Poletne počitnice so že pred vrati in marsikdo že preračunava, v kakšni obliki si bo lahko privoščil letni dopust. Pri načrtovanju dopusta igra pomembno vlogo tudi regres, saj ga nekateri v celoti namenijo za poletne počitnice. Delavcem ga mora delodajalec izplačati najkasneje do 1. 7. 2023. S kolektivno pogodbo na ravni dejavnosti pa se lahko v primeru nelikvidnosti delodajalca določi kasnejši rok izplačila regresa, a najpozneje do 1. novembra 2023. Letos bo minimalna višina nekoliko višja kot lani, saj se je dvignila tudi minimalna plača.
Minimalna višina regresa 2023
Zakon o delovnih razmerjih (ZDR-1) določa, da mora biti regres izplačan najmanj v višini minimalne plače. Lahko pa se delodajalec odloči tudi za višji znesek. Letos boste minimalno prejeli 1203,36 evra regresa, saj toliko znaša tudi bruto minimalna plača 2023. Ker pa regres do določene višine ni obdavčen, bo na vaš račun nakazan celoten znesek. Pri višini regresa je treba upoštevati tudi kolektivne pogodbe na ravni dejavnosti. Tam je lahko namreč določena višina regresa 2023 in to se mora tudi upoštevati.

Do katere višine je regres neobdavčen?
V Sloveniji je določeno, da je regres neobdavčen, kar pomeni, da je oproščen plačila prispevkov in dohodnine, a le do višine zneska povprečne plače. Povprečna plača se spreminja vsak mesec, a zadnji znan podatek je za februar 2023 (vir: SURS). Povprečna bruto plača za februar 2023 je znašala 2.132,58 evra. Do tega zneska regres ni obdavčen, v kolikor pa vam delodajalec nakaže več, kot znaša povprečna plača, se v dohodnino šteje le del regresa, ki presega znesek 100 odstotkov povprečne plače.
Kdaj vam ne pripada celotna višina regresa?
V kolikor ste se zaposlili sredi koledarskega leta oziroma v podjetju niste zaposleni celo koledarsko leto, vam ne pripada polni regres. Tako kot vam tudi ne pripada polni letni dopust, ampak sorazmerni del. V takih primerih je višina regresa odvisna od števila mesecev, za katere je sklenjena pogodba o zaposlitvi.
Kaj lahko storite, če vam delodajalec ne izplača regresa, a vam ta pripada?
V kolikor vam delodajalec v roku, ki je določen v ZDR-1 ali kolektivni pogodbi, ne izplača regresa za letni dopust, ki vam pripada, se lahko obrnete na inšpektorat za delo ali pa poiščete pravno pomoč. V takih primerih je dobro imeti Zavarovanje pravne zaščite v službi, ki jo nudijo pri podjetju Arag. Če se vam bo zgodila krivica, vam nudijo pravno pomoč, hkrati pa krijejo vse nastale odvetniške in sodne stroške. Zavarovanje pravne zaščite v službi pa vam bo prišlo prav tudi v drugih situacijah, med katerimi so neupravičena odpoved, znižanje plače, neplačevanje prispevkov ali pri izvajanju mobinga.

Ko se zgodi, je prepozno
Nikoli ne morete vedeti, kdaj lahko ravno vas doleti neupravičena odpoved ali neizplačilo regresa. Zato je dobro, da se preventivno zavarujete in v trenutku, ko pride do težave, prejmete pravno in ostalo pomoč. Pri neljubih dogodkih namreč nastanejo visoki odvetniški in sodni stroški, a v primeru zavarovanja ste lahko brez skrbi, saj bo te stroške krilo podjetje Arag. Mesečna premija za zavarovanje Paket služba znaša za posameznika že od 11,99 evra. V tem paketu vam v podjetju Arag ob nastali situaciji krijejo odvetniške stroške, sodne takse, sodno povprečnino, polog varščine do 100.000 evrov, stroške izvensodnih poravnav, mediacij, stroške prič in tolmačev, stroške od sodišča imenovanih izvedencev, s sodno odločbo naložene stroške nasprotne strani, morebitne dodatne materialne stroške in potne stroške za sojenje v tujini.
Sponzorirana vsebina