Vodje v ameriškem podjetju Microsoft lahko zahtevajo bonuse za tiste zaposlene, za katere so ocenili, da si jih podjetje ne more privoščiti izgubiti, poroča spletna stran Business Insider, ki je prišla do internega dokumenta, ki te navedbe tudi dokazuje.
Postopek za vodje vključuje izpolnjevanje obrazcev, ki vsebujejo vprašanja, kot so: "Kakšna škoda nastane, če ta zaposleni zapusti Microsoft?"
Dokument je prikazoval tudi novo področje, osredotočeno na delovne naloge zaposlenih na področju umetne inteligence. "V okviru preoblikovanja umetne inteligence kot ključne prednostne naloge navedite, ali je ta posameznik ključni talent za umetno inteligenco, in sporočite tveganje za pobudo/e na področju umetne inteligence, če talent ne bo ohranjen," je navedeno v dokumentu, ki ga morajo izpolnjevati vodje oddelkov.
Microsoftov tiskovni predstavnik je za omenjeno spletno stran dejal, da podjetje nima osrednjega obrazca, kjer bi bile navedene nagrade in druge ugodnosti za zaposlene ter da se lahko skupine znotraj podjetja odločijo, ali bodo dodale različna polja, odvisno od njihovih strateških prednostnih nalog.
Kljub temu dodajanje vprašanja o umetni inteligenci v ta posebni dokument kaže, da vojne za talente na področju umetne inteligence morda silijo nekatere skupine Microsofta, da storijo več za preprečevanje prevzemov zapolsenih s strani tekmecev. Google, OpenAI, Meta in druga tehnološka podjetja namreč tekmujejo v razvoju najzmogljivejših modelov umetne inteligence in najboljših orodij generativne umetne inteligence, zato potrebujejo zaposlene, ki poznajo tehnične podrobnosti izdelave teh izdelkov. Zaradi tega se za nekatere talente odvijajo prave bitke, v katerih so v igri tudi večmilijonski paketi nadomestil.
Višje plačilo za talente s področja umetne inteligence
Microsoft je torej že dal prednost nadarjenim za umetno inteligenco pri določanju finančnih nadomestil in drugih ugodnosti. Lanskega septembra je bilo povprečno nadomestilo v Microsoftovi skupini za umetno inteligenco za približno 37 odstotkov višje od povprečja vseh zaposlenih v podjetju v ZDA. Inženirji programske opreme, ki delajo na področju umetne inteligence, so na primer zaslužili 48 odstotkov več od povprečnega inženirja programske opreme v podjetju, je razvidno iz preglednice plač, ki so jo delili s spletno stranjo Business Insider.
Leta 2023, med krizo vodstva v OpenAI, je Microsoftov glavni tehnološki direktor Kevin Scott dejal, da bo programski velikan zaposlil na stotine zaposlenih iz OpenAI in izenačil njihovo nadomestilo. To je napovedal sredi zmanjševanja števila delovnih mest in zamrznitve plač v Microsoftu, kar je nekatere zaposlene razjezilo.
A podjetje očitno ve, na koga bo stavilo v naslednjih letih. Dobro pa je tudi, da zaposleni in mladi, ki se šele odločajo za poklicno pot, vedo, kakšne so potrebe trga dela.
Po nekaterih prejšnjih podatkih, ki so pricurljali na splet, je povprečna plača programskega inženirja umetne inteligence znašala do 377.000 dolarjev (367.469 evrov), kar je približno 120.000 dolarjev (117.000 evrov) več kot inženirji Azure, kar dovolj govori o prioritetah podjetja. Zaposleni v oddelkih za umetno inteligenco so lahko tudi varnejši, ko gre za odpovedi na podlagi uspešnosti. Medtem ko na nekaterih oddelkih, kot je npr. Azure, takšna odpuščanja niso redkost, zaposleni, ki delajo na UI projektih so bolj ali manj varni, se pravi, da je veliko manjša možnost, da ostanejo brez službe, poroča spletna stran Zimo.
Vir: Business Insider