Cekin.si
Vročina

Zaposleni

'Menopavza pride v času, ko so ženske na točki vzpona na vodilne položaje'

M.M.
25. 08. 2023 04.45
0

Ženskam v menopavzi je lahko to obdobje zelo naporno in stresno, kar se odraža tudi na delovnih mestih. Zato so se delodajalci začeli odzivati na potrebe žensk, ki so v tej življenjski fazi.

"Sodelavci me čudno gledajo, saj se potim, kot da bi bila alkoholizirana zločinka na zaslišanju." Izjava 63-letne administratorke, ki da jasno vedeti, da je simptome menopavze zelo težko oz. nemogoče skriti. 

Simptomi menopavze so različni

- vročinski valovi,

- razbijanje srca,

- kronična nespečnost,

- kognitivna megla. 

Več kot 39 milijonov zaposlenih žensk v ZDA, starih 40 let in več, je na svoji lastni koži občutilo, kako je videti, ko na delovnem mestu z vso silo izbruhnejo simptomi perimenopavze in menopavze. 

"Vendar medicinska skupnost teh simptomov pogosto ne priznava ali ne obravnava ustrezno in običajno velja, da jih je treba pri delu skriti," poroča ameriška spletna stran CNN. In na tej točki se lahko ženske le na glas zasmejijo. Skriti simptome menopavze?! Nemogoče. 

A sreča, da na svetu obstajajo tudi delodajalci, ki razumejo, da so njihovi zaposleni le ljudje, ki določenih naravnih pojavov enostavno ne morejo prikrivati. Majhen, a vse večji odstotek delodajalcev namreč pravi, da začenjajo spreminjati način obravnavanja menopavze in njenih simptomov na delovnem mestu. 15 odstotkov velikih organizacij, kar je več kot lani, ko jih je bilo le štiri odstotke, navaja, da trenutno ponujajo ali nameravajo ponuditi ugodnosti, namenjene pomoči ženskam, ki doživljajo simptome menopavze, kaže raziskava podjetja Mercer, ki se ukvarja s kadrovskim svetovanjem.

Je pa res, da je menopavza še vedno občutljiva tema, o kateri ženske ne govorijo javno.

Nedavna študija klinike Mayo je pokazala, da je 13 odstotkov žensk v zadnjem letu poročalo o vsaj enem neugodnem dogodku na delovnem mestu zaradi simptomov menopavze. "Sama tema menopavze je tabu, še posebej na delovnem mestu, kar lahko še poveča psihološko breme simptomov menopavze," so zapisali raziskovalci.

Številne zaposlene ženske poskušajo prikriti simptome, saj jih je strah, da jih bodo označili za prestare. 

48-letna ženska, ki dela v digitalnem marketingu, je povedala, da se v svojem podjetju počuti bolj sprejeto kot oseba, ki ni belopolta, kot pa starejša ženska. "Noseče kolegice se šalijo, da imajo 'nosečniške možgane', ko jim telefonski klici ne gredo od rok. Kaj pa naj rečem jaz? Da imam zaradi menopavze meglo v možganih? To ne bi razkrilo le mojih zdravstvenih težav, ampak predvsem mojo starost, kar je veliko bolj strašljivo," je dejala novinarjem. 

53-letna ženska, ki dela na področju analize podatkov, je za CNN povedala, da je zelo hvaležna, da lahko danes dela od doma s polnim delovnim časom. "Če bi se morala še vedno 40 do 45 minut voziti na delo v vsako smer in biti ves dan v pisarni, medtem ko se spopadam s simptomi, potem res ne vem, kako bi to zmogla," je dejala.

Seveda številnih del ni mogoče opravljati od doma. 57-letna ženska, ki je dolga leta delala v gradbeništvu, je povedala, da je prve hude simptome menopavze občutila v prejšnji službi.

"Delala sem v skladišču brez klime. Tu so se začeli vročinski valovi, nihanje razpoloženja in jok brez razloga," je povedala. Ko je napredovala na delovno mesto v pisarni, so se temperaturne razmere izboljšale, vendar je ugotovila, da ima epizode možganske megle. "Moja šefinja, ki je bila mlajša od mene, mi ni verjela, ko sem ji povedala, da običajno nisem takšna in da gre za menopavzo."

Na koncu je izgubila službo, je razkrila. Prepričana je, da so njeni simptomi, za katere na delovnem mestu niso imeli razumevanja in zaradi katerih se je začela zdraviti šele, ko so jo odpustili, zmanjšali njeno delovno uspešnost.

"Simptomi menopavze morda ne bi bili tako moteči na delovnem mestu, če bi imele ženske dostop do zanesljivejših informacij in oskrbe pri svojih običajnih zdravnikih," poroča CNN. Tako številne ženske ugotovijo, da so prepuščene same sebi, da eksperimentirajo s tem, kaj (in koga) lahko najdejo za pomoč. Mnoge pa tudi preprosto domnevajo, da se ne da ničesar storiti, pri čemer jih večina ostane nezdravljenih, je opozorila dr. Stephanie Faubion, medicinska direktorica društva za menopavzo in direktorica Centra za zdravje žensk na kliniki Mayo.

Menopavza
MenopavzaFOTO: Thinkstock

Tako si eno podjetje prizadeva pomagati

Društvo za menopavzo namerava prihodnje leto predstaviti priporočilo, kaj lahko delodajalci storijo, da bi pomagali zaposlenim, ki se spopadajo z menopavzo, je dejala Faubionova.

A nekatera podjetja so že aktivna na tem področju. Na primer Organon, zdravstveno podjetje, ki se je leta 2021 odcepilo od družbe Merck in se osredotoča na zdravje žensk ter razvoj zdravil in izdelkov za vrsto težav, ki zadevajo ženske.

Poleg svojih tradicionalnih ugodnosti plačanega prostega časa je pred približno šestimi meseci začelo ponujati nov načrt dopusta za globalno oskrbo, kot je povedal Aaron Falcione, vodja kadrovske službe v podjetju. Ta načrt omogoča vsem zaposlenim, da si vzamejo do 10 dni dopusta za reševanje kakršnih koli težav, ki lahko vključujejo tudi simptome menopavze. Zaposleni lahko uveljavljajo dneve skrbi zase, ne da bi navedli razlog, je dejal Falcione.

Prepričan je, da bo to podjetju pomagalo zadržati ženske na vodilnih položajih. "Vodenje in razvoj kariere sta pomembna. Prizadevamo si, da bi ustvarili več vodilnih žensk. In menopavza pride v času, ko so ženske na prelomni točki v svoji karieri, [pogosto] na točki vzpona na vodilne položaje."

Kaj lahko delodajalci storijo zdaj?

Širitev ugodnosti sama po sebi morda ni potrebna, če ima delodajalec že dober načrt zdravstvenega varstva in možnosti fleksibilnosti dela in prostega časa. Vendar pa je treba biti bolje seznanjen z menopavzo in bolj prilagodljiv na drugih področjih. Prav tako je treba vodstvenim delavcem in zaposlenim poudariti, katere ugodnosti so že na voljo in lahko pomagajo pri obvladovanju določenih simptomov.

"Večina podjetij že ima vzpostavljeno politiko o duševnem zdravju. Zato ni potrebe po oblikovanju politike duševnega zdravja v menopavzi," je dejal Faubion.

Veliko podjetij ima tudi svoje terapevte, na katere se lahko po pomoč obrnejo zaposleni. 

Dobro je tudi, da imajo ženske večji nadzor nad temperaturo v prostorih, kjer delajo, je dejala Corina Leu, višja svetovalka za zdravje in ugodnosti pri podjetju Mercer. Če nadzor nad termostatom ni mogoč, lahko zaposlenim omogočite, da imajo na svojih delovnih mestih ventilatorje.

V podjetjih s formalno politiko oblačenja lahko to pomeni, da so bolj prilagodljiva glede tega, kaj lahko ženske nosijo, ali da od njih ne zahtevajo, da nosijo oblačila, ki simptome menopavze še poslabšajo. Za zaposlene, ki morajo nositi uniforme ali določena oblačila iz varnostnih ali sanitarnih razlogov, pa to lahko pomeni, da bodo bolj premišljeno izbirali uporabljene materiale.

Prav tako je dobro, da podjetja izobražujejo vodstvene kadre, kako lahko prepoznajo in kako naj se odzivajo na simptome menopavze pri zaposlenih. "Cilj ni zahtevati, da zaposleni vodjem zaupajo, da so v menopavzi, ali da vodje pristopijo k zaposlenim, za katere samo domnevajo, da so v menopavzi. Namesto tega je cilj, da se vsi na delovnem mestu zavedajo, da je menopavza pogosta zdravstvena težava in da obstajajo različne zdravstvene in duševne ugodnosti, ki lahko zaposlenim pomagajo pri obvladovanju njihovih simptomov," navaja CNN

In če se zaposleni odloči razkriti, da se spopada s simptomi menopavze, "mora biti vodja sposoben opraviti kulturno kompetenten pogovor, ne da bi se iz tega norčeval", je opozorila Faubionova. Po njenih besedah je najboljše sporočilo, ki ga lahko delodajalci posredujejo o menopavzi v svoji komunikaciji, naslednje: "To je normalno življenjsko obdobje. Razumemo pa, da je lahko to obdobje zahtevno, zato smo tu za vas."

Povzeto po CNN

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861