

4. Določite si rok

Ugotovili smo torej, da potrebujete čas, da se navadite na novo službo, in da morate tudi sami storiti kaj v smeri tega, da vam bo bolje. A morate si tudi določiti rok, do kdaj mislite "potrpeti" oz. delati na tem, da vam bo bolje. Določite rok, ko boste znova razmislili o tem, ali boste ostali ali podali odpoved. V vmesnem času pa se posvetite učenju in spoznavanju novih delovnih procesov.

Pridobite si tudi mentorja. Srečujte se vsak teden s svojim vodjem. Gradite odnose s sodelavci in ekipami okoli vas. Naredite vse, kar je v vaši moči, da bo vaša nova služba najboljša možna izkušnja.

Če ob koncu poskusnega obdobja ni nič bolje in ne verjamete, da napredujete, razmislite o tem, da greste drugam. 

5. Naredi svojo potezo

Zakaj je pomembno, da se iz stare službe poslovite v prijateljskem tonu? Ker se boste morda želeli vrniti nazaj, saj boste ugotovili, da ste storili napako in da vam je stara služba pisana na kožo.

Vrnitev k prejšnjemu delodajalcu seveda ni vedno najboljša izbira, a če ste odšli v dobrih odnosih, je vredno razmisliti o tem.

Tudi če se ne morete ali ne želite vrniti k zadnjemu delodajalcu, lahko še vedno zapustite službo, ki ne izpolnjuje vaših pričakovanj. Vendar uporabite to kot izkušnjo, iz katere ste se nekaj naučili – pri iskanju nove službe je potrebna velika previdnost in pred iskanjem morate marsikaj razčistiti sami pri sebi. 

Na razgovorih naj vam ne bo nerodno, temveč postavite čim več vprašanj. Bolje je takoj vprašati in videti, da vam nekaj ne odgovarja, kot pa podati odpoved, iti nekam na novo, potem pa videti, da vam delovni čas ne odgovarja, saj je na primer nefleksibilen. Že na razgovoru torej vprašajte in izvedite, kar vas zanima. 

Povzeto po themuse.com

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 856