Cekin.si
motivacija

Zaposleni

Kako povrniti motivacijo, ki je padla 'na nulo'?

M.M.
15. 12. 2023 05.00
0

Preprosti, a učinkoviti nasveti za vse, ki se borite z nihanjem motivacije.

V času velike konkurence, povečanega pritiska na delavce, stagniranja plač in povečanih izdatkov ni lahko ostati motiviran ...

Mnogi, še posebej tisti, ki so leta in leta obtičali v eni službi, so željni sprememb ali pa jim preprosto manjka nekaj, kar jih bo pognalo naprej. 

Morda boste razočarani, ker vam delo, ki ga opravljate, ne ponuja več tega, kar je ponujalo nekoč, oziroma ne izpolnjuje več vaših pričakovanj.

Ne glede na razlog za pomanjkanje motivacije, je dobra novica ta, da ga lahko premagate. Spodaj navajamo nekaj načinov. 

Vizualizirajte svoje cilje

Postavljanje ciljev ni dovolj za motivacijo, poroča Bankar.me. Cilje si morate predstavljati. Podobno, kot to počnejo vrhunski športniki. Podrobno torej premislite, kako bo videti, ko boste dosegli svoj cilj. Tako boste bolje razumeli korake, ki jih morate narediti. Takšna vizualizacija vam bo pomagala ohraniti pozitivno miselnost.

Nagradite se

Poleg dolgoročnih načrtov za leto ali pet let si zastavite tudi kratkoročne cilje in se nagradite vsakič, ko jih dosežete. Vaši možgani se na pogoste uspehe in nagrade odzivajo pozitivno – vsakič, ko nekaj dosežete, sproščajo dopamin, hormon sreče in motivacije.

Naj bo delo bolj zabavno

Vsi vemo, da je med zabavnimi dejavnostmi enostavno biti motiviran, ni pa vedno lahko dela narediti zabavnega. Pogosto nam manjka motivacije za dolgočasne, ponavljajoče se ali preveč zapletene naloge. V tem primeru poskusite najti način, da naredite težke naloge prijetnejše.

Ne pozabite, zakaj delate

Vprašajte se, zakaj želite opravljati delo? Notranja motivacija lahko izhaja iz različnih razlogov. Morda želite dobro opraviti delo, da bi napredovali; morda imate družino, za katero morate skrbeti; ali, preprosto, cenite dobro opravljeno delo, tudi če to ni vaša "sanjska služba".

Ko veš, zakaj določeno delo opravljaš, motivacija prihaja od znotraj in ti je nihče ne more vzeti, ne glede na izzive.

Nadzorujte samo tisto, kar lahko

Ne glede na to, ali delate sami ali v skupini, vedno obstajajo stvari, ki so zunaj vašega nadzora. Osredotočite se na tisto, kar lahko nadzorujete, in usmerite vso svojo energijo na ta področja. Naredite na primer najboljšo predstavitev, ki jo lahko, tudi če nekaterim strankam morda ni všeč (običajno ne zaradi vaše predstavitve, ampak zaradi njihovega razpoloženja). Če svojo energijo osredotočite le na pomembne stvari, se ne boste izčrpali s skrbmi za stvari, ki so izven vašega nadzora.

Načrt B

Motivacija se zmanjša, ko čutite, da vam nekaj ne gre ali da vam je spodletelo. Na primer na delovnem mestu. Namesto da na propadle projekte gledate kot na neuspeh, nanje glejte le kot na eno od možnosti, ki ni delovala.

Vsak nov poskus te približa pravi poti. Neuspeh ne pomeni, da je vaša celotna ideja slaba. Če en pristop ne uspe, ga prečrtajte s seznama in poskusite nekaj novega. Ko boste na svet gledali iz tega zornega kota, boste bolj motivirani in neuspeha ne boste več jemali osebno.

Motivacija na delovnem mestu je v veliki meri odvisna od vaše miselnosti in načina dojemanja stvari. Ko boste spremenili svoj pristop k nalogam, se boste učinkoviteje angažirali, pri delu boste srečnejši in bistveno bolj motivirani.

Vir: Telegraf Biznis

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861